Festival koji postavlja Mostar na mapu svjetske strip scene

Mostarski strip vikend će ugostiti više od 30 autora iz cijelog svijeta, čime pokazuje da je postao jedan od najznačajnijih događaja posvećenih ‘devetoj umjetnosti’ kako u BiH tako i u regiji.

Gostujući autori tradicionalno crtaju plakate kojim povezuju likove iz svijeta stripa sa Mostarom (Ustupljeno Al Jazeeri)

Stripovi, ta zabavna deveta umjetnost, decenijama su uveseljavali generacije djece, ali i starijih, širom svijeta, pa tako i našoj regiji. Mnoge generacije su odrastale uglavnom uz djela evropskih autora, a nerijetko bi se klinci iz kvarta “podijelili” ovisno koje stripove, popularno nazvane “crtanim romanima” su skupljali. Jer užitak nije bio samo čitati stripove, nego i skupljati ih i razmjenjivati sa drugim ljubiteljima devete umjetnosti, a nije rijetkost naći kolekcionare koji u svom posjedu imaju primjerke objavljene prije više decenija.

No, kako su se vremena mijenjala, tako su se navike i običaji mijenjali, a digitalno doba je u neku ruku stripove gurnulo ustranu. Jer, nije isto kada na raspolaganju imate samo dva televizijska kanala, pa cijelu sedmicu čekate na epizodu omiljene serije, kako su odrasle brojne generacije u regiji, i kada čak i na prijenosnom, malom ekranu modernih pametnih telefona imate na raspolaganju katalog doslovno miliona raznih zabavnih sadržaja.

Ipak, kako bi vratili staru slavu stripovima i pokazali da u regiji i dalje postoji vjerna strip publika, te kako bi ovom mediju privukli nove generacije, mostarski ljubitelji devete umjetnosti iz udruženja MoStrip pokrenuli su festival posvećen upravo “nacrtanim pričama”, koje ove godine, prikladno, deveti put privlači svjetske autore u grad na Neretvi.

(Ustupljeno Al Jazeeri)

Zahvaljujući entuzijazmu i trudu, Mostarski strip vikend, koji se održava 28. i 29. septembra, ugostit će rekordan broj autora u odnosu na dosadašnja izdanja, čime se pokazuje da je ovaj festival devet umjetnosti izrastao u jedan od najznačajnijih, ne samo u Bosni i Hercegovini već i u regiji.

Alen Jehja, PR festivala, ističe da ove godine treba učestvovati više od 30 autora iz različitih dijelova svijeta, od naše regije, pa do Nizozemske, Italije, Španije i sve do Japana. Time će posjetitelji imati priliku vidjeti i drugačije stilove crtanja, ali drugačije poglede na ovaj vid umjetnosti.

“A mislim da je to jako bitno da se stvori prava slika i širina koju ima strip kao takozvana deveta umjetnost”.

(Ustupljeno Al Jazeeri)

Ove godine je, ističe, struktura gostiju vjerovatno najraznolikija do sada, tako da više nego ikada imaju “sudar” različitih škola stripa. A upravo taj broj gostiju pokazuje intenzitet rasta ovog festivala, s obzirom da je na prvom izdanju učestvovalo “samo” četiri gosta.

“Ovo je najbolji pokazatelj uspjeha koji smo napravili da postavimo Mostar na mapu svjetske strip scene.”

A kontinuitet i konstanti rast im je bio od krucijalnog značaja da privuče svjetski renomirane autore, jer je, dodaje, pokazao ozbiljnost tima uključenog u organizaciju i da nije riječ o jednogodišnjem projektu.

“Pored toga, svi gosti koji su bili gosti Mostar strip vikenda su najbolji ambasadori Mostara i festivala jer njihov glas koji su širili o festivalu nam je mnogo olakšao dogovaranje novih gostiju i olakšanu komunikaciju jer, ipak, moramo imati u vidu da mnogi od njih još o našoj zemlji misle na način da je prva asocijacija rat i neke druge ružne stvari.”

Uloga festivala je dvojaka. Osim promocije stripa generalno, cilj organizatora je da utječu na mlade koji su tradicionalno najbrojniji gosti ovog događaja, a kroz strip radionice Mostarskog strip vikenda prošle su već danas brojne generacije.

“Kroz rad sa njima želimo da pokušamo da vratimo navike čitanja stripova, a samim time i ostalog štiva. Samim time kroz radionice želimo da rade na razvijanju vlastite kreativnosti i stvaralačkog žara koji je, nažalost, danas postao sve rjeđi kod mlađih generacija”, kaže Jehja.

(Ustupljeno Al Jazeeri)

Kao i slučaju brojnih drugih kulturnih događaja u Bosni i Hercegovini, i slučaju festivala stripa vlasti imaju veoma malo sluha za ovu manifestaciju, napominju organizatori, iako je prije svega posvećena mladima.

“Uspoređujući sa regijom i zemljama u kojima postoje slične stvari ni blizu se nema sluha niti podrške. Postoje tu pojedini ljudi u vlasti koji pokušavaju dati sve od sebe, ali je to kao i sve kod nas mnogo komplikovanije nego što bi trebalo biti.”

Jedno od posebnih obilježja ovog događaja jesu radionice koje se održavaju u okviru festivala, ali i izvan njega, što je za organizatore “nešto posebno po svakom pitanju”.

“To je esencija samog postojanja festivala. Pored, naravno, druženja ljubitelja stripa i raznih autora, među najbitnijim stvarima bih izdvojio upravo radionice u okviru kojih maksimalno pokušavamo preko naših predavača širiti znanje i stvarati želju za kreiranjem stripova – kako od tehničkih pojedinosti, kako se stvara strip, kako se piše scenarij pa sve do kompletne realizacije ideje. Mnoge škole sarađuju sa nama i imamo odličan odnos sa njihovim umjetničkim sekcijama. Ove godine imamo kao goste festivala upravo neke od polaznika naših radionica i to je nešto posebno”, napominje Jehja.

A taj trud je donio i rezultate.

Jehja navodi primjer jedne gospođe koja im se prije mjesec dana javila putem društvenih mreža, a čija kćerka je prije nekoliko godina pohađala jednu od radionica Mostarskog strip vikenda. Tada je kupila i nekoliko izdanja stripova, a tu je imala i prvi kontakt s nečim sličnim.

“Inspirisana znanjem i idejama koje je vidjela na radionici nastavila je da se bavi time da bi prije par mjeseci uspjela da upiše jednu od najelitnijih umjetničkih akademija u svijetu”, s ponosom ističe Jehja. “Budući da mi godinama potenciramo kao naš glavni cilj upravo ovo, a to je da kod mladih stvorimo želju za stvaranjem i pronalaženjem vlastitog potencijala, mislim da bolji primjer od ovog ne bih mogao pronaći.”

(Ustupljeno Al Jazeeri)

Zahvaljujući Hollywoodu, za mnoge čitatelje, asocijacija za stripove su Batman, Spider-Man, kao i mnogobrojni drugi likovi DC i Marvel radionica, pa su evropski “heroji” donekle zaboravljeni, prije svega kod mlađih generacija iz regije.

No, festival je, ipak, uspio probuditi ljubav mladih za evropske autore, kaže Jehja.

Nakon nekoliko godina i gostiju iz različitih zemalja Evrope imali su priliku da se upoznaju sa radovima evropskih autora, ali i domaćih za koje mnogi nisu znali, dodaje.

(Ustupljeno Al Jazeeri)

“Zahvaljujući nekim domaćim izdavačima kao i izdavačima iz regiona, sve više imamo prilike čitati izdanja autora iz našeg regiona i tu ima jako puno neistraženih bisera.”

No, nisu samo “heroji” sa Zapada popularni među mladima. Naprotiv.

Jehja navodi da ove godine imaju gošću iz Japana, što će biti posebno zanimljivo mladima.

“Posmatrajući mlađu publiku na festivalu, godinama glavno interesovanje nisu niti Zagor, niti Batman, niti Marvel, nego mange i anima publikacije koje su trenutno broj jedan za sve mlađe. Radi se o nečemu totalno drugačijem od svega na šta smo mi navikli i teško je nama, možda, to prihvatiti, ali to je realnost trenutne strip kulture među mladima.”

Deveti Mostarski strip vikend će se održati 28. i 29. septembra u Hrvatskom domu “Herceg Stjepan Kosača” u Mostaru. Ovaj festival predstavlja jednu od najvažnijih manifestacija posvećenih strip kulturi u regiji i okupit će brojne autore, ljubitelje stripa i umjetnosti.

(Ustupljeno Al Jazeeri)

Među gostima su mnoga poznata imena iz svijeta stripa poput Milorada Vicanovića Maze, Lane Šator, Filipa Andronika, Sanide Omanović, Pasqualea del Vecchija, Tatjane Vidojević, Milana Mišića, Fernanda Dagnina, Midhata Kapetanovića Mide, Roberta Solanovića, Zdravka Cvjetkovića, Lejle Mustafić, Keiko Ichiguchi, Remca Lee Polmana, Selene Danilović, Esmira Prlje, Dejana Šiuka, Wilfreda Ottenheijma, Roxanne Lucker, Ane Živković, Sare Živković, Ane Ciglar, Andree Venturi, Meline Kepeš, Erwine Suvaal, Darka Macana, Zvonimira Pehara, Reneea Rientiesa, Ejle Macanović i Francisa Portele.

Njihovi radovi bit će predstavljeni na izložbi koja će trajati tokom cijelog festivala.

Izvor: Al Jazeera

Reklama