Kompjuterska igra koja simulira napad Hamasa povučena na zahtjev policije

Distributer kaže da je igra ‘Operacija Potop Al-Aqsa’ uklonjena s platforme Steam na zahtjev britanske policije.

Kreator igre kaže da je ona trebala biti politički protest i da nije povezana ni s jednom palestinskom grupom (Nidal Nijm / Ustupljeno Al Jazeeri)

Kompjuterska igra koja omogućava korisnicima da rekreiraju aspekte Hamasovog napada na Izrael 7. oktobra uklonjena je sa popularne platforme za igre Steam u Ujedinjenom Kraljevstvu na zahtjev protivterorističke policije, prema izjavama kreatora igre i dostupnim mailovima.

Igra pod nazivom Fursan Al-Aqsa: Knights of the Al-Aqsa Mosque, objavljena 2022. godine, omogućava igračima da igraju kao izmišljeni lik “Ahmad al-Falastini”, mladi palestinski student, dok se sveti izraelskim vojnicima koji su ga mučili i ubili mu porodicu.

Ažurirana verzija igre pod nazivom Operation Al-Aqsa Flood (Operacija Potop Al-Aqsa), naziv koji Hamas koristi za svoj napad 7. oktobra 2023. godine, objavljena je na Steamu ranije ovog mjeseca.

Jedna scena iz igre ​​prikazuje glavnog lika kako ulazi u izraelsku vojnu bazu Re'im pomoću motorizovane jedrilice, slično upadima Hamasovih boraca 7. oktobra, dok mu je zeleni šal omotan oko čela. Zelena je boja zastave Hamasa.

Borci zatim napadaju izraelske vojnike i vozila te ubijaju niz nenaoružanih vojnika hicima u potiljak.

Igra i dalje dostupna u drugim državama

Distributer igre javio je programeru Nidalu Nijmu da je uklonio igru s platforme ​​na zahtjev britanske policije, prema mailovima u koje je Al Jazeera imala uvid.

U mailu od 24. oktobra, Valve Corporation poručio je Nijmu da ga je kontaktirala Protivteroristička jedinica za internet sadržaje, ali nije dao više detalja.

“Kao i kod bilo koje vlasti za regiju koju nadzire i čijim sadržajem upravlja, koji može biti dostupan, moramo udovoljiti njihovim zahtjevima. Nažalost, nemam dostupan kontakt na koji bih vas mogao uputiti”, stoji u mailu.

Ni Valve Corporation, Steam, ni britanska policija, koja nadzire Protivterorističku jedinicu za internet sadržaje, nisu odmah odgovorili na Al Jazeerin zahtjev za komentar.

Operacija Potop Al-Aqsa i dalje je dostupna na Steam platformi u drugim državama, osim u Njemačkoj i Australiji, gdje je onemogućen dostup igri za sve zbog pravila o dobnim ograničenjima.

Politički protest

Nijm, koji se identifikuje kao brazilski musliman, rekao je da je njegova igra trebala biti politički protest i da nije povezana ni s jednom palestinskom grupom.

Kaže da je njegov otac bio član Fataha i borio se u Libanskom građanskom ratu prije nego što se preselio u Brazil.

“Pokušao sam pokazati da mi Palestinci imamo pravo na otpor protiv izraelske okupacije i genocida koji jasno vidimo na dnevnoj bazi u vijestima. Također, volim uvijek ostati ispod tanke crvene linije između slobode govora i terorističke propagande“, rekao je Nijm za Al Jazeeru.

(Nidal Nijm / Ustupljeno Al Jazeeri)

Scena iz igrice Operacija Potop Al-Aqsa zamišljena je da bude provokativna i “izazove cioniste”, rekao je Nijm, s tim da je sama radnja igre dosta ublaženija, a igrači gube ako pucaju u nenaoružane civile.

Nijm kaže da, ako njegova igra bude zabranjena u Ujedinjenom Kraljevstvu, vlasti bi, također, trebale zabraniti Call of Duty Black Ops 6, pucačinu u prvom licu koja se odvija tokom Zaljevskog rata, koja omogućuje ljudima da igraju kao američki vojnici i ubijaju iračke vojnike.

“Ne krivim Valve niti Steam; kriva je Britanska vlada i vlasti koje je razbjesnila videoigra. Prema njihovoj pogrešnoj logici, najnoviji Call of Duty Black Ops 6 bi, također, trebao biti zabranjen pošto igrate kao američki vojnik i idete u Irak ubijati Iračane. Ono što mogu reći je da jasno vidimo dvostruke standarde.”

Nijm kaže da je igru dosad ​​preuzelo gotovo 50.000 korisnika.

Recenzije na Steamu su izmiješane: dok neki korisnici hvale njegovu političku poruku, drugi kritikuju kvalitet grafike.

“Igra je prilično zabavna za igranje, iako je lošijeg kvaliteta i lijepo je osvježenje od stalne američke propagande u žanru pucačina“, napisao je jedan korisnik Steama.

Steam na udaru kritika

Profesionalne recenzije bile su negativnije.

Emanuel Maiberg, koji piše za 404 Media i koji je prvi izvijestio o zabrani u Velikoj Britaniji, kaže da je igra “smeće” i da je “lošeg ukusa”, iako je priznao da ima sličnosti sa serijom igara Call of Duty.

Steam se našao na udaru kritika na društvenim mrežama zbog igre Fursan Al-Aqsa: The Knights of the Al-Aqsa Mosque i drugog propalestinskog sadržaja prije zabrane u Velikoj Britaniji ili objavljivanja ažurirane igre na temu 7. oktobra.

Krajem prošle godine desničarska influencerica Chaya Raichik, koja na društvenim mrežama djeluje pod nalogom Libs of TikTok, rekla je kako je Nijmova igra omogućila igračima da simuliraju da su “Hamasov te*o*ist koji ubija Jevreje u Starom gradu Jerusalema dok uzvikuju Allahu ekber”.

“Deseci komentara podržavaju pozive na g*noc*d Jevreja. Ovo je dostupno vašoj djeci za igranje”, napisala je Raichik na mreži X.

U aprilu su neki korisnici Steama pozvali na bojkot platforme nakon što je objavila igru ​​Toofan AlAqsa, pucačinu iz prvog lica koja korisnicima omogućuje pucanje na izraelske vojnike.

“Budući da nema dovoljno nasilja koje se propagira protiv Jevreja širom svijeta, @Steam je smatrao da bi bila odlična ideja da bude platforma za igru ​​usmjerenu na pucanje na Jevreje”, napisala je američka grupa Stop Antisemitism na platformi X.

U Hamasovom napadu 7. oktobra ubijeno je 1.139 ljudi i ranjeno više od 8.700, prema izraelskim vlastima.

U izraelskom ratu u Gazi, koji je uslijedio, ubijena su najmanje 44.282 Palestinca i povrijeđeno više od 104.000, prema podacima vlasti u Gazi.

Izvor: Al Jazeera

Reklama