Maroko – najveća autoindustrija Afrike

Sa 360 milijardi dolara ukupnog BDP-a i 9.800 dolara ‘po stanovniku’ Maroko u posljednjih četvrt stoljeća pokazuje ozbiljan rast makroekonomskih pokazatelja.

Najsnažniji pokretač ekonomije modernog doba je industrijska proizvodnja (Sarah Meyssonnier / Reuters)

Kraljevina Maroko je država na sjeverozapadu Afrike, koja svoje ime duguje zapadu (Magreb). Kompleksna prirodna osnova kao i bogatstvo različitih kultura i tradicija su od Maroka napravili iznimno značajnu turističku destinaciju. Sa svojih 446.000 km2 i 38 miliona stanovnika predstavlja respektabilnu državu sa brojnim mogućnostima privrednog potencijala. Na afričkom kontinentu Maroko se nalazi na petom mjestu po BDP-u, a osnovu modernog ekonomskog razvoja „duguje“ svom geografskom položaju i blizini Europe.

Sa 360 milijardi dolara ukupnog BDP-a i 9800 dolara „po stanovniku“ Maroko u posljednjih četvrt stoljeća pokazuje ozbiljan rast makroekonomskih pokazatelja. Ključni sektori ekonomskog djelovanja su poljoprivreda, turizam, fosfati, tekstil i grana privrede koja posljednjih godina doživljava ekstremno veliki rast i u proizvodnji i u izvozu – autoindustrija. Tradicionalna ekonomija još ima najviše zaposlenih u poljoprivredi koja ostvaruje 15 posto BDP-a te u istoj radi čak 40 posto svih zaposlenih u Maroku. Značajan udio zarade, otprilike 7 posto BDP-a, donosi i rudarstvo – posebno fosfati čiji je Maroko najveći izvoznik na planeti. Turizam je grana privrede u razvoju te donosi otprilike 8 posto BDP-a.

Najsnažniji pokretač ekonomije modernog doba je industrijska proizvodnja. Ona zapošljava više od petine radne snage i donosi više od 35 posto BDP-a. Uz tradicionalne grane industrije ovog dijela svijeta, kao što su prehrambena i tekstilna, u Maroku sve veći utjecaj ima razvoj autoindustrije. Evidentno je da to ne bi bilo moguće da se ovoj grani privrede nije otvorilo tržište Europe u koju Maroko plasira više od 75 posto proizvedenih automobila. Današnja statistika govori da 22 posto BDP-a Maroka dolazi od grane industrije koja prije četvrt stoljeća ovdje nije ni postojala – proizvodnje automobila.

Jedan od lidera izvoza automobila

Prema podacima iz 2023. godine, najveći izvoznik u EU je bila Kina sa 782.000 automobila, a iza nje Maroko sa 536.000 „četverotočkaša“. S obzirom na činjenicu da je Kina najveći svjetski proizvođač automobila sa više od 30 miliona komada, jasno je da je postotni udio izvoza u EU mnogo manji od onoga koji ostvaruje Maroko. Kina je u Rusiju za isti period izvezla 841.000 automobila te je, od ukupne proizvodnje, u EU plasirano samo njih 2,6 posto.

Prošle godine je 39 država koje imaju autoindustriju proizvelo 93 miliona istih. Iza Kine po kvantitetu proizvodnje su SAD (10 miliona) i Japan (8,9 miliona) te je jasno da se Maroko ne može komparirati sa ovim državama. Ali postoji jedan podatak po kojem je Maroko prvi, a to je postotak izvezenih automobila u odnosu na ukupnu proizvodnju. Ostvareni prihod od izvoza automobila iz Maroka je 15,1 milijardu eura, a taj podatak je veći za 30 posto u odnosu na 2022. godinu. Komparativno, autoindustrija EU-a, u čijem izvozu Njemačka učestvuje sa 58 posto, izvezla je 158 milijardi eura. U Europi postoje 104 tvornice automobila, koje godišnje naprave 16,4 miliona automobila. Dakle, Maroko ima otprilike 4 posto proizvodnje Europe, a čak 10 posto od zarade njene autoindustrije.

Tržište Evropske unije i njegova liberalizacija za Maroko je dalo osnovni zamah razvoju autoindustrije te države. Od 2000. do 2012. godine Maroko je postepeno uspostavio slobodnu trgovinsku zonu sa EU, a 2008. mu je dodijeljen „napredni status“ koji je bio osnova sporazuma o slobodnoj trgovini. Maroko i sa SAD-om od 2006. godine ima bilateralni ugovor o slobodnoj trgovini, a polovinu razmjene ostvaruje sa EU-om. Ovdje svakako, i zbog prošlosti i zbog geografske blizine, u razmjeni dominiraju Španjolska i Francuska.

Više od 80 posto izvoza automobila iz Afrike čine dvije države – Republika Južna Afrika i Maroko. Zanimljivo je komparirati rast ovog sektora ekonomije u spomenutim ekonomijama. Republika Južna Afrika je 2008. godine proizvodila 563.000, a Maroko samo 41.000 automobila. Evidentno je da je država sa juga kontinenta imala stagnaciju i blagi rast, a Maroko za 15 godina pretekao istu i povećao svoju proizvodnju za 1800 posto. Većina država bilježi stagnaciju ili blagi pad autoindustrije. Tako je EU prije 15 godina, kada Maroko uopće nije imao izvoz te grane industrije, proizvodila dva miliona više automobila nego 2023. godine.

Proizvodni kapaciteti

Strateška lokacija Maroka, ali i solidna osnova sirovina i radne snage, omogućila je kompanijama Renault i Peugeot da ovdje uspostave svoje proizvodne kapacitete. Blizu 300 kompanija koje proizvode automobile ili njihove komponente posluje u Maroku, a zanimljiva je činjenica da je Renault najveći privatni poslodavac u državi. Zbog kvantiteta proizvodnje automobila „Dacia – Sandero“, ovaj automobilski gigant ima i svoj naziv za Maroko – „Sanderoland“.

Razvoj autoindustrije ne bi bio moguć u ovom obimu da u njemu nije učestvovala i Vlada Maroka. Ona je ponudila subvencije od 35 posto tvrtkama koje su se odlučile za proizvodnju u ruralnim prostorima izvan grada Tangera. Ovdje se sada proizvodi, uz spomenutu Daciju, i model Renault Clio. U Tangeru i okolini brojne kineske, japanske, američke i korejanske tvrtke proizvode sjedišta, motore, amortizere i točkove za svoje modele.

Osim Tangera, luke koja zbog svog položaja na sjeveru i blizine tržišta EU ima najveći razvoj autoindustrije, prije nekoliko godina razvio se joše jedan centar spomenute grane privrede. Južno od Tangera, na udaljenosti od 150 kilometara, nalazi se grad Kenitra. U ovom gradu pustinjskog pejzaža tvrtka „Stellantis“ proizvodi modele Peugeota, OPELA i FIATA za inozemna tržišta. Poseban kvalitet u razvoju moderne autoindustrije bi moglo biti potpisivanje sporazuma sa kineskom tvrtkom BYD, koja je najveći proizvođač električnih automobila na planeti. Jasno je da je otvorenost tržišta Europe pravi „mamac“ da i BYD otvori svoja postrojenja na sjeverozapadu Afrike.

Pametno korištenje resursa

Ako se ovakav rast nastavi, očekuje se da će Maroko do 2028. godine proizvoditi nekih 1,4 miliona automobila, s činjenicom da se većina istih pravi za izvoz na druga tržišta. Nije Maroko postao samo vodeća država u proizvodnji u Africi nego je i centar inovacija u ovoj sferi privrede. Globalni trendovi i ekološki standardi pomjeraju Maroko ka promoviranju proizvodnje električnih automobila. Inovacije i razvoj autoindustrije su omogućile da Maroko u maju prošle godine predstavi prvi afrički automobil. Kompanija Neo Motors, osnovana 2018. godine u Rabatu, proizvela je domaći automobil NEO. Procjena je da će se na godišnjoj razini proizvoditi 27.000 automobila ovog domaćeg brenda.

U isto vrijeme, uz djelovanje kompanije NamX, pokazan je i prototip vozila koje koristi vodik kao energent (HUV). Interesantna je i pojava jačeg djelovanja u proizvodnji električnih automobila. Projena je da bi Maroko narednih godina mogao proizvoditi blizu 100.000 automobila sa takvim oblikom energetskog pokretača.

Maroko je pravi primjer kako se, pametnim iskorištavanjem resursa i geografskog položaja, može transformirati ekonomija države. Od agrarne civilizacije, ribarenja i turizma u kojem je najpoznatija destinacija bila luka Kazablanka, ova zemlja u podnožju planine Atlas je postala veliki izvoznik i afrički gigant proizvodnje automobila.

Izvor: Al Jazeera

Reklama