Novi američki avion F-47 lovit će ciljeve i preko okeana

Sposobnost F-47, lovca šeste generacije, da prelazi okeanske dionice i doseže svoje ciljeve čak i u osporavanom zračnom prostoru od ključnog je značaja nove američke uzdanice.

Većina specifikacija i mogućnosti aviona F-47 i dalje je nepoznata (U.S. Air Force graphic / Handout via Reuters)

Program američkog ratnog zrakoplovstva pod nazivom Next-Generation Air Dominance (NGAD, zračna dominacija naredne generacije) obavijen je misterijom od samog začetka prije 10 godina, piše The National Interest.

Iako je predsjednik Donald Trump nedavno otkrio da je riječ o lovcu šeste generacije, većina specifikacija i mogućnosti ovog aviona i dalje je nepoznata.

Međutim, načelnik Generalštaba američkog ratnog zrakoplovstva, general David Allvin, otkrio je da platforma posjeduje borbeni radijus koji premašuje 1.000 nautičkih milja. U objavi na platformi X, zvaničnik zračnih snaga također je naveo da će F-47 imati sposobnosti smanjene uočljivosti (stealth) i moći letjeti brzinama većim od dva macha (dvostruke brzine zvuka).

Dok su vojni stručnjaci i ljubitelji avijacije dugo vjerovali da će NGAD biti opremljen najnovijim i najboljim tehnologijama u razvoju, ovi impresivni podaci zaista ističu potencijal F-47.

Mogućnost velikog rata čini se sve vjerovatnijom

Kad je riječ o dometu, sposobnost lovca šeste generacije da prelazi okeanske dionice i doseže svoje ciljeve čak i u osporavanom zračnom prostoru od ključnog je značaja.

Uz porast tenzija između Pekinga i Washingtona u Južnom kineskom moru, mogućnost sveopćeg rata u narednoj deceniji čini se sve vjerovatnijom. U takvom sukobu, sposobnost zračnih snaga da dosegnu udaljenije ciljeve gdje možda neće biti moguće dopunjavati gorivo bila bi od presudnog značaja.

Kineski program stealth bombardera nove generacije H-20 mogao bi predstavljati prijetnju američkim snagama u regiji. Iako tačni detalji i specifikacije ove platforme nisu potvrđeni, neki analitičari vjeruju da bi stealth bombarder mogao imati produženi domet od 8.500 kilometara, što bi omogućilo Kini da dosegne duboko u Japan, Filipine, pa čak i američku teritoriju Guam. U suštini, domet bi se mogao smatrati najvažnijom sposobnošću u slučaju potencijalnog kinesko-američkog dinamičnog sukoba.

Šta još znamo o lovcu F-47?

Kada je Trump ranije ove godine najavio F-47, također je naveo da će ovaj lovac nove generacije u određenom kapacitetu uključivati dronove.

„Leti s mnogo, mnogo dronova, koliko god želite. I to je tehnologija koja je nova, ali ne leti sam. Leti (s pilotom) ali s mnogo dronova, koliko god mi želimo“, rekao je Trump. „To je nešto što nijedan drugi avion ne može.“

Očekuje se da će ovi visoko autonomni bespilotni zračni sistemi (UAV) djelovati kao „pomoćnici“ uz lovac šeste generacije. Jeftiniji za postavljanje i sposobni za učestvovanje u rizičnijim operacijama od aviona s ljudskom posadom, ovi Collaborative Combar Aircrafts (CCA) sigurno će biti revolucionarni kada se uvedu.

NGAD će također uključivati niz najnovijih tehnologija kao što su pogonski sistemi, napredno naoružanje i stealth. Trenutno su u razvoju predloženi tipovi motora iz GE Aerospace i RTX-ovog Pratt & Whitneya. Koji god motor bude izabran, morat će osigurati dug domet i iznimno velike brzine za novog lovca.

Izvor: Agencije

Reklama