Trump najavio susret s Putinom u Saudijskoj Arabiji

“Sastat ćemo se u Saudijskoj Arabiji”, rekao je Trump novinarima u Bijeloj kući.

Razgovor je prošao jako dobro. Zelenski, kao i predsjednik Putin, želi sklopiti mir, rekao je Trump
Razgovor je prošao jako dobro. Zelenski, kao i predsjednik Putin, želi sklopiti mir, rekao je Trump (EPA-EFE/Aaron Schwartz /POOL)

Američki predsjednik Donald Trump rekao je u srijedu da će se susresti sa svojim ruskim kolegom Vladimirom Putinom u Saudijskoj Arabiji, nakon što su se u ranijem telefonskom razgovoru složili odmah pokrenuti pregovore kojima bi se okončao rat u Ukrajini.

“Sastat ćemo se u Saudijskoj Arabiji”, rekao je Trump novinarima u Bijeloj kući.

Osim razgovora s Putinom, Trump je u srijedu razgovarao i s predsjednikom Ukrajine Volodimirom Zelenskijem.

U podužoj objavi na svojoj društvenoj mreži Truth Social Trump je rekao da su se on i Putin „složili da njihovi timovi odmah počnu pregovore”.

Kremlj je objavio da su Trump i Putin razgovarali oko sat i po te da su dogovorili susret. Ruska novinska agencija TASS prenijela je da je Putin pozvao Trumpa da posjeti Moskvu.

Republikanac u svojoj objavi govori o „dugom i veoma produktivnom” razgovoru s ruskim kolegom o „Ukrajini, Bliskom istoku, energetici, umjetnoj inteligenciji, snazi dolara i raznim drugim temama”.

Zelenski želi ‘sklopiti mir’

Nakon razgovora i s ukrajinskim predsjednikom, Trump je na Truth Socialu napisao da Zelenski želi “sklopiti mir”.

“Razgovor je prošao jako dobro. On, kao i predsjednik Putin, želi sklopiti mir”, napisao je.

Ured Zelenskog potom je objavio da su on i Trump razgovarali oko sat vremena, a sam ukrajinski predsjednik je na platformi X napisao da je s Trumpom razgovarao o “prilikama za postizanje mira”, o “našoj spremnosti da radimo zajedno …i o tehnološkim mogućnostima Ukrajine… uključujući dronove i druge napredne industrije”.

Trump je kasnije kazao kako ne misli da je za Ukrajinu praktično priključiti se NATO-u kao i da nije vjerovatno da će zemlja dobiti nazad čitavu svoju teritoriju.

Ruski mediji ranije su špekulirali da bi se dvojica čelnika mogli sastati u trećoj zemlji, spominjući Saudijsku Arabiju i Ujedinjene Arapske Emirate.

Izvor: Agencije

Reklama