‘Orban ne može pomoći Dodiku – ni ekonomski, ni politički’
Milorad Dodik je kod Viktora Orbana u Budimpeštu išao po ‘pretposljednju slamku spasa’, smatra Svetlana Cenić, analitičarka ekonomskih i političkih dešavanja u regiji.

Viktor Obran, premijer Mađarske, ne može pomoći Miloradu Dodik, predsjedniku bosanskohercegovačkog entiteta Republika Srpska, “ni u ekonomskom, ni u političkom smislu”, istakla je u razgovoru za Al Jazeeru Svetlana Cenić, analitičarka ekonomskih i političkih dešavanja u regiji.
„Orban treba da spašava, izvinite što se ovako izražavam, svoju političku stražnjicu, a ne Dodikovu“, ocijenila je komentirajući posljednji u nizu sastanaka Orbana i Dodika, održan nedavno u Budimpešti.
Nastavite čitati
list of 4 itemsOrban obećao podršku projektima u RS-u koje je Njemačka prekinula
Dok Trump mrzi Harvard, Vučić studente naziva teroristima
Dodik stigao u Mađarsku
Milorad Dodik, zbog čijeg se antiustavnog djelovanja u Bosni i Hercegovini i entitet, čiji je predsjednik, nalazi u sve težoj ekonomskoj situaciji te suočava sa izraženijim sankcijama Zapada, ponovo je „slamku spasa“ tražio u mađarskoj prijestolnici.

„Nije to baš poslednja slamka spasa – to je pretposlednja. Što se tiče Orbana, govoreći o podršci Dodiku pa i odnosima sa Srbijom, verovatno računa da će preko njega moći ići pomoć Vladimira Putina i Rusije. Podsećam na onu kombinatoriku – on će dati pare RS-u, a zauzvrat će dobiti gas od Rusije. I, tako… Bilo je tu raznih kombinacija“, rekla je Cenić.
Orban gubi utjecaj u EU, ali i Mađarskoj
Međutim, posljednjih mjeseci Orban je izgubio na utjecaju u Evropskoj uniji, gdje zbog njegove politike Mađarskoj prijeti oduzimanje prava glasa.
„Orbanu se poljuljao položaj u Evropskoj uniji. Znate i sami šta se dešava sa milijardama koje bi Mađarska trebala da povuče iz EU. Ne ispunjava uslove, odnosno za neke se u poslednji čas kao i nešto uradi“, naglasila je ekonomistkinja iz Bosne i Hercegovine.
Premijer Mađarske, prema posljednjim relevantnim anketama, sve više gubi i povjerenje građana, a prema napisima medija u njegovoj zemlji trese mu se i predsjednička stolica u stranci Fidesz.
„Ima i previranja u samoj Mađarskoj, ali i kao svaki autokrata i populista i Orban se nada da će to produžiti pritiscima, saradnjom sa sličnima u svetu. No, neki veći uticaj pitanje je da li će više imati“, smatra Cenić.
Kako je saopćeno poslije posljednjeg razgovora Dodika sa Orbanom, Mađarska bi trebala preuzeti finansiranje projekata iz kojih se povukla Njemačka, nametnuvši sankcije RS-u radi secesionističkog djelovanja u Bosni i Hercegovini, kojim je ugrožen Dejtonski mirovni sporazum te izazvana najveća politička i sigurnosna kriza u zemlji u posljednjih 30 godina.
Riječ je o izgradnji vjetroelektrane Hrgud i kanalizacione mreže u Bosanskoj Gradišci.
„To je samo pod plaštom njihovog sastanka. Drugo, ima Dodik svoje rodbine, prijatelja, kumova, kao i svaki takav koje je rasporedio, nazovimo to, u investicije. U energetiku prevshodno, jer to je ono što ih interesuje. Međutim, pitanje koliko će i Dodiku prolaziti ta priča, jer svima je sve obećao – nudi litijum Mađarskoj, nudi vetroparkove, nudi solare… Svima sve nudi, a pogledajte kako stoji Elektroprivreda RS-a. U potpunom je kolapsu. Možda na kraju da Elektroprivredu ili Mađarima ili Rusima gde će neko nominalno stajati“, istakla je Cenić.
‘Stalno plaćamo Dodikove štete’
Naglašava i da su se građani RS-a i BiH „naplaćivali Dodikove štete“.
„Stalno plaćamo neke njegove štete. Tako da i ovo može da bude šteta. Sjetite se ČEZ-a, Termo elektrane Gacko, Rafinerije nafte Brod i svih promašenih projekata, pa evo i sadašnjih arbitraža oko Viaducta, TE Ugljevik, itd… Tako i ovo možda nešto potpiše s Mađarima, pa onda na kraju bude – RS nije ispunila uslove, daj da platimo pa se opet tu svi ugrade. Pare tako cirkulišu“, upozorila je.
Decidna je da ni od posljednjeg sastanka Dodika s Orbanom građani RS-a „neće imati nikakvu korist“.
„Korist nikad nisu ni imali. Koji je to projekat Milorad Dodik napravio da su građani imali korist? Isključiću ono komada autoputa iz kreditnih sredstava. Ali, recite mi projekat ijedan. Ne znam! Barem nešto gde su građani RS-a imali korist. Javna preduzeća su u kolapsu. Uzmite Rafineriju Brod, uzmite Tvornicu glinice Birač i šta je s njima bilo? Na kraju su neki privatnici imali koristi“, ukazuje Cenić.

Smatra da Dodiku jedan od posljednjih vanjskopolitičkih saveznika sa adresom u Evropi ne može ozbiljnije pomoći ni na geopolitičkom planu.
„Orban možda može malo pomoći Dodiku kod sličnih sebi. Može, da traži nešto od ‘brata’ Xi Jinpinga, ‘brata’ Putina, i još nekih retkih koji su na toj strani. Ali kod koga drugog još? Kod Donalda Trumpa? Ne može“, istakla je.
„Amerika je jasno rekla da nema velikog interesa što se tiče Balkana i kao što vidite u Banja Luci se gasi kancelarija Ambasade SAD-a u Bosni i Hercegovini. A, Orban kod Trumpa, izvinite opet na izrazu, treba da spašava svoju političku stražnjicu, neće Dodikovu. Dakle, prvo sebe gledaju. Svi oni. To bi sve sutra dalo samo da ostane na vlasti i s parama“, sarkastično je naglasila Cenić.
‘Samo lični interesi’
Predviđa da će se narod na koncu odlučno „dići masovno i protiv Dodika“.
„Vidite Srbiju, Mađarsku. Možete prigušiti nezadovoljstvo, ali ono ekspolodira ponovo. Kod nas u Bosni i Hercegovini su centri moći podeljeni, ali dići će glas onih što su sve gladniji“, smatra.
Ponavlja i da su sastanci Dodika i Orbana isključivo iz ličnog inetersa.
„Samo lični interesi. To ima veze s narodom, koliko ja s Marsovcima. Nikada nije imalo veze s javnim intersom. Oni ne znaju šta su javne finansije i interes. Kod njih je sve privatno, privatni prihodi“, rekla je Cenić.
Orban je ugostio Dodika pokazavši na taj način kako mu nastavlja pružati podršku uprkos činjenici da ga Evropska unija smatra odgovornim za ugrožavanje ustavnog poretka BiH, navele su medijske agencije u EU. Učinio je to ponovo i pored centralne potjernice za predsjednikom RS-a u Sudu BiH, ranije poručivši da Dodika zbog njegove politike „ne treba progoniti“.
“Republika Srpska je srećna jer ima prijatelja kao što je Viktor Orban”, napisao je Dodik na društvenoj mreži X poslije susreta u Budimpešti.
Koliko uspješnog susreta, vrijeme će uskoro veoma jasno pokazati, zaključuje Cenić.