Dodikov san o Pridnjestrovlju na Balkanu: ‘Trump na poziciji jedinstvene Bosne’
Politolog Davor Gjenero smatra da Dodik više nema snagu za dodatnu destabilizaciju regije, tako i ispunjavanje eventualnih geopolitičkih želja Kremlja.

Milorad Dodik bi da [bosanskohercegovački entitet] Republika Srpska postane Pridnjestrovlje ili Južna Osetija samo da zaštiti svoje bogatstvo, govorio je još 2021. godine Gabriel Escobar, tadašnji specijalni predstavnik Sjedinjenim Američkih Država za Zapadni Balkan.
Sve učestalije posjete predsjednika RS-a Dodika Moskvi, sastanci s predsjednikom Rusije Vladimirom Putinom, poput nedavnog nakon kojeg nije bilo puno informacija za javnost, podgrijali su Escobarovu tezu. Na „anatomiju hibridnog secesionizma“ ukazao je i Sead Turčalo, dekan Fakulteta političkih nauka Univerziteta u Sarajevu.
Nastavite čitati
list of 4 itemsTiha pandemija odnosi milione života, a najveći krivac smo mi
Alternativa Čoviću među Hrvatima u BiH: Realnost ili nemoguća misija
Zastupnik Narodne skupštine RS-a poginuo u saobraćajnoj nesreći
„Svjestan je trenutne globalne situacije, sukoba u Ukrajini, transatlantskih tenzija i globalnog rata tarifa, kao i toga da Rusija traži nove načine za stvaranje pritiska u Evropi. Dodik je stoga odlučio biti upravo ta poluga pritiska“, pisao je nedavno Turčalo.
Proteklih dana u javnom diskursu sve se više govorilo da bi „Dodikova politika kršenje ustavnog poretka Bosne i Hercegovine njen dio RS mogla dovesti u totalnu izolaciju, a cijelu zemlju uvesti u tzv. ‘zamrznuti sukob’, poput onih u Abhaziji i Južnoj Osetiji, dijelova Gruzije pod okupacijom Rusije, odnosno Transnistrije [Pridnjestrovlja], proruske ‘otcijepljenje’ moldavske regije“.
„Bosna i Hercegovina se nalazi pred odlukom da jasno pokaže da njena državnost nije upitna. Evropa se mora zapitati da li želi na svojoj periferiji novi zamrznuti konflikt, novu Transnistriju ili Abhaziju“, istakao je Turčalo.
‘Dodik nema snagu za dodatnu destabilizaciju’
Davor Gjenero, politolog i nezavisni politički konsultant iz Hrvatske, smatra da Dodik više nema snagu za dodatnu destabilizaciju regije, tako i ispunjavanje eventualnih geopolitičkih želja Kremlja.
„Mislim da ne može napraviti ni Abhaziju ni Pridnjestrovlje u Bosni i Hercegovini, odnosno na Balkanu. Dva su razloga. Prvo, manevar za takvu politiku mu je ograničen. Za takvo što nema trenutno ni podršku Beograda, a kamoli podršku bilo koga drugog u evropskom prostor. Ima naznaka da bi ga na to mogla navesti Moskva, ali u ovom trenutku Rusija nije partner na Balkanu“, rekao je Gjenero za Al Jazeeru.
„U Sjedinjenim Američkim Državama ništa se nije promijenilo. Trump je na poziciji jedinstvene Bosne, ali i da Srbija treba biti faktor stabilnosti na Balkanu. Radi toga Srbija nema prostor za zaoštravanje. Crvene linije danas postoje i u slučaju da ih Srbija prijeđe Europska unija bi jasno reagirala izolacijom.“
‘Seoski baja nije ozbiljan diktator’
Gjenero misli da Dodik u nove avanture ne može ući i „iz ekonomskih razloga“, kao drugog važnog razloga.
„Manji entitet [u Bosni i Hercegovini] ovisan je o Europi i nema mogućnosti nadoknaditi to s bilo kakvom trgovinom s Rusijom i Srbijom, kako bi kompenzirao gubitke u slučaju izolacije s Zapada“, kazao je Gjenero.
Vjeruje da će Dodik i SNSD uskoro izgubiti vlast na državnom nivou, pa da će se tako velikim dijelom raspršiti i višegodišnja secesionistička i separatistička priča.
„Cinično je gledati kvalitetu opozicije, ali ipak postoji, pa postoje naznake da bi istiskivanje SNSD-a iz vlasti na razini središnje države moglo proći uskoro. Bit će i to mukotrpan proces. Ne trebamo imati iluzije. Vjerojatno su i gori radikali od Dodika u nekoj mjeri, ali je u ovom momentu bolje da dođu na vlast jer nemaju konsolidiranu moć kakvu ovaj ima.“
Smatra da se međunarodna zajednica treba okrenuti opoziciji u RS i pružiti joj šansu, iz prostog razloga jer je pravomoćno osuđeni bjegunac prevršio sve mjere narušavanjem ustavnog poretka države.
„Izbacivanje njemačke ministrice europskih poslova i klime Anne Luhrmann iz Banje Luke je pokazalo još jedan Dodikov ishitren i nepromišljen potez. On je seoski baja koji ne razmišlja dugoročno. Nije on čovjek koji sjedi za stolom sa svojim timom – čita, razmišlja i promišlja konzekvence što radi. Sreća u cijeloj nesreći je i što nije ozbiljan diktator“, naglasio je Gjenero.