‘Osovina otpora’: Kakav potencijal ima i može li se suprotstaviti Izraelu
Osovinu otpora, uz Iran, čine palestinski Hamas, libanski Hezbollah, pobunjenički pokret Husi iz Jemena, paravojne jedinice iz Iraka te Sirija.
Ako Iran uzvrati za ubistvo lidera svog bliskog saveznika Hamasa Ismaila Haniyeha, koje je počinjeno u Teheranu prošle sedmice, njegovi regionalni saveznici – poznati kao “Osovina otpora” Izraelu i američkom utjecaju na Bliskom istoku – vjerovatno će se pridružiti, piše agencija Reuters.
Napravljena tokom desetljeća iranske podrške “Osovina” uključuje, ne samo palestinski pokret Hamas, koji je izvršio napad na Izrael 7. oktobra, u kojem je ubijeno najmanje 1.139 osoba da bi potom uslijedio izraelski rat u Gazi koji je usmrtio gotovo 40.000 Palestinaca već i pokret Hezbollah u Libanu, pobunjenički pokret Husi iz Jemena te razne šiitske oružane grupe u Iraku i Siriji.
Nastavite čitati
list of 4 itemsIran uspješno lansirao istraživački satelit u orbitu
Izrael, Iran ili Kina… kome smeta smanjenje vojnog prisustva Washingtona u regiji
Iran pozvao ambasadore evropskih država na razgovor
Libanski Hezbollah
Hezbollah, što znači “Božja stranka”, osnovala je Iranska revolucionarna garda 1982. godine s ciljem borbe protiv izraelskih snaga koje su napale Liban ranije te godine.
Teško naoružana organizacija, koja je i utjecajan igrač u libanskoj politici, dijeli iransku šiitsku ideologiju i naširoko se smatra moćnijom od libanske države, piše Reuters.
Hezbollah je služio kao model za druge organizacije koje podržava Iran širom Bliskog istoka, od kojih je neke savjetovao ili obučavao. Sjedinjene Američke Države i druge vlade, uključujući arapske zaljevske države bliske Washingtonu, smatraju Hezbollah terorističkom organizacijom.
Hezbollah od početka oktobra gotovo svakodnevno napada izraelske mete na libansko-izraelskoj granici, što je izazvalo najtežu razmjenu vatre između neprijatelja od općeg rata 2006. godine. Iz libanskog pokreta navode kako su njihovi napadi pomogli rastegnuti izraelsku vojsku, dok su, također, protjerali desetke hiljada Izraelaca iz domova blizu granice. Izraelski zračni i artiljerijskih napadi natjerali su desetke hiljada Libanaca u bijeg.
Izrael je ubio gotovo 350 boraca Hezbollaha, uključujući neke visoke komandante u Libanu od 7. oktobra, prema popisu obavijesti o smrti koje je objavila organizacija. Među ubijenima je i komandant Hezbollaha Fuad Shukr koji je ubijen u zračnom napadu na Bejrut 30. jula. Izrael je naveo kako je to osveta za raniji raketni napad u kojem je ubijeno 12 mladih u selu Druza na Golanskoj visoravni pod izraelskom okupacijom. Hezbollah je negirao umiješanost u raketni napad.
Jemenski Husi
Pobunjenički pokret Husi uspostavio je kontrolu nad velikim dijelovima Jemena tokom građanskog rata koji je počeo 2014. godine, kada je zauzeo glavni grad Sanu i svrgnuo vladu koju je podržavala Saudijska Arabija, vodeća sunitska muslimanska sila na Bliskom istoku i glavni rival Irana za regionalni utjecaj.
Husi pripadaju zejdijskoj sekti šiitskog islama i dugo imaju prijateljske veze s Iranom.
Jemenski rat doveo ih je u sukob sa Saudijskom Arabijom i njenim zaljevskim saveznicima koji su, oprezni zbog širenja utjecaja Irana, intervenirali u Jemenu 2015. u znak podrške svrgnutoj vladi. Saudijska Arabija je posljednjih godina podržala diplomatske napore za okončanje rata, ugostivši prošlog septembra pregovarače Husa u Rijadu.
Husi su 31. oktobra objavili da su ušli u sukob u Gazi ispaljivanjem bespilotnih letjelica i projektila prema Izraelu. U novembru su proširili svoju ulogu napadom na brodove u južnom Crvenom moru, rekavši da ciljaju plovila koja pripadaju Izraelcima ili idu prema izraelskim lukama, iako neki od ciljanih brodova nisu imali poznatu vezu s Izraelom.
Kampanja je potakla SAD i Veliku Britaniju da u januaru izvedu zračne napade na ciljeve Husa u Jemenu. Husi su proglasili da će svi američki i britanski brodovi i ratni brodovi koji učestvuju u “agresiji” biti meta njihovih napada. Napadi su prekinuli međunarodnu trgovinu na najkraćoj pomorskoj ruti između Evrope i Azije, zbog čega su neke brodarske firme preusmjerile svoja plovila.
Izvori su Reutersu u januaru naveli kako su komandanti Iranske revolucionarne garde i Hezbollaha na terenu u Jemenu i pomažu u usmjeravanju i nadgledanju napada Husa na brodove. Husi su negirali bilo kakvu umiješanost Hezbollaha ili Irana, kao i sam Iran.
Islamski otpor u Iraku
Šiitske grupe koje imaju veze s Iranom postale su moćni igrači u Iraku nakon invazije koju je predvodio SAD 2003. godine i razvile paravojne jedinice s desecima hiljada boraca.
Krovna organizacija naoružanih šiitskih frakcija pod nazivom Islamski otpor u Iraku počela je napadati američke snage stacionirane u Iraku i Siriji prošlog oktobra, objavivši kako im je cilj odgovoriti na izraelsku ofanzivu protiv Hamasa u Gazi i oduprijeti se američkim snagama raspoređenim u Iraku i regiji.
Napadi su prestali nakon što su 28. januara u Jordanu, u napadu bespilotnom letjelicom, ubijena tri američka vojnika, što je dovelo do jakih osvetničkih američkih zračnih napada na ciljeve povezane s Iranom u Siriji i Iraku. Reuters je u februaru objavio da je čelnik iranskih snaga Quds zatražio od paravojnih jedinica da se pritaje kako bi izbjegli američke napade na njihove više komandante, uništavanje ključne infrastrukture ili čak direktnu odmazdu protiv Irana.
Islamski otpor u Iraku je 1. aprila preuzeo odgovornost za zračni napad na Eilat u Izraelu.
Šiitske naoružane grupe koje se bore u okviru Hashd al-Shaabija (Snage narodne mobilizacije) igrale su vodeću ulogu u Iraku u borbi protiv oružane grupe ISIL, koja je držala dijelove Iraka i Sirije od 2013. do 2017. godine.
Iako članovi ovih šiitskih oružanih grupa primaju državne plate i tehnički su pod ovlastima premijera, oni često djeluju izvan komandnog lanca iračke vojske. Njihov arsenal uključuje eksplozivne dronove, rakete i balističke projektile.
Sirija
Vlada Sirije na čelu s predsjednikom Basharom al-Assadom dio je “Osovine otpora”, ali nije igrala direktnu ulogu u trenutnom sukobu. Međutim, sirijska teritorija je bila arena eskalacije.
To uključuje napade paravojnih snaga koje podržava Iran na američke snage na istoku i izraelske zračne napade u Siriji protiv iranskog osoblja i interesa, među kojima je i napad 1. aprila na kompleks Iranske ambasade u Damasku.
U izraelskim napadima ubijeni su i članovi Hezbollaha u Siriji, a povremeno je dolazilo do razmjene vatre s Golanske visoravni pod izraelskom okupacijom i iz jugozapadne Sirije.