Je li Netanyahu imun na potjernicu ICC-a kako tvrdi Francuska?

Pariz tvrdi da potjernica protiv izraelskog premijera zbog ratnih zločina nije važeća, dok pozdravlja istu potjernicu za ruskim predsjednikom Putinom.

Izraelski premijer Benjamin Netanyahu (desno) i francuski predsjednik Emmanuel Macron snimljeni 24. oktobra 2023. [Christophe Ena/Pool preko Reutersa]

Međunarodni krivični sud (ICC) izdao je 21. novembra naloge za hapšenje izraelskog premijera Benjamina Netanyahua i njegovog bivšeg ministra obrane, Yoava Gallanta, zbog onoga što bi moglo predstavljati njihovu pravnu odgovornost za ratne zločine i zločine protiv čovječnosti počinjene tokom izraelskog rata u Gazi.

Uslijedio je niz službenih saopćenja evropskih čelnika koji su izjavili da će podržati odluku i ispuniti svoje obaveze hapšenja izraelskog čelnika ako kroči na njihov teritorij. Jedina značajna iznimka je Mađarska, čiji je premijer Viktor Orban obećao da neće uhapsiti Netanyahua i umjesto toga uputio mu je srdačan poziv za posjetu.

Sada se i Francuska suprotstavila općem trendu.

Nakon što je prvobitno izjavio da će se pridržavati statuta ICC-a, Pariz je od tada sugerirao da Netanyahu uživa imunitet od naloga za hapšenje jer Izrael “nije stranka ICC-a”.

“Takvi se imuniteti odnose na premijera Netanyahua i druge dotične ministre i moraju se uzeti u obzir ako ICC od nas zatraži da ih uhapsimo i predamo”, stoji u saopćenju francuskog Ministarstva za Evropu i vanjske poslove.

Ali, je li stav Francuske pravno opravdan? Evo što trebate znati o nalozima za hapšenje koje izdaje ICC:

Je li Netanyahu imun na naloge ICC-a kao što tvrdi Francuska?

Ne.

Članak 27. Rimskog statuta, kojim je osnovan sud, navodi da se njegove odluke “jednako primjenjuju na sve osobe bez ikakve razlike temeljene na službenom svojstvu” i “ni u kojem slučaju ne oslobađaju osobu od krivične odgovornosti”.

Francuska ima dužnost sarađivati ​​sa sudom prema Rimskom statutu ICC-a, a “ta dužnost saradnje proteže se i na provedbu naloga za hapšenje”, rekla je za Al Jazeeru Yasmine Ahmed, direktorica Human Rights Watcha u Velikoj Britaniji.

Zašto Francuska spominje Netanyahuov imunitet?

Čini se da se francuski argument usredotočuje na članak 98. Rimskog statuta, koji kaže da zemlja ne smije “djelovati u suprotnosti sa svojim obvezama prema međunarodnom pravu u pogledu … diplomatskog imuniteta osobe … treće države”.

Oko 124 zemlje ratificirale su Rimski statut, ali Izrael nije potpisnik.

William Schabas, profesor međunarodnog prava na Univerzitetu Middlesex, rekao je za Al Jazeeru da je stajalište Francuske nekoć moglo biti “uvjerljiv argument”, ali sud je već razjasnio dvosmislenost nastalu člankom 98.

Taj se slučaj ticao neispunjenog naloga za hapšenjem bivšeg predsjednika Sudana Omara al-Bashira. Kao i Izrael, Sudan nije stranka Rimskog statuta. Sud je, međutim, zaključio da ne postoji imunitet šefa države prema običajnom međunarodnom pravu, neovisno o tome bila treća strana ili ne.

To znači da je Francuska pod zakonskom obavezom slijediti ono što je ICC odlučio u vezi s izraelskim premijerom “čak i ako se s tim ne slaže”, rekao je Schabas.

Upozorio je da Francuska, nagovještavajući da možda neće provesti presudu ICC-a, sugerira “da država može prkositi presudama suda”, što je “zabrinjavajući” razvoj za članove međunarodnog krivičnog suda.

Ako Francuska smatra Netanyahua imunim, što misli o Putinu?

U martu 2023. ICC je izdao nalog za hapšenje ruskog predsjednika Vladimira Putina zbog navodnih ratnih zločina u Ukrajini.

Francuska vlada pozdravila je ovaj potez, a Ministarstvo vanjskih poslova objavilo je saopćenju u kojem se kaže da “nitko… bez obzira na njihov status, ne bi trebao izbjeći pravdi”.

ICC je također presudio da je Mongolija prekršila svoje obaveze kao članica suda jer nije uhapsila ruskog predsjednika tokom službene posjete u augustu ove godine.

Nakon presude, francusko ministarstvo je u saopćenju za novinare izjavilo da “svaka država stranka Rimskog statuta ima obavezu sarađivati ​​s ICC-om i izvršavati naloge za hapšenje koje izdaje, u skladu s relevantnim odredbama Rimskog statuta”.

Schabas je rekao da kontrast u tome kako je Francuska odgovorila na naloge za hapšenje Putina i Netanyahua otkriva “dvostruke standarde”.

Napomenuo je da to pokazuje da se francuski argument ne temelji na “pravnom načelu”, već na tome koga Pariz smatra prijateljem, a koga neprijateljem.

Francuska “selektivna interpretacija” Rimskog statute predstavlja zabrinjavajući presedan, rekla je Ahmed za Al Jazeeru.

“To potkopava samu svrhu ICC-a… a svrha je osigurati da nema nekažnjivosti i da postoji odgovornost za najteže zločine”, rekla je.

Znači li to da Netanyahu može putovati u Francusku?

Malo je vjerojatno da bi Netanyahu posjetio zemlju jer ostaje nejasno hoće li biti uhapšen.

Schabas je rekao da unatoč neizvjesnosti koju je francuska vlada napravila svojom posljednjom izjavom, odluka o tome hoće li se nalog za hapšenje provesti u konačnici ostaje na francuskim sudovima.

Napomenuo je da sve dok je Netanyahu šef države, svaki put u Francusku smatrat će se službenom posjetom. Stoga ga francuska vlada vrlo vjerojatno neće pozvati u goste, s obzirom na to da sudovi mogu odlučiti da je njegov ICC o hapšenju valjan i da ga se mora poštovati.

Izvor: Al Jazeera

Reklama