Šta je proturaketni sistem THAAD koji SAD šalje Izraelu?

Washington želi testirati je li njegov napredni sistem THAAD koristan protiv iranskih novih hipersoničnih balističkih projektila.

Jedna THAAD baterija košta od 1 do 1,8 milijardi dolara (REUTERS/Kevin Lamarque)

U svojoj posljednjoj isporuci vojne pomoći Izraelu, Sjedinjene Američke Države će poslati svoj napredni sistem proturaketne odbrane THAAD (Terminal High Altitude Area Defense).

SAD će također poslati vojnike da upravljaju sistemom, objavio je Pentagon.

Nije jasno kada će doći do raspoređivanja.

Evo zašto SAD sada postavlja sistem THAAD u Izraelu:

Šta je THAAD sistem?

THAAD je napredni sistem proturaketne odbrane koji koristi kombinaciju radara i presretača za sprječavanje balističkih projektila kratkog, srednjeg i dugog dometa. Njegovi projektili imaju domet od 150 do 200 km, a sistem je napravio američki odbrambeni i zrakoplovni proizvođač Lockheed Martin.

Može presresti projektile unutar i izvan Zemljine atmosfere tokom njihove završne faze leta, koja počinje kada odvojena bojeva glava ponovno uđe u Zemljinu atmosferu i završava nakon detonacije, prema Centru za kontrolu naoružanja.

Kako funkcionira sistem THAAD?

Prema izvještaju Kongresne istraživačke službe iz aprila, baterije THAAD-a obično se sastoje od 95 vojnika, šest lansera postavljenih na kamione, 48 presretača, po osam za svaki lanser, jednog radarskog sistema te komponente za kontrolu vatre i komunikacije.

Broj lansera i presretača može varirati.

THAAD-ovi ne nose eksplozivnu bojevu glavu, što im omogućava brzo dosezanje velikih visina. Umjesto da eksplodiraju pri udaru s nadolazećim balističkim projektilima kako bi ih neutralizirali, presretači THAAD koriste kinetičku energiju – energiju generiranu kroz njihovu masu dok je u pokretu – kako bi pokrenuli projektil.

Ono što ne može učiniti jest odbraniti se od manjeg, jednostavnijeg oružja poput bespilotnih letjelica koje koriste grupe uključujući Hamas i jemenske Huse, kaže Al Jazeerin Mike Hanna iz Washingtona. To je zato što su dronovi mali i ne prilaze s velike visine.

Koliko to košta?

Jedna THAAD baterija košta od 1 do 1,8 milijardi dolara, prema Hanni.

Koliko ima THAAD baterija?

Prema izvještaju Kongresne službe za istraživanje, američka vojska rasporedila je sedam THAAD baterija, uključujući one u Južnoj Koreji i Guamu.

Ima li Izrael već THAAD baterije?

Prema saopćenju koje je američko Ministarstvo odbrane objavilo u nedjelju, SAD je prethodno razmjestio bateriju THAAD u južnom Izraelu 2019. godine “za obuku i integriranu vježbu protuzračne odbrane”.

Međutim, ova baterija je vraćena u SAD nakon vježbe, rekao je Hanna.

U saopćenju se dodaje da su SAD rasporedile bateriju THAAD na Bliskom istoku “kako bi odbranile američke trupe i interese u regiji” nakon napada Hamasa na Izrael 7. oktobra 2023., bez navođenja zemlje u koju je raspoređena.

Izraelska protuzračna odbrana trenutno koristi tri sistema: Iron Dome (Željezna kupola) presreće projektile kratkog dometa od 4 do 70 km, David's Sling (Davidova praćka) presreće projektile srednjeg dometa od 40 do 300 km i Arrow System (Strijela) presreće velike projektile dometa do 2.400 km.

Hanna je rekao da sistemi THAAD i Željezna kupola mogu raditi zajedno kako bi zaštitili udare s veće visine i smanjili štetu s veće udaljenosti.

Zašto SAD sada šalje sistem u Izrael?

“U posljednjem iranskom napadu, Iran je improvizirao nešto što nikada prije nismo vidjeli”, rekao je vojni analitičar Elijah Magnier, misleći na iranski napad na Izrael 1. oktobra kada je ispalio gotovo 200 projektila na veće gradove i mjesta.

Iran je lansirao projektile “u tri koridora ili tri lokacije, onemogućavajući da ih presretač sve ograniči”, rekao je Magnier.

Iranski državni mediji objavili su da su hipersonične balističke rakete Fattah korištene prvi put, što Al Jazeera nije mogla nezavisno provjeriti.

Fattah, predstavljen 2023., projektil je s kojim se SAD nikada nije susreo, a Washington želi “testirati” može li ga THAAD presresti, rekao je Magnier.

U nedjelju je u saopćenju navedeno da je američki ministar odbrane Lloyd Austin odobrio raspoređivanje sistema THAAD u Izraelu kako bi se ojačala zračna odbrana zemlje.

“Ova akcija naglašava čvrstu predanost Sjedinjenih Američkih Država odbrani Izraela od bilo kakvih daljnjih napada Irana balističkim projektilima”, dodaje se u saopćenju.

THAAD presretač lansiran je u Kodiaku na Aljasci [Handout/Leah Garton/Agencija za raketnu odbranu putem Reutersa)

Zašto američki vojnici dolaze s njim?

“Sistemi THAAD su toliko složeni da za rad zahtijevaju obučenu posadu od 94 člana, a to će biti američki vojnici”, kaže Hanna.

Magnier je objasnio da američke snage prate sistem THAAD jer su obučene za upravljanje njime i nema vremena za obuku izraelske vojske.

Iako je neizvjesno kada će THAAD stići u Izrael, “kad THAAD stigne, bilo koje vrijeme bi bilo dobro za Izrael da pokrene napad i reakcija Irana ne bi bila neizbježna”, rekao je Magnier.

Dodao je da bi se vojnici mogli vratiti u SAD ako Iran napadne Izrael.

Može li Izrael dobiti više THAAD baterija u budućnosti?

To je malo vjerovatno, rekao je Hanna.

To je zato što THAAD pokriva široko područje i jedna baterija je dovoljna za veličinu Izraela, posebno s obzirom na pretpostavku da će projektili pogoditi Izrael samo iz Irana, objasnio je.

Uz to, THAAD je ograničen resurs za SAD, a proizvodnja više baterija zahtijeva vrijeme, rekao je Hanna, uspoređujući složeni proizvodni proces s procesom proizvodnje mlaznog aviona.

Međutim, rakete presretače lakše je napuniti.

Izvor: Al Jazeera

Reklama