Egzil i strah: Život filipinske udovice

Reblando kaže da je napustila Filipine jer se osjeća nesigurnom, te da joj prijete smrću (Al Jazeera)

Piše: Marga Ortigas

Sjeta je bila jasna u glasu Myrne Reblando dok je govorila o Benignu „Noynoy“ Aquinu.

„Podržavala sam ga“, počinje, prije nego što se povlači u svoja sjećanja.
Zatim joj preko lica prelijeće jedva primjetan osmjeh, s primjesom melanholije.

Jednostavno, nije pokazivala gorčinu, niti ljutnju – samo sjetu koju je pokušavala prikriti tokom razgovora s Al Jazeerom.

„Učinila sam sve što sam mogla u to vrijeme jer sam mislila da će to dovesti do pravih promjena. Borila sam se za njega, ali gdje je sada ta ‘prava’ promjena?“

Reblando je udovica novinara koji je, zajedno sa 57 drugih ljudi, ubijen u masakru 2009. u najgorem izljevu političkog nasilja viđenom u Filipinima u posljednjih nekoliko godina.

Aquino je trenutni predsjednik Filipina.

Myrnina priča

Sebe naziva jednostavnom ženom: Jednostavna supruga čiji je jednostavni život okrenut naopačke kada je beživotno tijelo njenog muža, s prostrijelnim ranama, pronađeno na vrhu jednog brda na jugu Filipina.

Pored njega bila su tijela najmanje 20 članova istaknute političke porodice i više od 30 drugih novinara. Navodni počinioci ubistava bili su članovi rivalne političke porodice, također članovi vladajuće elite.

Bio je to politički, porodični spor, navodno izveden uz pomoć beskrupuloznih vojnika i policije. Suprug Myrne Reblando postao je kolateralna šteta.

Aquino ističe pozitivne promjene [Reuters]

„Svi su me iznevjerili“, govori uplakana Reblando. „Zar te tvoji sugrađani ne bi trebali štititi? Ali kad mi je bila potrebna njihova pomoć, čak i pomoć Vlade, nisam se imala kome obratiti.“

Reblando je u Hong Kongu, gdje već skoro godinu dana traži azil. Kaže da je napustila Filipine jer se osjeća nesigurnom, te da joj prijete smrću.

„Jedan od tjelohranitelja koji mi je dodijeljen – a zapravo nisam sigurna da li je uopće bio Vladin agent – kazao mi je da je radio za Ampatuane“, kaže ona.

Reblando tvrdi da joj je taj tjelohranitelj rekao kako može biti posrednik u „dogovoru“ s porodicom koju  je tužila. Ponudio joj je da ništa ne govori u zamjenu za 60.000 dolara.

Ako ne uzme taj novac, na tu sumu bit će ucijenjen njen život. Bila je meta jer je postala preglasna, a mnogi su postavljali pitanja o njenom integritetu.

„Živjeli smo u neprestanom strahu. Moje dvije odrasle kćeri noću su mokrile u krevet. Ja već godinama ne spavam“, kaže ona.

To nije bio život, kaže Reblando, pa je morala napustiti zemlju. Ipak, ne gubi nadu.
„Vratit ću se jednog dana i neću odustati od borbe“, tvrdi ona.

Azijska komisija za ljudska prava tvrdi da 100 drugih Filipinaca također traži azil u Hong Kongu, iz brojnih razloga. Milioni ljudi napustili su zemlju kao ekonomski emigranti.

Dok se ne riješe problemi koji su ih natjerali da odu iz zemlje, za ljude poput Myrne, nije važno kakvu lijepu sliku života stvara ijedan predsjednik.

Izvor: Al Jazeera


Reklama