Nova dimenzija protesta u Srbiji: Represija pojačala građanski otpor

Nova dimenzija sukoba je veće povezivanje studenata sa građanima i organizacija blokada po cijeloj zemlji, a vlast pojačava represiju i nema rješenja za blokade.

Anti-government protesters shout slogans as they gather near garbage bins blocking a street during a demonstration in Belgrade on June 30, 2025.
Studenti svoju borbu nastavljaju bez straha i razmišljanja o tome da neće uspjeti, piše autor (AFP)

Protesti zbog aktuelne vlasti u Srbiji, posle još jednog ogromnog skupa 28. juna u Beogradu, ušli su u novu fazu koji mnogi nisu očekivali. Zahvaljujući predsedniku Srbije Aleksandru Vučiću, oni su na neki način oživljeni i doživeli svojevrsnu transformaciju u zajednički pokret studenata i građana sa zahtevom za raspisivanje vanrednih parlamentarnih izbora.

Studenti ni ovoga puta, kao ni 15. marta, nisu prihvatili Vučićevu bačenu rukavicu za krvoprolićem. Sukobi na beogradskim ulicama tog Vidovdana su još jednom izgledali kao loše režirana predstava u kojoj su učestvovale dve grupe ljudi angažovanih od iste produkcije. Desio se sukob, nije da nije, ali daleko od onoga kakvog je priželjkivao predsednik Srbije ne bi li se pravdao pred sobom i pred drugima kako ceo svet želi da ga sruši nasiljem koje je plaćeno spolja. Nova dimenzija sukoba je u tome da je došlo do većeg povezivanja studenata sa građanima i organizacija blokada po celoj zemlji. Za to vreme, vlast svakodnevno pojačava represiju i nema rešenja za blokade.

Nastavite čitati

list of 4 itemsend of list

Do toga je dovelo još jedno iritantno obraćanje predsednika države koji je nastavio da vređa sve koji su protiv njegove politike, ali i najavio masovna hapšenja koja su usledila odmah po završetku konferencije za štampu. Dok je on leteo ka Sevilji, a Ivica Dačić ga ubeđivao da ništa ne brine pošto on ostaje u zemlji, desetine studenata su inspektori u civilu jurili po Beogradu, Novom Sadu, Nišu… Ukupno u 29 gradova. Hapsili su ih po prijavi tužilaštva za nasilno rušenje ustavnog poretka. To je bila kap koja je prelila čašu i isto veče u desetinama gradova u Srbiji su počele blokade ulica, raskrsnica, trgova. Još jednom je blokirana i Gazela, odnosno međunarodni autoput. Vlast je zbunjeno reagovala i dok se predsednik nije vratio u Beograd, policija nije znala šta da radi.

Blokada za blokadom

Svaki naredni izlazak policije pred građane rezultovao je blokadom neke nove ulice. Tokom jedne noći došlo je gotovo do narušavanja autonomije Univerziteta u Beogradu kada su se policajci zaleteli na studente okupljene ispred Pravnog fakulteta i još jednom upotrebili silu. Zbog tog napada organizovana je i ranojutarnja blokada u Beogradu i Novom Sadu, koja je dovela do masovnog privođenja građana. Zabeležena je i situaciju u kojoj studenti dobrovoljno ulaze u maricu. Ova akcija je nazvana: Marička. Priveden je i najbolji đak drugog razreda Matematičke gimnazije u Beogradu, koji je na putu za dodelu svedočanstva uzviknuo: “Pumpaj!” Tom prilikom je zamolio inspektore u civilu da njegovoj majci što nežnije jave da je uhapšen. U slavu tih masovnih privođenja, na srpskim ulicama se čuje novi poklič: “Ko nije uhapšen, taj je ćaci”.

Organizaciju blokada su, ovoga puta, preuzeli Zborovi građana i u potpunosti iskoristili priliku koju su im studenti nabacili davanjem “zelenog svetla”. Nije nikakva tajna da su studentski protesti došli, u jednom trenutku, do linije zasićenja i umora, ali novi vid otpora vlastima je pokrenuo potpuno novu energiju i sada se vlast svakodnevno susreće sa blokadama saobraćajnica na nekoliko stotina lokacija u Srbiji.

Čak ni činjenica da su u toku godišnji odmori, da ljudi putuju na more, odlaze na planine, obilaze reke ne smanjuje intenzitet protesta protiv vlasti. Blokade su u opticaju tokom celog dana i niču po gradovima poput pečurki posle kiše. Pokušala je vlast da sa policijom razbija blokade, ali je jasno da je u pitanju Sizifov posao. Oni razbiju jednu blokadu, građani postave novu nekoliko stotina metara dalje.

Vlast izvela sve što je mogla

Pred građane je vlast izvela sve što je mogla. Tu se nalaze i redovni policajci, saobraćajni, interventni, žandarmerija, specijalci, ali i pojedinci maskirani u fantomke u policijskim uniformama sumnjivog dizajna, bez obeležja i znački. Tako je na jednoj “ekipi” uočen natpis “Popicija”.

Svima njima, međutim, nije nimalo prijatno da na 40+ stepeni, u punoj opremi, satima stoje na ulicama. U vezi sa tim, u zdravstvenim ustanovama širom Srbije uočena su dva trenda. Prvi je veći broj prijavljenih policajaca koji se žale na “toplotni udar”, ali i znatno veći broj pripadnika policije koji dobrovoljno daje krv ne bi li dobili slobodne dane kako bi ih iskoristili u ovo letnje vreme.

Za to vreme, predsednik Srbije ponavlja svoju mantru o pisanju knjige o tome kako je pobedio obojenu revoluciju, kako opada podrška “blokaderima”, kako Srbija pobeđuje i tom prilikom otvara novu deonicu auto-puta “Miloš veliki” bez saglasnosti inženjera koji odbijaju da potpišu da je taj posao završen. Izbore, na kojima bi još ubedljivije pobedio, ne daje, jer ima važnija posla, a to je EXPO. I tako ukrug.

Svakodnevni autogolovi

Sigurno je da ove blokade po Srbiji neće naterati Vučića da raspiše izbore, ali su protesti i dalje više nego dobrog intenziteta. Zahvaljujući njima, Srbija je i dalje, već osmi mesec, u protestu. Da li će preživeti leto, nije čak više ni pitanje, jer vlast u Srbiji svakodnevno postiže autogolove koji izvode ljude na ulice.

Jedan od tih autogolova je i Vučićeva odluka da pomiluje četvoricu pripadnika svoje stranke, koji su bejzbol palicama polomili vilicu jednoj studentkinji u Novom Sadu. Zbog ovog nasilnog čina, tadašnji predsednik Vlade Miloš Vučević i gradonačelnik Novog Sada Milan Đurić podneli su ostavke. Vučić je, u međuvremenu, te nasilnike okarakterisao kao “junake koji čame u zatvoru”, koji ništa loše nisu uradili. Tako je stavio svima do znanja da je sasvim legalno prebiti studente, da je to junački čin i da će ih on pomilovati.

Studenti i građani se, dakle, ne predaju i ne zarezuju predsednika ništa. Vode se svojom logikom i bore se za raspisivanje vanrednih izbora. Sigurno je da Srbiju očekuje burna jesen i da će vlast biti u sve većim problemima. Na ruku im idu potezi vlasti, ali i ponašanje Vučiću odanih medija koji ne prezaju ni od čega i svakodnevno pozivaju na hapšenje, batinjanje, pa čak i streljanje “blokadera”. Oni svoju borbu nastavljaju bez straha i razmišljanja o tome da neće uspeti.

Stavovi izraženi u ovom tekstu autorovi su i ne odražavaju nužno uredničku politiku Al Jazeere.

Izvor: Al Jazeera

Reklama