Izraelsko ‘isključivanje’ iz Gaze koje je ‘pripremilo teren’ za osvajanje
Izraelsko povlačenje iz Gaze 2005. nije bilo ustupak, nego strateški potez da se spriječi palestinska državnost.

Izraelska vlada se službeno povukla iz Pojasa Gaze u augustu 2005. godine, palestinske obalne enklave koju je neprekidno okupirala od 1967. Osim povlačenja svojih oružanih snaga, morala je rasformirati 21 ilegalno naselje u kojima je živjelo 8.000 jevrejskih doseljenika.
Izraelski vojnici su raspoređeni kako bi započeli proces, koji je duboko dotakao međunarodne medije poput The New York Timesa. Taj list je izvještavao o doseljenicima pogođenima izraelskim „historijskim povlačenjem iz Pojasa Gaze“, koji jecaju i od kojih su neke morali iznijeti „iz njihovih domova dok su ovi vrištali u prizorima koji su mnoge vojnike potaknuli na suze“.
Nastavite čitati
list of 4 itemsUlica Salah Al-Din je novi koridor smrti i horora
Izraelske snage ponovno otvorile vatru, ubijeno najmanje 27 Palestinaca širom Gaze
Palestinci rizikuju živote za vreću brašna
Zaista, nema ništa tragičnije od ilegalnih kolonizatora koji su izmješteni s jednog dijela zemlje koja im ne pripada i premješteni na drugi dio zemlje koja im ne pripada. Valja spomenuti da većinu palestinskog stanovništva Pojasa Gaze čine izbjeglice iz izraelskog krvavog osvajanja Palestine 1948. godine, u kojem je ubijeno 15.000 Palestinaca, protjerano tri četvrtine miliona i uništeno više od 500 palestinskih sela.
Mit o povlačenju
Od 2005. mit o jednostranom izraelskom „povlačenju“ iz Gaze tvrdoglavo uporno opstaje i više puta se pozivaju na njega kao na navodni dokaz izraelske plemenite volje da povremeno igra po pravilima.
A ipak, objektivno govoreći, ono što se dogodilo u avgustu te godine nije bilo „povlačenje“ uopće, s obzirom na to da je izraelska vojska nastavila kontrolisati granice Gaze, dok je teritoriju podvrgavala kažnjeničkoj blokadi i periodičnim obijesnim bombardovanjima.
Izraelski zvaničnici nisu se ni trudili sakriti šta zapravo namjeravaju. Godine 2004, dok se o planu još raspravljalo u Knesetu, Dov Weisglass, viši savjetnik tadašnjeg izraelskog premijera Ariela Sharona, otvoreno je izjavio: „Povlačenje je zapravo formaldehid. Pruža količinu formaldehida koja je nužna da ne bude političkog procesa s Palestincima.“
„Zamrzavanjem“ političkog procesa, Weisglass je pojasnio „sprečavate uspostavljanje palestinske države i sprečavate raspravu o izbjeglicama, granicama i Jerusalemu“. Zahvaljujući „isključenju“, tada je cijelo pitanje palestinske državnosti „uklonjeno na neodređeno vrijeme s našeg dnevnog reda“ – i sve s „blagoslovom“ predsjednika Sjedinjenih Američkih Država „i ratifikacijom oba doma Kongresa“.
S obzirom na to da takozvano „povlačenje“ iz Gaze nije značilo prestanak pretvaranja života palestinskih stanovnika na tom području u pakao, Izrael je ostao stalno angažovan na tom frontu. Dana 28. septembra 2005, mjesec dana nakon drame o uplakanim doseljenicima i vojnicima, pokojni ljekar Eyad El-Sarraj, osnivač Programa za mentalno zdravlje zajednice u Gazi, napisao je na web-stranici Electronic Intifada: „Tokom posljednjih nekoliko dana, Gazu su iz njenih snova o oslobođenju probudile užasne eksplozije od kojih se rasprsnulo naše nebo, potresle su se naše zgrade, slomili naši prozore, a mi smo se uspaničili.“
To su bili efekti izraelskih aviona koji su upotrijebili zvučne bombe na nebu iznad Gaze, metoda za koju je El-Sarraj napomenuo da „nikada nije bila korištena prije povlačenja, kako ne bi uznemirili ili povrijedili izraelske doseljenike i njihovu djecu“. I to je bio samo početak „isključivanja“.
Brutalne izraelske operacije
Izrael je 2006. pokrenuo operaciju Ljetne kiše u Pojasu Gaze, koju su lingvista Noam Chomsky i historičar Ilan Pappe kasnije okarakterisali kao „najbrutalniji napad na Gazu od 1967. godine“. To je, naravno, bilo prije nego što je Gazu iz njenih snova o oslobođenju probudio izraelski genocid, u kojem je Izrael sada ubio gotovo 53.000 Palestinaca od oktobra 2023.
No, bilo je mnogo brutalnosti između, od izraelske operacije Lijevano olovo, započete u decembru 2008, u kojoj je ubijeno 1.400 Palestinaca za 22 dana, do operacije Zaštitni rub, u kojoj je ubijeno 2.251 Palestinac za 50 dana u 2014.
Uz periodične napade masovnog ubijanja, nestabilna izraelska blokada Pojasa Gaze predstavljala je dodatne egzistencijalne izazove. Na primjer, 2010. godine BBC je naveo neke od kućanskih potrepština kojima je u različito vrijeme zabranjen ulazak u Gazu, uključujući „sijalice, svijeće, šibice, knjige, muzičke instrumente, bojice, odjeću, cipele, madrace, plahte, deke, tjesteninu, čaj, kafu, čokoladu, orašaste plodove, šampon i regenerator“.
Godine 2006, savjetnik izraelske vlade Weisglass – isti onaj koji je otkrio „formaldehid“ pristup povlačenju, također je na sebe preuzeo obavezu da šarmantno objasni logiku iza izraelskih ograničenja uvoza hrane u Pojas Gaze: „Ideja je staviti Palestince na dijetu, ali ne i ubiti ih od gladi.“
Sada kada Izrael doslovno izgladnjuje Palestince do smrti u Gazi s punim saučesništvom SAD-a, izgleda da je ta „ideja“ prošla neke revizije. U međuvremenu, nedavna vijest koja se poziva na neimenovane izraelske zvaničnike ukazuju na to da Izrael isto tako trenutno planira „osvajanje“ i punu vojnu okupaciju Pojasa Gaze.
Dvije decenije nakon povlačenja Izraela iz Gaze koje to nije, sigurno je pretpostaviti da je „isključivanje“ utrlo put osvajanju. I ovaj put, nema plana isključenja.
Stavovi izraženi u ovom članku su autorovi i ne odražavaju nužno urednički stav Al Jazeere.