Kurdski mediji: PKK proglasio prekid vatre u 40-godišnjem sukobu s Turskom

Kurdska skupina poziva Ankaru da oslobodi zatvorenog vođu Abdullaha Ocalana, koji je držan u gotovo potpunoj izolaciji od 1999.

Proglašenje primirja od strane PKK-a veliki je korak prema okončanju 40-godišnjeg sukoba s turskom državom [Christophe Simon/AFP]

Kurdistanska radnička stranka (PKK) objavila je da će provesti primirje s Turskom, poslušavši poziv svog zatvorenog vođe Abdullaha Ocalana da se razoruža, javljaju kurdski mediji.

Najava zabranjene partije, koju je u subotu izvijestila novinska agencija Firat, bliska PKK-u, smatra se velikim korakom prema okončanju 40-godišnjeg sukoba s turskom državom.

“Kako bismo utrli put provedbi poziva “vođe Apoa” na mir i demokratsko društvo, proglašavamo primirje koje stupa na snagu od danas”, rekao je izvršni odbor PKK u izjavi koju je citirao ANF, misleći na Ocalana.

“Slažemo se sa sadržajem poziva kakav jest i obećavamo da ćemo ga pratiti i provoditi”, poručili su iz Povjerenstva.

“Nijedna od naših snaga neće poduzeti oružanu akciju osim ako nije napadnuta”, dodaje se.

Nadaju se slobodi za Ocalana

Stranka PKK je rekla kako se nada da će Ankara osloboditi Ocalana, koji je držan u gotovo potpunoj izolaciji od 1999., kako bi mogao voditi proces razoružanja, dodajući da je potrebno uspostaviti potrebne političke i demokratske uslove da bi proces uspio.

U saopštenju se ne navodi vremenski okvir kada će se stranka raspustiti.

U četvrtak, Ocalan je iz zatvora uputio historijski poziv stranci da položi oružje, raspusti se i okonča svoj decenijama dug sukob s turskom državom.

Ocalan (75) je zatvoren na otoku Imrali, u blizini Istanbula, od 1999. godine, nakon što je osuđen za izdaju. Unatoč pritvaranju, on i dalje ima značajan utjecaj na PKK, koju je osnovao 1978.

Historijska prilika za mir

Dan nakon toga, turski predsjednik Recep Tayyip Erdogan pozdravio je Ocalanov poziv, opisujući ga kao “historijsku priliku” za mir.

Rekao je da će Turska “pomno pratiti” kako bi osigurala da pregovori o okončanju pobune budu “dovedeni do uspješnog završetka”.

“Kada se eliminiše pritisak terorizma i oružja, prostor za politiku u demokratiji će se prirodno proširiti”, obećao je Erdogan.

PKK, koju su Turska, Sjedinjene Američke Države i Evropska unija proglasili terorističkom organizacijom, vodi pobunu od 1984. godine, s ciljem stvaranja domovine za Kurde, koji čine oko 20 posto od 85 miliona ljudi u Turskoj.

Više od 40.000 žrtava

Otkako je Ocalan zatvoren 1999., bilo je raznih pokušaja da se zaustavi krvoproliće u kojem je ubijeno više od 40.000 ljudi.

Prethodni mirovni napori s PKK-om završili su neuspjehom, a posljednji je pokušan 2015. godine.

PKK je u subotu rekao da je spreman sazvati kongres kako je Ocalan želio, ali “da bi se to dogodilo, mora se stvoriti odgovarajuće sigurno okruženje” i Ocalan “to mora lično usmjeravati i voditi, kako bi kongres uspio”.

Susjedni Irak je pozdravio Ocalanov poziv, rekavši da je to “pozitivan i važan korak ka postizanju stabilnosti u regiji”.

Prisutnost PKK-a u Iraku bila je stalni izvor napetosti između Bagdada i Ankare. Grupa drži položaje u iračkoj poluautonomnoj regiji Kurdistan, gdje Turska takođe drži vojne baze i često izvodi kopnene i zračne operacije protiv kurdskih naoružanih skupina.

Izvor: Al Jazeera i agencije

Reklama