Sirija: Tursko posljednje upozorenje SDF-u
SAD i njihovi zapadni saveznici nalaze na prekretnici – između pružanja podrške SDF-u, kao “kamenu temeljcu” u borbi protiv ISIL-a, i suočavanja s posljedicama turskih prijetnji.
Ankara – U kontekstu ubrzanih dešavanja u vezi sa sirijskim pitanjem, Turska je, preko svog ministra vanjskih poslova Hakana Fidana, uputila posljednje upozorenje Sirijskim demokratskim snagama (SDF), nagovijestivši mogućnost upotrebe vojne sile kako bi postigla svoje ciljeve. Ovo upozorenje je nosilo više poruka koje se odnose na regionalne i međunarodne odnose snaga, pri čemu je Ankara insistirala na uklanjanju onoga što smatra prijetnjom svojoj nacionalnoj sigurnosti.
Uporedo s tim, sirijske opozicione frakcije koje imaju podršku Ankare u suprotstavljanju SDF-u pokrenule su aktivnosti koje mijenjaju situaciju na terenu, što je kulminiralo protjerivanjem SDF-a iz Tal Rifaata i Manbija. Ovakva dešavanja govore o novoj strategiji Turske koja je usmjerena na preslagivanje karata u post-Assadovoj eri.
Nastavite čitati
list of 4 itemsNagelov odbor u Izraelu: Moramo se pripremiti za rat s Turskom
Turska prijeti vojnom akcijom protiv kurdskih snaga na sjeveru Sirije
Strasbourg: Grčka proglašena krivom za sistematsko odbijanje zahtjeva azilanata
Sjedinjene Američke Države i njihovi zapadni saveznici nalaze na prekretnici – između pružanja podrške SDF-u, kao “kamenu temeljcu” u borbi protiv ISIL-a, i suočavanja s posljedicama turskih prijetnji koje bi mogle u potpunosti preoblikovati situaciju.
Uvjeti
U nedavnim televizijskim izjavama, Fidan je saopćio da postoji međunarodni konsenzus oko četiri osnovna uvjeta koji moraju biti ispunjeni u “budućoj Siriji”, a to su:
- Osigurati da Sirija ne predstavlja prijetnju svojim susjedima.
- Eliminacija terorizma u svim njegovim oblicima, posebno ISIL-a i Kurdistanske radničke stranke (PKK).
- Zaštita prava manjina i garantiranje sigurnosti svih Sirijaca.
- Očuvanje jedinstva i teritorijalne cjelovitosti Sirije.
Fidan je objasnio da su ti uvjeti predočeni čelniku nove uprave u Siriji Ahmedu al-Sharai, koji je “pokazao razumijevanje i saglasnost”, dodajući da je riječ o “racionalnom i uravnoteženom vođi s jasnom vizijom o izazovima koji predstoje u narednoj fazi”.
Naglasio je da je Turska uputila posljednje upozorenje putem Washingtona i medija, zahtijevajući predaju oružja, povlačenje stranih komandanata i boraca iz zemlje te početak saradnje lokalnih snaga s novom sirijskom upravom. Dodao je da je Turska vojska spremna intervenirati ukoliko se ti zahtjevi ne ispune.
Prema Fidanovim riječima, predsjednik Recep Tayyip Erdogan dao je jasne upute turskoj vojsci da preuzme upravljanje zatvorima i kampovima u kojima se nalaze pripadnici ISIL-a ako nova sirijska uprava to ne bude u stanju učiniti. Fidan je naglasio da “sirijski Kurdi moraju živjeti slobodno i uživati svoja puna prava, uključujući pravo na sirijsko državljanstvo, pod uvjetom da nisu povezani s PKK-om.”
Turski mediji izvještavaju da su vođeni razgovori između delegacije SDF-a i nove sirijske uprave na čelu sa Al-Sharaom u Damasku. SDF je tom prilikom zatražio uspostavljanje vojne jedinice unutar nove sirijske vojske u zamjenu za predaju oružja, kao i dijeljenje prihoda od nafte sa sirijskim vlastima, što je nova uprava u potpunosti odbacila.
Regionalni sukob
Politički analitičar Taha Ouda Oglu smatra da događaji na sjeveru Sirije nakon pada Assadovog režima ukazuju na ubrzavanje sukoba između Turske i SDF-a, koji više nije ograničen samo na lokalne aktere, već se pretvorio u regionalni i međunarodni konflikt u koji su ušle sile poput Washingtona i Francuske. Ova dinamika čini trenutnu situaciju ključnom tačkom u oblikovanju budućnosti Sirije i regije, posebno s dolaskom nove sirijske uprave na vlast.
Za Al Jazeeru je izjavio da nedavne turske prijetnje dolaze u okviru strategije vršenja pritiska korištenjem karata moći koje Ankara posjeduje, budući da je pad ruskog i iranskog utjecaja doveo do jačanja pozicije Turske kao jednog od najistaknutijih aktera na sirijskoj sceni.
Dodao je da će dolazak novoizabranog predsjednika SAD-a Donalda Trumpa na vlast za nekoliko dana dodatno zakomplicirati situaciju, jer se očekuje da će doći do direktnih pregovora između Ankare i Washingtona kako bi se odredila budućnost sjeverne Sirije.
Ouda Oglu je istaknuo kako Fidanove izjave pokazuju ozbiljnu namjeru Ankare da izvrši vojnu akciju ako SDF prekorači crvene linije. Naglasio je da je Turska poslala jasne poruke da neće popustiti u svojim zahtjevima da SDF odloži oružje i prekine svoje veze s PKK-om.
Prema analitičaru, Turska također nastoji izvršiti pritisak na SDF da prihvati političko rješenje. ”Ankara već neko vrijeme radi na pronalaženju sveobuhvatnog rješenja za kurdsko pitanje, a tempo je postao brži nego prethodnih godina. Prema tome, postoji izgledna mogućnost postizanja unutrašnjeg rješenja ako ne dođe do iznenađenja povezanih s vanjskim faktorima, prije svega s Washingtonom, čija je vizija za budućnost Sirije još uvijek nejasna”, dodao je.
Politički analitičar objašnjava da trenutna situacija u sjevernoj Siriji govori o kompleksnosti regionalne i međunarodne scene, što situaciju čini otvorenom za nekoliko scenarija.
”Trenutna eskalacija između Turske i SDF-a mogla bi se nastaviti nakon što Trump dođe na vlast, ali također postoji mogućnost postizanja sveobuhvatnog političkog dogovora, što je najvjerojatniji scenarij. Trumpove izjave pokazuju da Washington i dalje čvrsto podržava SDF, ali također upućuju na pozitivniji stav prema Ankari u odnosu na prošlost”, rekao je.
Izazovi
Kutluhan Gorucu, istraživač u Istraživačkom centru SETA, potvrdio je da je Rusija izgubila stvarni utjecaj na sirijskoj sceni, zbog čega nije u stanju intervenirati kako bi spriječila bilo kakvu tursku operaciju protiv PKK-a ili kurdskih Jedinica narodne zaštite (YPG).
Za Al Jazeeru je izjavio da je američka politika glavni faktor koji će odrediti situaciju. Ako Trump odluči ispuniti svoje ranije obećanje o povlačenju iz Sirije, vjerojatno će se odlučiti na saradnju s Turskom u upravljanju procesom, uzimajući u obzir cjelokupnu sliku situacije u Siriji. Međutim, ako ”ostane pod utjecajem izraelskog lobija i odluči zadržati vojnu prisutnost, to bi moglo zakomplicirati situaciju”.
Gorucu smatra da postoji mogućnost da PKK-a ili YPG-a zadrže svoje prisustvo u regiji na kratkoročnom planu, ali da to nije održiva opcija na srednjoročnom i dugoročnom planu, uprkos međunarodnoj podršci koju trenutno uživaju. Spomenuo je pet glavnih tačaka koje predstavljaju ključni izazov za ove snage:
- Kurdi čine manje od 20 posto stanovništva na područjima pod kontrolom SDF-a, kao što su Hasakah, Deir ez-Zor, Raqqa, Tabqa i Ain Issa. Ove oblasti uglavnom naseljava arapsko stanovništvo, što nameće pitanja o mogućem nastavku njihove kontrole nad tim regijama. Također, treba uzeti u obzir da Arapi imaju opciju saradnje s Damaskom umjesto sa silom koju smatraju okupatorskom.
- Nakon pada sirijskog režima, SDF je izgubio implicitnu političku podršku koja mu je omogućila relativnu slobodu djelovanja na područjima pod svojom kontrolom.
- Sirijska prijelazna vlada koja nastoji ujediniti zemlju treba prirodne resurse koji se nalaze na područjima pod kontrolom SDF-a, što bi moglo dovesti do direktnog sukoba s njima.
- Želja američkog predsjednika Donalda Trumpa da se povuče iz Sirije predstavlja veliki izazov za SDF, budući da će izostanak američke podrške smanjiti šanse za njihov opstanak.
- Turska sada ima najbolje uvjete za okončanje utjecaja SDF-a otkako je počeo sirijski rat, s obzirom na slabljenje uloge međunarodnih aktera i povećanje turskih kapaciteta na terenu u regiji.
Što se tiče zabrinutosti vezanih za upravljanje zatvorima i kampovima ISIL-a, Gorucu naglašava da one nisu opravdane, te da su Turska i Sirijska nacionalna armija (SNA) već ranije dokazale sposobnost upravljanja tim objektima na područjima pod svojom kontrolom. “Tvrdnje koje SDF-a iznosi u tom pogledu nisu ništa drugo nego pokušaj utjecaja na zapadno javno mnijenje i mobiliziranje međunarodne podrške”, dodao je.
Također, smatra da će se nova sirijska vlada, ako dobije međunarodno priznanje i globalnu podršku, ”moći efikasno suprotstaviti prijetnjama ISIL-a, kao što je to činila u Idlibu”.