Završeni pregovori Rusije i SAD-a o Ukrajini, Moskva iznijela novi zahtjev
Pregovori su održani bez predstavnika Ukrajine i EU-a, a Moskva je objavila da NATO mora odbaciti obećanje dato Ukrajini o prijemu u NATO.

Pregovori između Rusije i SAD-a, usmjereni na poboljšanje odnosa između dviju zemalja i rješavanje sukoba u Ukrajini, održani su u utorak u glavnom gradu Saudijske Arabije Rijadu.
Pregovori dvije delegacije o okončanju rata u Ukrajini trajali su četiri i po sata, prenosi Tanjug, pozivajući se na medije. Američku je vodio državni sekretar Marco Rubio, a rusku ministar vanjskih poslova Sergej Lavrov.
Nastavite čitati
list of 3 itemsŠef NATO-a: Evropa je spremna i voljna istupiti za Ukrajinu
Rusija: Razgovori u Rijadu bit će bilateralni, nikako trilateralni
Pregovori su završeni nakon radnog ručka, organizovanog nakon prvog dijela razgovora koji se održavaju u jednoj od palata kraljevske porodice u kompleksu Albasatin.
Novinska agencija Interfax citirala je ruskog pregovarača Jurija Ušakova koji je rekao da su razgovori protekli dobro i da se razgovaralo o uslovima za sastanak između predsjednika Donalda Trumpa i Vladimira Putina, prenio je Reuters.
Ušakov je rekao kako je malo vjerovatno da će se samit održati sljedeće sedmice. No, razgovori u saudijskoj prijestolnici naglasili su brz tempo američkih napora da zaustave sukob, manje od mjesec nakon što je Trump preuzeo dužnost i šest dana nakon što je telefonski razgovarao s Putinom.
State Department je objavio da su se Rubio i Lavrov dogovorili da imenuju timove na visokom nivou koji će početi rad na brzom rješavanju ukrajinskog sukoba, ali i razgovarati o ekonomskoj saradnji. Isto tako, Rubio je rekao da su se dvije zemlje dogovorile da počnu aktivnosti na obnavljaju funkcionalnosti svojih diplomatskih misija u Moskvi i Washingtonu.
No, dok je sastanak još trajao, Rusija je signalizirala pooštravanje svojih zahtjeva.
‘Nije dovoljno’ ne primiti Ukrajinu u NATO
Glasnogovornica Ministarstva vanjskih poslova Marija Zaharova rekla je novinarima u Moskvi da “nije dovoljno” da NATO ne primi Ukrajinu u članstvo. Rekla je da savez mora ići dalje, odbacivanjem obećanja koje je dao na samitu u Bukureštu 2008. da će se Kijev pridružiti u budućnosti, neodređenog datuma.
Dodala je da će, u suprotnom, taj problem nastaviti trovati atmosferu na evropskom kontinentu.
Kremlj je, pak, saopćio da je suvereno pravo Ukrajine odlučiti želi li se pridružiti Evropskoj uniji te da Moskva ne namjerava diktirati Kijevu kako treba pristupiti tom pitanju, no, da to nije slučaj sa pridruživanjem nekoj odbrambenoj ili vojnoj alijansi.
Nije bilo trenutne reakcije članica NATO-a ili SAD-a.
Pregovori su počeli bez predstavnika Ukrajine, a ranije je ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski kazao kako ne namjerava priznati bilo kakav dogovor u kojem Ukrajina nije jedna od strana u pregovorima, prenosi Anadolu.
Sastanku su prisustvovali ruski ministar vanjskih poslova Sergej Lavrov i Jurij Ušakov, viši pomoćnik ruskog predsjednika Vladimira Putina, koji će se sastati s američkim državnim sekretarom Marcom Rubijem, savjetnikom za nacionalnu sigurnost Mikeom Waltzom i izaslanikom za Bliski Istok Steveom Witkoffom.

Predstavnici dvije zemlje imali su neformalne kontakte prije početka glavne runde pregovora, rekao je Kiril Dmitrijev, šef Ruskog fonda za direktne investicije i član ruske delegacije.
On procjenjuje da su američke kompanije izgubile više od 300 milijardi dolara povlačenjem s ruskog tržišta.
Izvor blizak ruskim diplomatima kao jednu od tema naveo je ukidanje sankcija.
Evropa razmatra slanje dodatne pomoći Ukrajini
“Pronalaženje zajedničkih ekonomskih rješenja i pozitivnih puteva izuzetno je važno, posebno za SAD i mnoge druge zemlje koje sve više shvataju da je rusko tržište izuzetno atraktivno i da je nužno biti prisutan”, rekao je Dmitrijev.
Glasnogovornik Kremlja Dmitrij Peskov izjavio je u ponedjeljak da će sastanak biti fokusiran na bilateralne odnose Rusije i SAD-a, pripreme za pregovore o rješavanju ukrajinskog sukoba i mogući susret predsjednika dviju zemalja, Vladimira Putina i Donalda Trumpa.
Saudijska Arabija odabrana je kao mjesto pregovora jer odgovara objema stranama, rekao je Peskov, dodajući da je još prerano govoriti o evropskom učešću u mirovnim pregovorima o Ukrajini.
Reporterka Al Jazeere Julija Šapovalova ranije je rekla da će ovaj sastanak poslužiti kao put za ključni sastanak između predsjednika Trumpa i predsjednika Putina.

Nakon što su evropske države isključene iz pregovora, francuski predsjednik Emmanuel Macron organizovao samit u Parizu. Tri evropske zemlje su potvrdile da su voljne poslati trupe u Ukrajinu ukoliko se dogovori mirovni sporazum.
Osim toga, danas je objavljeno da će Evropska unija razmotriti mogućnost slanja dodatne vojne pomoći Ukrajini u vrijednosti od pet milijardi eura u bliskoj budućnosti.
Pozivajući se na izvještaj Radija Liberty, ukrajinska vojska je na svom portalu napisala da blok namjerava Ukrajini poslati 1,5 miliona artiljerijskih granata velikog kalibra, sistema protivzračne odbrane, preciznih projektila dugog dometa i bespilotnih letjelica.
Pomoć će, također, uključivati podršku za obnovu vojnih brigada, uključujući obuku i vojnu opremu, navedeno je.
Od početka rata 2022. Evropska unija osigurala je 134,5 milijardi eura pomoći Ukrajini, uključujući 48,5 milijardi eura vojne pomoći.