Nove američke sankcije Iranu usmjerene na naftnu mrežu
Američke sankcije usmjerene su na iransku naftnu mrežu, dok Donald Trump obećava vratiti maksimalni pritisak na Teheran.

SAD je uveo prvu grupu sankcija protiv Irana nakon povratka Donalda Trumpa u Bijelu kuću, u okviru njegovog nastojanja da ponovno izvrši “maksimalni pritisak” na Teheran.
Američko ministarstvo finansija objavilo je sankcije u četvrtak, tvrdeći da su usmjerene na iransku “naftnu mrežu”.
Nastavite čitati
list of 4 itemsČelnik NATO-a se sastao sa Trumpom u Bijeloj kući
Prvaci NFL-a će ipak ići Trumpu u Bijelu kuću
Generalni sekretar NATO-a u četvrtak sa Trumpom u Washingtonu
Mjere su usmjerene na kompanije, brodove i pojedince povezane s firmama koje je SAD već sankcionirao.
“Iranski režim ostaje fokusiran na iskorištavanje prihoda od nafte za finansiranje razvoja svog nuklearnog programa, proizvodnju svojih smrtonosnih balističkih projektila, bespilotnih letjelica i podršku svojim regionalnim terorističkim proxy grupama”, rekao je u izjavi ministar finansija Scott Bessent.
“SAD je predan agresivnom sprečavanju svakog pokušaja Irana da osigura finansiranje ovih malignih aktivnosti.”
Oživljavanje kampanje ‘maksimalnog pritiska’
Iran je dugo sankcije protiv svog naftnog sektora i pokušaje sprečavanja njegovog izvoza nazivao “piratstvom”.
Ministarstvo finansija saopćilo je da sankcije uključuju “entitete i pojedince u više jurisdikcija”, uključujući Kinu, Indiju i Ujedinjene Arapske Emirate.
Akcija od četvrtka dolazi dva dana nakon što je Trump potpisao izvršnu naredbu o oživljavanju svoje kampanje pritiska na Iran, koju je počeo tokom svog prvog mandata nakon što je 2018. poništio međunarodni sporazum s Teheranom.
Taj multilateralni sporazum, službeno poznat kao Zajednički sveobuhvatni plan akcije (JCPOA), sklopljen je 2015. godine, a prema njemu, Iran je trebao smanjiti svoj nuklearni program u zamjenu za ukidanje međunarodnih sankcija protiv svoje ekonomije.
Biden je pokušao oživjeti dogovor, ali više rundi indirektnih pregovora s Iranom nije uspjelo postići njegov cilj. Stvari su se pogoršale nakon izbijanja izraelskog rata protiv Gaze u oktobru 2023.
Bivša administracija na kraju je zadržala sankcije Iranu i nametnula mu još više mjera.
No, republikanci su optužili Bidena da nije rigorozno provodio sankcije i zaustavio prodaju iranske nafte, naročito Kini.
Trump ovom izvršnom uredbom nalaže američkim zvaničnicima da preispitaju i pooštre sankcije kako bi se “iranski izvoz nafte spustio na nulu”. Akcije Ministarstva finanija u četvrtak smatraju se odgovorom na taj zahtjev.
Uprkos obnovljenoj kampanji pritiska Trump je zadržao otvorena vrata za diplomatiju s Teheranom, rekavši da je voljan doprijeti do iranskih zvaničnika.
‘Iran ne može imati nuklearno oružje’
“Želim da Iran bude velika i uspješna zemlja, ali ona koja ne može imati nuklearno oružje”, rekao je američki predsjednik novinarima u utorak.
Iranski čelnici poriču da žele nuklearno oružje, ali Teheran već godinama sve više obogaćuje uranij, glavni materijal potreban za proizvodnju oružja, kao odgovor na američke sankcije.
Vjeruje se i da Izrael, najveći američki saveznik na Bliskom istoku, također ima neprijavljen nuklearni arsenal.
U četvrtak je State Department pozdravio američke kazne, rekavši da Washington neće tolerirati “destruktivne i destabilizirajuće ponašanje”.
U saopćenju je izvoz nafte iz Irana opisao kao “nezakonit”. No, Iran kao suverena država prodaje vlastitu naftu.
“Prihodi od ove prodaje podržavaju terorističke i proxy grupe”, tvrdi State Department.
Teheran se otvoreno protivi Trumpovom planu prisilnog raseljavanja Palestinaca iz Gaze, za koje pravni stručnjaci govore da bi predstavljao etničko čišćenje.