Mapa: Gdje danas živi šest miliona sirijskih izbjeglica

U 2024. godini oko polovine registrovanih sirijskih izbjeglica živi u Turskoj, a slijede je Liban, Njemačka, Jordan i Irak.

(Al Jazeera)

U nedjelju ujutro milioni Sirijaca, kako u zemlji tako i u inozemstvu, probudili su se u promijenjenoj naciji nakon što su opozicijske snage ušle u Damask, čime je okončana 24-godišnja vladavina predsjednika Bashara al-Assada.

Pad Damaska ​​dolazi nakon 13-godišnjeg rata tokom kojeg su milioni Sirijaca prisilno raseljeni unutar države ili protjerani preko njenih granica u potrazi za prilikom da ponovno izgrade svoje živote.

Više od 13 miliona raseljenih Sirijaca

U 2011. godini, na početku pobune protiv Assada, Sirija je brojala 21 milion stanovnika.

U godinama koje su slijedile ubijeno je gotovo pola miliona ljudi, više od milion je povrijeđeno, a oko 13 miliona napustilo je svoje domove.

Ujedinjene nacije izvještavaju da je od 2024. najmanje 7,4 miliona Sirijaca i dalje interno raseljeno, a otprilike 4,9 miliona traži utočište u susjednim zemljama. Dodatnih 1,3 milliona preselilo se negdje drugo, uglavnom u Evropu.

Susjedne države s najviše registrovanih sirijskih izbjeglica su Turska, Liban, Jordan i Irak.

U kojim državama se nalazi najviše sirijskih izbjeglica

Otprilike polovina registrovanih sirijskih izbjeglica, ili 3,1 milion, živi u Turskoj koja je domaćin najvećoj populaciji izbjeglica na svijetu. Turska vlada dodjeljuje Sirijcima privremeni zaštićeni status (TPS), dopuštajući im legalan boravak, iako ne omogućuje put do državljanstva.

Liban je drugi po veličini domaćin sirijskim izbjeglicama s gotovo 774.000 registrovanih ljudi. Uključujući neregistrovane pojedince, procjenjuje se da blizu 1,5 miliona sirijskih izbjeglica živi u Siriji. To čini Liban državom s najvećom koncentracijom sirijskih izbjeglica u odnosu na broj stanovnika – svaka peta osoba je sirijska izbjeglica.

Njemačka je treća po redu zemlja sa najvećim brojem sirijskih izbjeglica – oko 716.000, prema podacima UN-a. Nakon svrgavanja predsjednika Bashara al-Assada Njemačko savezno ministarstvo unutrašnjih poslova i zajednice objavilo je suspenziju odluka o zahtjevima za azil sirijskih državljana. Ta odluka utječe na više od 47.770 ljudi koji su predali zahtjeve za azil, prema glasnogovorniku Saveznog ureda za migracije i izbjeglice.

Države s najviše registrovanih sirijskih izbjeglica su:

  • Turska: 3.112.683
  • Liban: 774.697
  • Njemačka: 716.728
  • Irak: 286.099
  • Egipat: 156.465
  • Austrija: 97.939
  • Švedska: 86.956
  • Nizozemska: 65.622
  • Grčka: 50.759

Prema podacima UNHCR-a, došlo je do povećanja broja povratnika u Siriju.

U prvih osam mjeseci 2024. godine potvrđeno je da se oko 34.000 sirijskih izbjeglica vratilo kući, iako bi stvarni broj mogao biti znatno veći.

Izvor: Al Jazeera

Reklama