‘Bila bi katastrofa da Srbija i Hrvatska preuzmu nebo iznad BiH’

Ukoliko bi Srbija i Hrvatska preuzele kontrolu letova iznad Bosne i Hercegovine, naši aerodromi odmah mogu se zatvoriti, rekao je Omer Kulić, stručnjak za avijaciju i nekadašnji predsjednik BHANSA-e.

Na pomolu je kolaps sistema zračnog saobraćaja iznad Bosne i Hercegovine (Carlos Jasso / Reuters)

Agencija za pružanje usluga u zračnoj plovidbi Bosne i Hercegovine (BHANSA) već danas treba tužiti Republiku Srpsku, smatra Omer Kulić, stručnjak za avijaciju i nekadašnji predsjednik Vijeća agencije BHANSA.

Komentirajući tešku situaciju u BHANSA-i i potencijalni kolaps cijelog sistema zračnog saobraćaja iznad Bosne i Hercegovine, uzrokovanog neizvršenjem arbitražne presude u slučaju Viaduct d.o.o. Portorož protiv Bosne i Hercegovine, Kulić je za Al Jazeeru rekao da je situacija „kristalno jasna“, te da se pod hitno mora riješiti.

„Da sam direktor BHANSA-e iz ovih stopa podnio bi tužbu protiv bosanskohercegovačkog entiteta Republika Srpska koji je napravio dug prema Viaductu i zbog čega je ugrožen zračni saobraćaj iznad Bosne i Hercegovine. Uradio bih to pred našim ili Sudom u Strasbourgu. Rekao bih opljačkani smo zbog vašeg duga. Sve se zna, priznali su dug i nema nikakvog razloga da ga ne plate.

Čuj, nemaju para?! Kako nemaju? Mora ih biti. Neka ih povuku iz Uprave za indirektno oporezivanje koje raspodjelom pripadaju Republici Srpskoj. Rješenje se mora pod hitno naći, jer ne mogu ispaštati nedužni, BHANSA koja čak i nije budžetski korisnik institucija Bosne i Hercegovine“, istakao je Kulić, te se složio sa stavom sindikata kontrole leta u BiH da „ne žele platiti tuđe dugove“.

„Naravno da ne treba vraćati dugove drugih. BHANSA se finansira iz Brisela. Tamo dobiju novac, i tamo ga vraćaju. Ukoliko se ne nađe rješenje veoma brzo Eurocontrol može zatvoriti BHANSU. Isto tako, Eurocontrol može pomoći BHANSA-i i u tužbenom postupku.“

Država hitno mora pomoći i više učiniti

Odlukom Arbitražnog vijeća u Washington, Bosna i Hercegovina je obavezna slovenskom preduzeću Viaduct d.o.o. Portorož isplatiti 90 miliona konvertibilnih maraka [45,8 miliona eura] odštete zbog raskida ugovora o koncesiji za izgradnju hidrocentrala na Vrbasu plus kamate, što je doseglo cifru od 108 miliona maraka [55 miliona eura]. Dug svakim danom radi kamate raste, a Vijeće ministara BiH ne uspijeva iznaći rješenje „zbog višemjesečnih opstrukcija iz RS-a“, istakla je prije nekoliko dana  predsjedavajuća Borjana Krišto.

Ukoliko bi došlo do totalnog kolapsa zračnog saobraćaja iznad Bosne i Hercegovine, veoma je izvjesno da bi Hrvatska i Srbija preuzele totalnu kontrolu iznad bh. neba.

„Bila bi katastrofa da Srbija i Hrvatska preuzmu nebo Bosne i Hercegovine. Ukoliko bi se to dogodilo, naši aerodromi odmah se mogu zatvoriti“, kazao je Kulić.

Smatra da se u konačnici to neće dogoditi. Vjeruje da će „država privremeno pomoći BHANSA-i“.

„Vijeće ministara Bosne i Hercegovine može dati mjesec-dva naknade BHANSA-i za plate i održavanje sistema da se kriza prevaziđe. Međutim, ostaje dug. Dakle, jedino rješenje je da se pravnim putem u konačnici novac naplati od RS-a i kada Bosna i Hercegovina plati Viaductu. Dug je nastao ‘zbog struje’ i država ga može naplatiti i tim putem“, mišljenja je Kulić.

Kulić ističe i da aktuelna vlast mora naći rješenje, i u pregovorima s međunarodnim zvaničnicima kako bi sačuvala vlastito nebo.

„Resorni ministar Edin Forto treba ‘visiti’ u Briselu. Tamo je već trebao biti kako bi se ovo pitanje riješilo. Država može i mora pomoći BHANSA-i da izađe iz ove situacije u koju je upala ni kriva, ni dužna“, rekao je Kulić.

Posljedice po međunarodni sistem

Sindikati koji djeluju pri BHANSA-i naglasili su da snose veoma teške posljedice, iako nisu bili strana u sporu.

“Posljedice su sručene direktno na leđa Agencije i svih njenih zaposlenika. Zbog blokade sredstava iz Eurocontrola, ugroženo je njeno osnovno funkcionisanje. Ono što treba napomenuti je to da prihod koji BHANSA ostvaruje od rutnih naknada (preleta) predstavlja više od 90 posto svih prihoda BHANSA-e“, navedeno je u saopćenju za javnost Sindikata kontrolora letenja u BiH.

„Činjenica koja se nikako ne smije zanemariti je ta da je BHANSA u protekloj 2024. godini uplatila na osnovu raznih doprinosa preko 19,2 miliona konvertibilnih maraka [9,76 miliona eura] u entitetske budžete, a da je projekcija na osnovu prva dva mjeseca 2025, da će taj iznos u ovoj godini iznositi više od 20,3 miliona konvertibilnih maraka [10,3 miliona eura], a da je kao institucija uzela nula konvertibilnih maraka iz budžeta.“

Upozorili su i da je “sigurnost zračnog saobraćaja u BiH je ozbiljno ugrožena”.

“To nije samo unutrašnje pitanje, to je pitanje međunarodne odgovornosti, integriteta i sigurnosti. Naš zračni prostor nije samo naš, on je dio globalne mreže, i sve što se u njemu dešava ima direktne posljedice po međunarodni zrakoplovni sistem“, piše u saopćenju kontrolora leta u BiH.

Izvor: Al Jazeera

Reklama