Nova runda pregovora o prekidu vatre u Gazi: Kakav je stav Izraela i Hamasa?

Usljed rizika od šireg regionalnog sukoba, Izrael i Hamas se suočavaju s velikim problemima uoči nove runde pregovora o primirju.

U izraelskim napadima na Pojas Gaze od 7. oktobra je ubijeno više od 40.000 Palestinaca (Mohammed Saber / EPA)

Nakon više od deset mjeseci nemilosrdnog bombardovanja Pojasa Gaze, u kojem je ubijeno više od 40.000 Palestinaca, posrednici su pozvali čelnike Izraela i palestinske grupe Hamas na novi krug pregovora u četvrtak.

Nova runda pregovora je dogovorena i kako bi se smirila napetost i izbjegla eskalacija neprijateljstava između Irana i Izraela, nakon atentata na vođu Hamasa Ismaila Haniyeha 31. jula. Evo šta znamo o pregovorima:

Kada i gdje će biti održani pregovori o prekidu vatre?

Pregovori bi trebali biti održani u četvrtak u Dohi, glavnom gradu Katara.

Ambasada SAD-a u Izraelu je 9. augusta objavila zajedničko saopćenje američkog predsjednika Josepha Bidena, egipatskog predsjednika Abdela Fattaha el-Sisija i katarskog emira šeika Tamima bin Hamada Al Thanija. U saopćenju je određen datum pregovora i navedeno je da će biti održani u Kairu ili Dohi.

Ko učestvuje?

Očekuje se prisustvo posrednika iz Katara, Egipta i SAD-a. Tri zemlje posreduju u pregovorima o prekidu vatre od novembra, mjesec dana nakon početka rata.

Izrael će prisustvovati pregovorima u Dohi. Njegova delegacija uključuje šefa obavještajne službe Davida Barnea, šefa domaće sigurnosne službe Ronena Bara i vojnog načelnika za taoce Nitzana Alona, potvrdili su u srijedu odbrambeni dužnosnici.

Prema dosadašnjim izvještajima, Hamas neće slati svoje predstavnike.

“Odlazak na nove pregovore omogućava okupaciji nametanje novih uvjeta i korištenje labirinta pregovora za izvođenje novih masakra”, rekao je visoki dužnosnik Hamasa Sami Abu Zuhri u srijedu novinskoj agenciji Reuters.

Američka televizija NPR također je izvijestila da je glasnogovornik Hamasa Suhail al-Hindi rekao da Hamas neće sudjelovati u pregovorima. BBC se pozvao na visokog dužnosnika Hamasa koji je potvrdio da grupa neće prisustvovati pregovorima.

Novinska agencija AFP je, pozivajući se na američki izvor, izvijestila da će sastanku prisustvovati direktor CIA-e William Burns.

O čemu će pregovarati?

U zajedničkom saopćenju je navedeno da je cilj pregovora “prekid vatre” i postizanje sporazuma o oslobađanju izraelskih talaca koji se nalaze u Pojasu Gaze. Vjeruje se da se u Gazi i dalje nalazi 110 zarobljenika, od otprilike 240 koji su 7. oktobra oteti iz južnog Izraela.

Predstavnici država posrednica su naveli u saopćenju da će razgovarati o okvirnom sporazumu na kojem su zajednički radili mjesecima.

Zasnovan je na planu primirja kojeg je Biden predložio 31. maja. Taj prijedlog je formiran na osnovu Rezolucije 2735 Vijeća sigurnosti UN-a, koja je usvojena 10. juna.

Riječ je o rezoluciji koja poziva na postizanje primirja u regiji u tri faze. Prva faza odnosi se na oslobađanje izraelskih talaca i palestinskih zarobljenika i trajala bi šest sedmica; tokom druge faze bi trajno bila okončana neprijateljstva, a treća faza podrazumijeva višegodišnji plan za obnovu Gaze.

“Nema više vremena za gubljenje, niti izgovora bilo koje strane za dalje odgode. Vrijeme je da taoci budu oslobođeni, da se postigne prekid vatre i provede ovaj sporazum”, navedeno je u saopćenju.

Kakav je stav Izraela?

Izraelski premijer Benjamin Netanyahu ponovio je predanost Izraela “potpunoj pobjedi” nad Hamasom tokom rata.

Izrael je također rekao da želi da njegova vojska zadrži kontrolu nad južnom granicom Gaze s Egiptom.

Izrael također insistira na uspostavljanju kontrolnih punktova kroz koje bi Palestinci koji se vraćaju svojim kućama u sjevernoj Gazi morali proći i na kojima bi bili podvrgnuti provjeri oružja.

Kakav je stav Hamasa?

Hamas je 11. augusta na svom Telegram kanalu objavio poruku u kojoj je naveo da želi primirje koje je zasnovano isključivo na Bidenovom prijedlogu i rezoluciji Vijeća sigurnosti UN-a od 10. juna, a ne na bilo kojem novom planu koji bi mogao biti predložen na pregovorima.

U istoj poruci, Hamas je naveo da želi plan koji se “temelji na prijedlogu prekida vatre američkog predsjednika Bidena od 31. jula, okviru koji su 6. maja postavili posrednici Katar i Egipat, te Rezoluciji 2735 Vijeća sigurnosti UN-a”.

Prijedlog od 6. maja, kojeg spominju u poruci, poziva na oslobađanje izraelskih talaca u Gazi u zamjenu za neodređeni broj palestinskih zatvorenika. Hamas je tada pristao na ovaj prijedlog, no Izrael ga je odbio.

Hamas je u četvrtak rekao posrednicima da će, ako Izrael iznese “ozbiljan” prijedlog, koji je u skladu sa prethodnim prijedlozima, grupa nastaviti sudjelovati u pregovorima.

Hamas također zahtijeva potpuno povlačenje izraelskih trupa iz Gaze.

Zašto se pregovori vode sada?

Osim sve većeg broja civilnih žrtava i moguće gladi u Gazi, nedavni događaji pogoršali su situaciju.

Šef Hamasa Ismail Haniyeh ubijen je 31. jula u Iranu, što je izazvalo strahove od šireg regionalnog sukoba između Izraela i Irana.

Komandant libanske grupe Hezbollah Fuad Shukr također je ubijen u Bejrutu u Libanu u izraelskom zračnom napadu.

Izvor: Al Jazeera

Reklama