Izraelski napad na školu obnovio pritisak da SAD prekine podršku Izraelu
Zagovornici ljudskih prava pozivaju Washington da prestane slati oružje Izraelu nakon napada u kojem je ubijeno više od sto Palestinaca u gradu Gazi.
Smrtonosni izraelski napad na školu u Gazi obnovio je pozive SAD-u da prestane pružati nepokolebljivu podršku Izraelu, uključujući transfer oružja za koji zagovornici ljudskih prava kažu da potiče zločine u palestinskoj enklavi.
Agencija za civilnu zaštitu Gaze saopćila je da je više od sto Palestinaca ubijeno, a deseci su ranjeni u subotu kada je Izrael izveo napad na školu Al-Tabin u gradu Gazi.
Nastavite čitati
list of 4 itemsStručnjaci upozoravaju: Rat u Gazi košta Izrael deset posto njegove ekonomije
Hezbollah je nedavno počeo koristiti pejdžere ‘kao sigurniju opciju’
Netanyahu izdao direktivu kabinetu da ne govore o događaju u Libanu
“SAD i saveznici tvrde da je prekid vatre blizu. Ali sve što Palestinci i dalje vide su smrt, raseljavanje i očaj. Genocid se nastavlja”, napisao je na društvenim mrežama James Zogby, suosnivač i predsjednik Arapsko-američkog instituta.
“Prošlo je vrijeme da se završi šarada. Izrael ne želi mir ni prekid vatre. Zašto još uvijek šaljemo Izraelu oružje?
Napad na školu Al-Tabin dolazi u trenutku kada se američki predsjednik Joe Biden suočava sa višemjesečnim pritiskom javnosti da prekine isporuku oružja Izraelu usred njegovog rata protiv Gaze, u kojem je od početka oktobra ubijeno više od 39.700 Palestinaca.
CNN tvrdi da je masakr počinjen američkom bombom
Izrael prima najmanje 3,8 milijardi dolara američke vojne pomoći godišnje, a Biden je ranije ove godine potpisao 14 milijardi dolara dodatne pomoći američkom savezniku.
Grupe za zaštitu ljudskih prava također su tokom rata dokumentirale izraelsku upotrebu oružja proizvedenog u SAD-u “u ozbiljnim kršenjima međunarodnog humanitarnog zakona i zakona o ljudskim pravima, te na način koji nije u skladu s američkim zakonom i politikom.
No, glasnogovornik američkog State Departmenta objavio je u petak da će Washington poslati dodatnih 3,5 milijardi dolara Izraelu za potrošnju na američko oružje i vojnu opremu.
U subotu ujutro, novinarka CNN-a Allegra Goodwin rekla je u objavi na X-u da je američka novinska mreža potvrdila da je “bomba GBU-39 malog obima proizvedena u SAD-u” korištena u smrtonosnom izraelskom napadu na školu Al-Tabin. Al Jazeera nije mogla odmah provjeriti taj izvještaj.
Napad na školu, koja je služila kao sklonište za hiljade raseljenih ljudi, također dolazi usred obnovljenog pritiska SAD-a, Katara i Egipta da natjeraju Izrael i Hamas da pristanu na sporazum o prekidu vatre.
No stručnjaci su rekli da kontinuirani izraelski napadi širom Gaze stavljaju pod rizik te napore, a neki optužuju izraelskog premijera Benjamina Netanyahua da pokušava sabotirati svaki mogući dogovor o okončanju rata.
Napad na školu u gradu Gazi bolničari i ostali na mjestu događaja opisali su kao užasan, sa “raskomadanim tijelima”.
Unakažena tijela
Al Jazeerina Hind Khoudary, izvještavajući iz Khan Younisa u južnoj Gazi, rekla je da su se Palestinci koji su se sklonili unutar školskog kompleksa molili kada su ih izraelske snage napale sa najmanje tri zračna napada.
“Tim civilne zaštite rekao je da je uspio pronaći sto mrtvih tijela, ali kažu da ima još onih koja su zarobljena. Većina tijela je toliko unakažena da se ne može prepoznati ko su ti Palestinci”, rekla je Khoudary.
“Ljudi koji su preživjeli ovaj napad kažu da je ovo jedan od najgorih dana kojima su svjedočili od početka rata u Pojasu Gaze.”
Izrael je rekao, bez ikakvih dokaza, da su Hamas i palestinski borci Islamskog džihada djelovali iz škole – što je tvrdnja koju je Hamas odbacio.
On the same day that @SecBlinken ordered new arms sales to Israel, @idf bombs a Gaza City school, killing 100. Victims ‘in pieces’. Pavlovian conditioning for a feral army. https://t.co/BWEtIxQOl7
— Sarah Leah Whitson (@sarahleah1) August 10, 2024
U međuvremenu, glasnogovornik palestinskog predsjednika Mahmouda Abbasa pozvao je SAD da prekine svoju “slijepu podršku (Izraelu) koja dovodi do ubijanja hiljada nevinih civila, uključujući djecu, žene i starije osobe”.
Nabil Abu Rudeineh je u izjavi rekao da ga američki transferi oružja Izraelu čine “direktno odgovornim za ovaj masakr [u školi al-Tabin] i nastavak izraelskog napada na Pojas Gaze deseti mjesec zaredom”, kako je izvijestila novinska agencija Wafa.
Američki zagovornici prava također su obnovili pritisak da Bidenova administracija prekine transfere oružja Izraelu nakon napada na školu.
‘Nepoštenje i dvoličnost američke administracije’
Sarah Leah Whitson, izvršna direktorica zagovaračke skupine Democracy for the Arab World Now sa sjedištem u SAD-u, kritizirala je prodaju oružja “za divlju vojsku”.
Vijeće za američko-islamske odnose (CAIR), američko-muslimanska organizacija za građanska prava, također je rekla da napad na Gazu zaslužuje ozbiljan odgovor Bidenove administracije.
“Ako je predsjednika Bidena briga za ljudski život, on će odgovoriti na ovaj čin državnog terorizma tako što će odmah zaustaviti dotok oružja izraelskoj vladi i prisiliti Netanyahua da pristane na sporazum o prekidu vatre koji on neprestano sabotira”, napisao je CAIR na X-u.
“Nema više poziva Izraelu da sam sebe istražuje. Nema više isporuka bombi. Ovaj genocid koji je omogućio SAD mora prestati odmah.”
Bivši savjetnik izraelske vlade Daniel Levy također je u subotu rekao za Al Jazeeru da je američki vojno-finansijski paket od 3,5 milijardi dolara za Izrael pokazao “nepoštenje i dvoličnost američke administracije”.
Levy je rekao da je Washington pokazao “ponižavajuću slabost” kada je izjavio da se Biden “jako naljutio” u nedavnom razgovoru s Netanyahuom, ali je potom izraelskom premijeru dao još 3,5 milijardi dolara za oružje.
“Moramo vidjeti da to nije samo slabost. To je također ideološka usklađenost. Američka vlada garant je osovine cionističkog ekstremizma”, rekao je Levy.
“Možda im se neće svidjeti neki detalji, ali to je ono što podržavaju.”