I izraelski kolumnisti kritiziraju Trumpov plan za Gazu

Pojavili su se članci koji kritiziraju Trumpov plan i smatraju da je nerealan jer Palestinci neće napustiti svoju zemlju. Izjave u vezi s tim smatraju ‘političkom taktikom’ bez ikakvog stvarnog plana.

Ideja kolektivnog iseljenja je u palestinskom sjećanju povezana s Nakbom iz 1948. (Reuters)

Izraelske novine primijetile su smanjen interes za reagiranje na izjave američkog predsjednika Donalda Trumpa o premještanju Palestinaca iz Pojasa Gaze u susjedne zemlje poput Egipta i Jordana.

Pojavili su se članci koji kritiziraju Trumpov plan, smatrajući da je nerealan jer Palestinci neće napustiti svoju zemlju te da su izjave u vezi s tim samo „politička taktika“ bez ikakvog stvarnog plana za realizaciju.

Izraelski kolumnista Uri Misgav je u Haaretzu napisao oštar napad na plan premještanja, ističući da nije izvodiv. „Neće doći do premještanja stanovnika iz Pojasa Gaze, niti će Amerikanci tamo graditi rivijeru. Ne postoji nikakv plan niti pripreme za njega“, napisao je i dodao da „Trump samo brblja jer je to njegov način“.

Misgav je za Trumpove izjave rekao da su „nerealne“, kao i njegov prijedlog da Sjeverna Koreja gradi hotele umjesto nuklearnih raketa te njegove ideje o invaziji Paname, preuzimanju Grenlanda i pripajanju Kanade.

Netanyahu djelovao neodlučno

Primijetio je da je Netanyahu djelovao neodlučno kada je Trump govorio o evakuaciji Pojasa Gaze bez jasnog američkog stava, jer je svjedok prethodnih predsjednikovih obećanja tokom njegovog prvog mandata, poput aneksije Zapadne obale, koja nisu ispunjena uprkos euforiji izraelske desnice.

Ismijao je izraelske medije koji su promovirali plan bez kritičkog osvrta, opisavši ih „lijenim i površnim“. Dodao je da su „progutali Trumpove i Netanyahuove gluposti o onome što se nikada neće dogoditi“.

Kritizirao je i bivšeg člana vlade Benija Gantza jer je Trumpove ideje opisao kao „zanimljivo razmišljanje“, rekavši da se ni sam Trump „sutra neće sjećati onoga što je rekao danas“.

Misgav smatra da jedino izraelska opozicija može vratiti Izrael zdravom razumu, pozivajući na formiranje zvanične istražne komisije za „najveći strateški poraz u historiji Izraela“.

Savez s kršćanskom desnicom

Misgav je uputio oštre kritike savezu Trumpa s radikalnom kršćanskom desnicom u Sjedinjenim Američkim Državama jer smatra da Trump vodi Zapad prema do sada neviđenoj katastrofi, dok Rusija i Kina čekaju taj trenutak.

Palestinci se vraćaju svojim domovima na sjeveru Pojasa Gaze dok traje prekid vatre (Reuters)

Osvrnuo se na dugi intervju koji je Netanyahu vodio sa suprugom jednog američkog evangelističkog pastora, naglašavajući veliki utjecaj ovih ljudi na Trumpovu izbornu bazu.

Podsjetio je da ti propovjednici vjeruju da će Krist voditi bitku za Armagedon na Bliskom istoku te da ovo ekstremističko vjersko razmišljanje ne bi trebalo utjecati na sudbinu regije.

„Ne možemo biti pijuni u rukama onih koji dolaze s Floride ili Cezareje. U našoj krvavoj i tragičnoj zemlji više nemamo djece za nepotrebne ratove niti jadne taoce koje ćemo žrtvovati na oltaru vlade Smotricha i Ben-Gvira“, dodao je.

Nerealan san

Politički analitičar Yedioth Ahronotha, Avi Issacharoff analizirao je Trumpovu ideju iz drugačijeg ugla. Smatra da palestinsko odbijanje plana i kontrola Hamasa nad Pojasom Gaze čine Trumpove izjave neprimjenjivim na terenu.

„Trumpove izjave o premještanju Palestinaca pokrenule su maštu velikog broja Izraelaca. Nakon 7. oktobra mnogi žele vidjeti kako Gaza nestane, kako njeni stanovnici odlaze, a ona se pretvara u prosperitetnu američku rivijeru. Međutim, jedini problem je što ovo nije realno“, naveo je analitičar.

Smatra da Trumpove izjave mogu biti samo politički manevar ili pregovarački potez s Hamasom, ali tvrdi da to „nije realan plan jer ne postoji nijedan arapski entitet spreman na saradnju, čak ni umjerene arapske zemlje, koje mu se oštro protive“.

Objasnio je da su arapske zemlje, poput Egipta i Jordana, koje primaju američku pomoć, više zabrinute zbog mogućeg priliva palestinskih izbjeglica na svoje teritorije. I Saudijska Arabija i Ujedinjeni Arapski Emirati su izrazili protivljenje toj ideji.

Issacharoff je iznio tvrdnju da, na palestinskom nivou, nema nijedne palestinske strane koja može pristati na plan iseljenja, podsjećajući da se kolektivno iseljavanje u palestinskom sjećanju povezuje s Nakbom iz 1948. godine, koja još uvijek predstavlja historijsku ranu.

Posljedice plana premještanja

Politički analitičar je, također, upozorio na posljedice plana premještanja, navodeći da bi mogao pojačati ekstremizam u Izraelu i omesti tekuće napore da se postigne bilo kakav dogovor.

„Postoji sumnja da će Trumpove izjave dovesti do oslobađanja zarobljenika, ali će možda i ubrzati nastavak rata, što će Izrael osuditi na još mjeseci rata u Pojasu Gaze“, naveo je.

„Sve dok nema alternative Hamasu, svaka vojna operacija samo će dovesti do još većeg razaranja i ubijanja, bez postizanja željenog cilja sloma Hamasa. Uzrokovat će još više izraelskih žrtava i nastavak rata bez jasnog političkog horizonta.“

Prema njegovom stavu, „poravnanje Pojasa Gaze i premještanje njenog stanovništva je san koji se ne može ostvariti, nego je samo trik američkog predsjednika koji želi dokazati svoju superiornost nad drugima“. Dodao je da Hamas i dalje kontrolira Pojas Gaze i da nema nikoga ko prijeti njegovom postojanju.

Izvor: Agencije

Reklama