Američki plaćenici u Gazi

Prema glasnogovorniku UG Solutions, oni mogu pucati na Palestince za koje smatraju da predstavljaju sigurnosnu prijetnju.

Bivši američki specijalci u Gazi rade kao plaćenici za dnevni honorar od 1100 dolara
Bivši američki specijalci u Gazi rade kao plaćenici za dnevni honorar od 1.100 dolara (REUTERS/Mahmoud Issa)

Gotovo 100 bivših pripadnika američkih specijalnih snaga, koji kao plaćenici rade za privatnu kompaniju UG Solutions, stacionirano je u Gazi na raskrižju koridora Netzarim, radeći zajedno s jednom egipatskom sigurnosnom tvrtkom.

Prema glasnogovorniku UG Solutions, oni mogu pucati na Palestince za koje smatraju da predstavljaju sigurnosnu prijetnju, ističući da plaćenici “imaju pravo braniti se”.

Oni su tamo pod mirovnim sporazumom? Plaćeni su 1.100 dolara dnevno. I imaju veliku naknadu za potpisivanje i životno osiguranje.

Američka privatna vojna tvrtka (PMC-Private Military Company) UG Solutions iz Sjeverne Karoline angažirala je 96 bivših pripadnika američkih specijalnih snaga da upravljaju kontrolnom točkom u Gazi kao dio primirja između Izraela i Hamasa.

Ovo raspoređivanje označava ulazak američkih privatnih vojnih izvođača u jedno od najnestabilnijih svjetskih sukobljenih područja i izazvalo je raspravu o njihovoj ulozi. Tvrtka nadzire prolaz koji se uglavnom koristi za pristup humanitarnoj pomoći. Ukoliko se taj prolaz ne bude mogao braniti imat će potporu izraelske vojske, ako bude potrebno.

UG Solutions nema javno poznate rezultate u zonama sukoba, što njegovo raspoređivanje u Gazi čini prvim za tvrtku osnovanu 2023. godine, uz logičnu sumnju u iskustvu u ovakvim opasnim i nestabilnim situacijama.

Ima mišljenja da je slanje plaćenika rezultat procesa Hamasa uz objašnjenje da se Hamasu ne može dopustiti da upravlja Gazom, a da je palestinska vlast preslaba da preuzme kontrolu. Izraelska vojska navodno ne želi dugoročnu prisutnost plaćenika, a Izrael nema povjerenja u Ujedinjene narode nakon neuspjeha UNIFIL-a u Libanonu.

Sjetimo se Iraka gdje su dobar dio američkih sigurnosnih operacija provodili privatni kontraktori poput ozloglašenog Blackwatera čiji su plaćenici 2007. godine u Bagdadu, kada su pratili američki konvoj, otvorili vatru na trgu Nisour, što je rezultiralo smrću 17 iračkih civila i ozljedama 20 drugih. Istraga je zaključila da pucnjava nije bila provocirana, što je dovelo do zatvorskih presuda za nekoliko plaćenika iz Blackwatera.

Što dalje?

Svima je jasno da je neutralnost krhka i pitanje je hoće li Hamas napasti pripadnike privatne vojske koju čine Amerikanci, jer je njihova prisutnost u Gazi duboko nepopularna među Palestincima. Analize nalažu da je za Izrael to bolje od misije UN-a, ali za Hamas, oni su još uvijek strani operateri na njihovom tlu i nisu neovisna sila. Djeluju kao produžetak izraelske prisutnosti, uz logističku podršku izraelske vojske. Ako na kontrolnoj točki izbije nasilje, očekuje se da će uzvratiti vatru – ali ne i progoniti napadače.

Hamas vjerojatno neće tolerirati dugoročnu prisutnost američke privatne vojne kompanije pred svojim vratima. Zato je ključno pitanje kako Gaza može imati sigurnu upravu. Zemlje koje o tome raspravljaju su Katar, Saudijska Arabija, UAE, Egipat i Jordan. Međutim, nitko od njih nije voljan rasporediti vlastite trupe unutar Gaze. Čak ni Egipćani, koji bi mogli postaviti snage duž Filadelfijskog koridora, ne bi krenuli unutar samog teritorija Gaze.

Da li bi uspostava međunarodne uprave mogla biti rješenje za Gazu u dugom razdoblju tranzicije i obnove, slično multinacionalnim snagama i promatračima na Sinaju, koje imaju mandat od strane SAD-a, Izraela i Egipta i uključuju snage iz više zemalja koje bi mogle smanjiti napetosti i povećati povjerenje među civilnim stanovništvom Gaze. Možda.

Izvor: Al Jazeera

Reklama