Britanski istraživač: Nuklearni rat je mnogo bliži nego što mislimo

Sjedinjene Američke Države imaju novu nuklearnu strategiju, koja je predstavljena u martu, kada je predsjednik Joe Biden odobrio tajni plan za nuklearnu strategiju.

Istraživač je rekao da Washington mora brzo razviti svoj nuklearni arsenal kako bi odvratio protivnike Zapada u Aziji (Ilustracija/REUTERS/Viacheslav Ratynskyi)

U članku u novinama The Telegraph, britanski istraživač upozorio je zapadne zemlje da ih njihovi neprijatelji nadmašuju u proizvodnji nuklearnog oružja, zbog čega je hitna obnova nuklearne odbrane.

Samuel Ramani, saradnik britanskog Istraživačkog centra za odbranu i sigurnost (RUSI), je u svom članku u ovim desničarskim novinama rekao da je izbijanje nuklearnog rata postalo mnogo bliže nego što mislimo.

Istakao je da Sjedinjene Američke Države imaju novu nuklearnu strategiju, koja je predstavljena u martu, kada je predsjednik Joe Biden odobrio tajni plan za nuklearnu strategiju u cilju suočavanja sa rastućom prijetnjom koju predstavlja kineski nuklearni arsenal.

Neutraliziranje opasnosti

Istraživač je u svom članku naveo da novi plan pod nazivom „Smjernice za upotrebu nuklearnog oružja“, koji će biti predstavljen Kongresu prije nego što Biden ode s funkcije u januaru, otkriva kako se planira neutralizirati prijetnja od mogućih koordiniranih nuklearnih napada Kine, Rusije i Sjeverne Koreje.

Ramani smatra da je ova strategija, iako je ohrabrujući korak naprijed, „premala i da je stigla prekasno“.

Tvrdi da je, kada je Biden preuzeo funkciju u januaru 2021, Kina imala 400 nuklearnih bojevih glava. Do kraja 2023, njen nuklearni arsenal se povećao na 500 i mogao bi se udvostručiti do 2030. godine.

Prema riječima Ramanija, ovo povećanje odražava napore kineskog predsjednika Xi Jinpinga da se poboljša sposobnosti vojnih institucija njegove zemlje za „borbu i pobjedu u modernim ratovima“.

Diplomatsko odvraćanje

Rekao je da su Sjedinjene Američke Države izabrale diplomatiju umjesto odvraćanja u suočavanju s rastućim izazovom koji predstavlja Kina.

Smatra da je ono što najviše zabrinjava to što su Sjedinjene Američke Države bile pasivnije u svom odgovoru na razvoj nuklearnih sposobnosti Sjeverne Koreje. U zamjenu za izvoz miliona artiljerijskih granata i balističkih projektila Hwasong-11 u Rusiju, Sjeverna Koreja je tražila pomoć Rusije u razvoju satelitske tehnologije.

S obzirom na tvrdnju Rusije da je nuklearni program Sjeverne Koreje dio legitimne odbrane, Ramani smatra da bi Rusija mogla podržati ambicije Pjongjanga za modernizaciju svoje nuklearne moći.

U članku se navodi da je američki State Department odgovorio na ovaj „agresivni“ trend pooštravanjem sankcija protiv Rusije i Kine, koji navodno pomažu sjevernokorejskim programima oružja za masovno uništenje.

Strateško strpljenje

Po mišljenju profesora političkih nauka i međunarodnih odnosa, ove sankcije imaju mal značaj u  odvraćanju i nisu praćene bilo kakvom diplomatskom komunikacijom s Pjongjangom ili konkretnim vojnim protumjerama.

Ramani tvrdi da je Bidenov pristup „zapanjujuće sličan strateškom strpljenju“ koje je imao bivši predsjednik Barack Obama, koje je utrlo put za neviđenu nuklearnu politiku „na ivici propasti“ koju je Pjongjang koristio 2017. godine.

Dodaje da se čini da su Sjedinjene Američke Države mnogo manje spremne da se suoče s dugoročnom nuklearnom prijetnjom koju predstavlja Rusija u kontekstu militarizacije svemira, napominjući da je raketa Sojuz u maju iz kosmodroma Plesetsk na sjeverozapadu Rusije lansirala najmanje 9 satelita u nisku Zemljinu orbitu.

Sljedeći korak Rusije mogao bi biti lansiranje protusvemirskog oružja sposobnog da nosi nuklearno oružje, smatra autor članka.

Obavještajna praznina

Ramani je naglasio potrebu da se brzo ispravi ova „obavještajna praznina“ i da je ubrzanje modernizacije američkog nuklearnog arsenala ključni i prvi korak. Istakao je da Ministarstvo energetike trenutno radi na modernizaciji nuklearnih bojevih glava, lansirnih platformi za interkontinentalne balističke projektile i glavnih podmornica.

Nakon toga je potrebno isti pristup koji se koristi za pojačanje proizvodnje municije i topova primijeniti na modernizaciju nuklearnih sposobnosti.

Rekao je da podrška Ukrajini protiv ruske agresije jednako siguran način da se odvrate drugi nuklearni protivnici.

Ako se rat u Ukrajini završi na način koji nije u interesu Rusije, dodao je, to bi poslalo poruku Kini i Sjevernoj Koreji da „nuklearna ucjena“ neće uplašiti Zapad i spriječiti ga da se suoči s njihovom agresijom te da će odnosi između Moskve i Pjongjanga oslabiti čim se završi agresija Rusije na njenog susjeda, što je „glavni razlog snažnog partnerstva između te dvije zemlje“.

Izvor: Agencije

Reklama