Netanyahu žonglira između Bidenove i Trumpove administracije
Premijer Izraela pokušava iskoristiti prijelazni period u američkoj administraciji kako bi postigao što više dobitaka na terenu, smatraju analitičari.
Stručnjaci su se složili da tekući pregovori između Islamskog pokreta otpora (Hamas) i Izraela u vezi sa dogovorom o razmjeni zarobljenika u Gazi prolaze kroz kritičnu fazu, dok se dvije strane međusobno optužuju za neuspjeh pregovora.
Islamski pokret otpora (Hamas) saopćio je da su novi uvjeti koje je nametnuo Izrael odgodili postizanje sporazuma o prekidu vatre u Pojasu Gaze i razmjeni zarobljenika u jeku pregovora u Dohi i Kairu.
Nastavite čitati
list of 3 itemsZapis iz Jabalije: Grad duhova, uništene zgrade i psi koji traže ostatke hrane
Zarobljen sam u kutiji poput Schrodingerove u Gazi
U saopćenju koje je pokret Hamas objavio navodi se da se “pregovori u Dohi uz posredovanje Katara i Egipta odvijaju na ozbiljan način, a pokret je pokazao odgovornost i fleksibilnost”.
“Međutim, izraelska okupacija je iznijela nova pitanja i uvjete vezane za povlačenje, prekid vatre, zarobljenike i povratak raseljenih osoba, što je odgodilo postizanje sporazuma koji je bio na dohvat ruke”, dodaje se u saopćenju.
Stav SAD-a
Ured izraelskog premijera Benjamina Netanyahua saopćio je da Hamas “ponovo laže, povlači se iz postignutih dogovora te nastavlja stvarati nove prepreke u pregovorima”.
Hassan Mneimneh, politički analitičar i istraživač na Institutu za Bliski istok u Washingtonu, ističe da je stav SAD-a u potpunosti usklađen sa stavom Izraela, prema kojem je neophodno “ostvariti izraelsku pobjedu i poraz Hamasa”. Naglasio je da Washington ne igra ulogu posrednika, nego ulogu zastupnika Izraela.
Saeed Ziad, istraživač u oblasti političkih i strateških pitanja, navodi da je sporazum proteklih dana bio na dohvat ruke, ali je Netanyahu postavio nove prepreke na ključnim pravcima, kao što je pitanje zarobljenika. Netanyahu je zahtijevao da se preda potpuni popis s imenima živih i mrtvih zarobljenika, što Hamas odbacuje, smatrajući to nemogućim zbog sigurnosnih i logističkih razloga.
Ehab Jabareen, analitičar i kolumnista specijaliziran za izraelska pitanja, smatra da Izrael pokušava manevrirati u tri paralelna smjera: prvo, pokušava dobiti “dokument o kapitulaciji Hamasa”; drugo, testira reakcije posrednika i druge strane; i treće, dobija više vremena za završetak operacija uništavanja u Pojasu Gaze.
Što se tiče garancija koje je Hamas tražio kao bi se spriječio nastavak rata, Saeed Ziad pojašnjava da Hamas ne računa na međunarodne ili američke garancije, već na svoju sposobnost da izdrži i obnovi svoju vojnu snagu. Naglašava da “otpor računa na borce koji se i dalje bore u Jabaliji nakon 445 dana”.
Trumpova administracija
Govoreći o budućem stavu SAD-a, Mneimneh smatra da bi administracija novoizabranog predsjednika Donalda Trumpa mogla biti još čvršća u podršci izraelskom stavu. Navodi da se “Trumpov tim ne bavi moralnim i humanitarnim razlozima, osim ako nisu u skladu s izraelskim interesima”.
Jabareen ističe da Netanyahu pokušava iskoristiti prijelazni period u američkoj administraciji kako bi postigao što više dobitaka na terenu, uz pokušaje da odgodi stvarne pregovore za drugu i treću fazu sporazuma dok Trump ne stigne u Bijelu kuću.
“Netanyahu veoma dobro zna da Trump nije poput Bidena, a republikanci nisu demokrate”, kaže Jabareen.
Što se tiče Hamasove fleksibilnosti u pregovorima, Ziad je naglasio da je pokret pokazao veliku fleksibilnost u nekoliko pitanja, uključujući vrijeme povlačenja i ponovnog raspoređivanja snaga, pitanja zatvorenika i vrijeme povratka raseljenih osoba, ali “ne može napraviti više ustupaka, jer ima posla s osobom koja koristi taktiku ucjene”.
Mneimneh zaključuje da se Izrael dugoročno suočava sa strateškom izazovom, budući da su “Palestinci još uvijek većina u historijskoj Palestini, i ta većina raste, dok Izrael postaje manjina a njihov broj se još i smanjuje”. Ističe da su Netanyahu i izraelska desnica “zatvorili put za mogućnost suživota, pomirenja i mira na duži period”.