Zapis iz Jabalije: Grad duhova, uništene zgrade i psi koji traže ostatke hrane
Vani uglavnom možete vidjeti čopore pasa kako lutaju uokolo tražeći ostatke hrane, naveo je vojni analitičar lista Haaretz.
Izraelski list Haaretz objavio je opsežan izvještaj iz izbjegličkog kampa Jabalia, na sjeveru Pojasa Gaze, potvrđujući da se to područje pretvorilo u grad duhova, nakon što je prije rata bilo jedno od najgušće naseljenih mjesta na svijetu.
Amos Harel, vojni analitičar lista Haaretz, izvještava da je izraelska vojska uništila gotovo 70 posto zgrada u kampu Jabalia u potpunosti tokom vojne operacije koja je počela 5. oktobra 2024.
Nastavite čitati
list of 3 itemsIzrael dobija sredstva EU-a za istraživanje uprkos bijesu zbog rata u Gazi
Otvoreno pismo matematičara protiv genocida u Gazi
Ovo je treći put da je izraelska vojska upala u kamp Jabalia. Prva operacija je pokrenuta u decembru 2023. godine, a druga u maju 2024. godine, navodi isti izvor.
Harel je dodao da je tokom kratke posjete kampu mogao “vidjeti da su čak i preostale zgrade pretrpjele značajna oštećenja”.
Analitičar je naveo da se ogromni položaji Hezbollaha, koje je izraelska vojska uništila u selima južnog Libana i prošireni koridor Philadephi u Rafahu (južna Gaza) teško mogu uporediti s onim što se dogodilo u protekla 2,5 mjeseca u izbjegličkom kampu Jabalia, kada se uzmu u obzir intenzitet i razmjere razaranja.
Grad duhova
Harel je uporedio Jabaliju s gradom duhova, rekavši: “Vani uglavnom možete vidjeti čopore pasa kako lutaju uokolo tražeći ostatke hrane”.
Haaretz navodi da izraelska 162. oklopna divizija djeluje s četiri borbene brigade u Jabaliji i u susjednim gradovima Beit Hanoun i Beit Lahiya na sjeveru.
Harel je, također, naveo da Izz al-Din Khader, komandant vojnog krila Hamasa u sjevernom Pojasu Gaze, koordinira napore za suprotstavljanje izraelskim snagama u kampu.
Prema njegovim riječima, Hamas se bori na tom području koristeći male grupe od četiri ili pet osoba naoružanih lakim oružjem, RPG projektilima i eksplozivom.
Od početka posljednje invazije u oktobru 35 vojnika izraelske vojske ubijeno je u borbama u kampu i oko njega, a stotine ih je ranjeno, dodaje Harel.
Nova taktika
Nakon što su izraelske trupe pretrpjele mnoge gubitke, uglavnom zbog ulaska u minirane kuće, usvojen je novi način djelovanja – sporije, opreznije kretanje koje za sobom ostavlja ogromna razaranja, ali smanjuje broj ubijenih ili ranjenih vojnika, dodaje analitičar.
Rekao je da su u prve dvije sedmice operacije stanovnici oklijevali napustiti kamp Jabalia, ali je izraelska vojska pojačala pritisak, uključujući žestoku pucnjavu u blizini civila kako bi ih natjerala da što prije napuste područje.
Istaknuo je da su takva dešavanja u kampu Jabalia dio Generalovog plana, prijedloga penzionisanih generala da se cjelokupno palestinsko civilno stanovništvo premjesti sa sjevera i juga Pojasa sve do koridora Netzarim u gradu Gazi.
Generalov plan je početkom septembra prošle godine predložio rezervni generalmajor Giora Eiland, bivši šef Izraelskog vijeća za nacionalnu sigurnost, a podržavaju ga deseci sadašnjih i bivših visokopozicioniranih oficira u izraelskoj vojsci. Plan se zasniva na tome da Izrael preuzme kontrolu nad distribucijom humanitarne pomoći kroz nametanje opsade u sjevernom Pojasu Gaze i prinudno raseljavanje tamošnjeg stanovništva, kako navodi izraelski list Yedioth Ahronoth.
Prema tom planu, cijela oblast sjeverno od koridora Netzarim (koji je izraelska vojska uspostavila usred Pojasa Gaze kako bi odvojila njegov sjever od juga), odnosno grad Gaza i sva naselja, postat će zatvorena vojna zona.
Palestinci ne vjeruju u ‘sigurnost’ koridora
Drugim riječima, svi stanovnici te oblasti, čiji broj izraelska vojska procjenjuje na gotovo 300.000 ljudi, bit će prisiljeni odmah napustiti to područje preko koridora za koje vojska tvrdi da su sigurni, navodi isti izvor.
Palestinci, međutim, ne vjeruju u “sigurnost” tih koridora ili područja jer su već bili prisilno raseljeni u oblasti koje su klasificirane kao sigurne zone, a zatim su više puta bili izloženi izraelskom bombardiranju, što je dovodilo do pogibija, ranjavanja i ogromnog razaranja.
Izraelska vojska je 5. oktobra ponovno izvršila invaziju na sjeverni Pojas Gaze, pod izgovorom da želi spriječiti Hamas da ponovno formira snage na tom području, dok Palestinci tvrde da Tel Aviv želi okupirati regiju i pretvoriti je u tampon-zonu nakon što ih raseli.
Izrael vodi genocidni rat u Gazi od 7. oktobra 2023. godine, uz podršku Sjedinjenih Američkih Država, u kojem su ubijene i ranjene 153.000 Palestinaca, uglavnom žena i djece, a više od 11.000 se vodi kao nestalo. Rat je ostavio za sobom i ogromno razaranje i glad koja je odnijela živote desetaka djece i starijih osoba.
Izrael nastavlja s masakrima, ignorirajući dva naloga za hapšenje koja je izdao Međunarodni kazneni sud 21. novembra protiv premijera Benjamina Netanyahua i bivšeg ministra odbrane Yoava Gallanta, zbog ratnih zločina i zločina protiv čovječnosti nad Palestincima u Gazi.