Britanska vlada neće Rusiju u Grupi G7 dok traje rat u Ukrajini
Ne možemo prihvatiti da se Rusija pridruži Grupi G7 dok ima ilegalne snage u Ukrajini, rekao je glasnogovornik Britanske vlade.

Britanska vlada neće prihvatiti ideju da se Rusija vrati u Grupu G7 dok se njene snage nalaze na ukrajinskoj teritoriji, izjavio je glasnogovornik Britanske vlade.
Na pitanje može li Velika Britanija dozvoliti Rusiji povratak u grupu sedam industrijski najrazvijenijih zemalja svijeta, G7, dok još drži ukrajinsku teritoriju, glasnogovornik je rekao da stav Vlade Velike Britanije ostaje nepromijenjen.
Nastavite čitati
list of 4 itemsRubio: SAD bi mogao sklopiti nove trgovinske sporazume nakon uvođenja carina
Sastanak Bećirovića i Erdogana: Konkretna i snažna podrška Turske BiH
Guterres pokrenuo Inicijativu UN80 za jačanje Ujedinjenih naroda
“Ne možemo prihvatiti da se Rusija pridruži G7 dok ima ilegalne snage u Ukrajini. To je bio naš dugogodišnji stav. Ta pozicija se nije promijenila”, saopćio je glasnogovornik, prenio je Tanjug.
Američki predsjednik Donald Trump je iznio izglede da će se Rusija ponovno pridružiti Grupi G7, a i britanski ministar za državnu sigurnost Dan Jarvis je ranije sugerirao da je to moguće.
Razgovarati sa saveznicima
Glasnogovornik Britanske vlade je, komentirajući Jarvisovu izjavu, rekao da je ministar o tome govorio “u širem kontekstu”, o načinu okončanja rata u Ukrajini.
Jarvis je ranije rekao da će ponovno pridruživanje Rusije Grupi G7 biti “pitanje o kojem će se razgovarati s međunarodnim saveznicima”.
Nakon pripajanja Krima 2014. godine Rusija je izbačena iz grupe osam najrazvijenijih industrijalizovanih zemalja, koja se tada zvala G8.