Ovih dana bili smo zasuti informacijama o lošim meteouvjetima u cijelom regionu. Planine su bukvalno zatrpane snijegom.
Zatim su počele stizati vijesti o angažiranju Gorskih službi spašavanja, Civilne zaštite, vojnih helikoptera, Oružanih snaga…
Potrage za unesrećenim ili nestalim na sve strane: Slovenske Alpe, Švicarske Alpe, planine Hrvatske, Bosne i Hercegovine…
Svjedoci smo i višednevne portage za nestalim meteorologom Mirzom Tucakovićem, koji se zagubio na putu prema svom radnom mjestu na vrhu planine Bjelašnice.
Na žalost, uskoro smo dobili crni bilans sa svih strana. Poginuli Švicarskoj, Sloveniji, a i naš Mirza je -nakon tri dana uporne potrtage – pronađen mrtav!
Nebeska tuga je ostala za njegovu obitelj, za sve one koji su ga poznavali, ali i sve ostale građane koji su bili u prilici pratiti ovaj slučaj.
Da, planine znaju ponekad biti okrutne.
Ali to nije razlog da ih ne pohodimo. Dapače!
Planinama je, posebno zimi, potrebno prilaziti uvijek sa stanovitim oprezom, naoružani dobrom opremom, znanjem i informacijama o trenutnim vremenskim uvjetima.
Čini mi se da je pravo vrijeme za apdejt, da još jednom rezimiramo štaje to važno znati prije odlaska u planinu, a što će naš boravak gore, izvan zona komoditeta, učiniti sigurnijim.
Ključne opasnosti: smanjena vidljivost, hladnoća, lavine, snježne strehe
Na našim područjima zimski odlasci na planine su mnogo opasniji nego ljeti.
Ključne zimske opasnosti su: smanjena vidljivost, hladnoća, lavine, orkanski vjetrovi, skrivene rupe u snijegu, poskliznuća, padajući komadi leda i sniježne strehe, te smrzotine i eventualno sniježno sljepilo.
Lavine se uvijek javljaju kada su velike temperaturne razlike između noći i dana, nakon svježih padavina. U lavinozna područja ne treba ići nakon velikih padavina, posebno popodne kada lavine počinju „raditi“. Kod sebe treba imati opremu koja će ostaviti trag iza vas, o čemu se možemo informirati na planinarskim školama, kod iskusnijih kolega, u planinarskoj literaturi, na internetu… Ako niste iskusan planinar, nemojte ići na područja koja su strmija od 35 stepeni nagiba, pogotovu ne sami.
Usponi na gotovo sve vrhove preko 2000 metara u BiH i regionu, kao i na neke niže vrhove, u zimskim uvjetima zahtijevaju upotrebu cepina i dereza. Čest je slučaj da nas zavede prvi dio koji je obično manje strm, sa mekšim snijegom. I sve je u redu, dok nakon nekoliko stotina metara ne ustanovite da se u međuvremenu snijeg pretvorio u led, da je strmina mnogo veća i da više ne možete ni gore, a ni nazad…
Dakle, dereze i cepin ne vadite iz ruksaka, kada idete na strmije vrhove, a i na položenije, ako su takvi uvjeti.
Poštuj planinu, pa će i ona poštovati tebe
Zimsku opremu, nije dovoljno imati – treba je znati i pravilno koristiti. Odvojite vrijeme i završite planinarsku školu, alpinistički tečaj, posavjetujte se sa članovima GSS-a. Pravilna i stručna upotreba cepina je od životne važnosti. Posebno u slučaju iznenadnog poskliznuća. Isto je i sa derezama. Ako ste na početku svoga planinarenja, ne penjite se na strme vrhove bez osiguranja i bez iskusnijih partnera. Pod ovim podrazumijevam zimske uspon na vrhove [u Bosni i Hercegovini] Prenja, Maglića, Čvrsnice, Zelengore, Volujaka… Ukoliko se želite zimi penjati na ozbiljne planine – alpinistički tečaj je obavezan. Vrlo je važno da slušate vremensku prognozu. Ako negdje idete prvi puta, dobro se informirajte o usponu: koliko traje, tehničke pojedinosti, prilaz i silaz… i pred ogledalom se zapitajte jesam li ja spreman za ovo, imam li dovoljno iskustva…, izbjegavajte vlastiti život ubacivati u bisage tuđih briga.
Morate biti odgovorni, kako prema sebi, tako i prema drugima. Nemojte svojom nepromišljenošću i druge dovoditi u opasnost.
Na kraju, zaključak: Najbolja prevencija nesreća na planini jeste da planinu, prije svega, poštujete. Planina se poštuje tako što se uvažavaju opasnosti koje skriva.
Drugi dio prevencije nesreće na planini jeste da (upo)znate sebe i svoje mogućnosti. Budite iskreni prema sebi, nemojte da vam ambicija bude veća od mogućnosti – pa će i planina biti prijateljska prema vama.
A sve skupa je proces učenja, treninga i samospoznaje.
Evo, dragi prijatelji, pamet u glavu. Pred svaki polazak na planinu sjetite se svih onih koji vas vole, i koje volite, pripremite se za najgore – pa se ono neće ni dogoditi.