Pakistansko obaranje indijskih aviona: Ako je istina, zašto je važno
New Delhi i Islamabad iznijeli su suprotstavljene tvrdnje o incidentu u kojem je navodno oboreno pet indijskih borbenih aviona, dok obje strane pokušavaju kontrolirati narativ tokom sukoba.

Četiri dana nakon što su Indija i Pakistan postigli primirje nakon brze eskalacije vojnog sukoba među njima, ključne razlike između njihovih tvrdnji o stanju na bojnom polju ostaju neriješene.
Među njima je i pakistanska tvrdnja da je 7. maja, prvog dana borbi, oborio pet indijskih borbenih aviona kao odgovor na indijske napade na njegovu teritoriju.
Nastavite čitati
list of 4 itemsIndijska vojska potvrdila gubitak borbenih aviona u nedavnom sukobu s Pakistanom
Pakistanski premijer tvrdi da je oboreno šest indijskih borbenih aviona
Zračna moć u drugom nuklearnom dobu
Dok bitka narativa preuzima primat nad stvarnim borbama, Al Jazeera analizira šta znamo o toj tvrdnji i zašto je, ako je istinita, važna.
Šta se dogodilo?
Napetosti između Indije i Pakistana prerasle su u vojni sukob 7. maja nakon što je Indija bombardirala devet lokacija u šest gradova u Pakistanu i pakistanskom Kašmiru.
Indija je izjavila da je napala ono što je nazvala “terorističkom infrastrukturom” kao odgovor na ubistva turista 22. aprila za koja su osumnjičeni pobunjenici u indijskom Kašmiru.
Naoružani napadači su 22. aprila ubili 25 muških turista i lokalnog jahača ponija na slikovitim livadama Pahalgama, što je izazvalo bijes i pozive na osvetu u Indiji. New Delhi je okrivio Pakistan za podršku borcima odgovornim za napad, što je Islamabad porekao.
Pakistan je izjavio da su indijske snage 7. maja napale dva grada u pakistanskom Kašmiru i četiri lokacije u najvećoj pakistanskoj pokrajini Punjabu. Navedeno je da su u napadima ubijeni civili. Indijski ministar odbrane Rajnath Singh odbacio je pakistanske tvrdnje, ponovivši da su indijske snage “napale samo one koji su naudili našim nevinim”.
Tokom sljedeća četiri dana, dva nuklearno naoružana susjeda učestvovala su u međusobnim napadima na zračne baze, istovremeno šaljući dronove na susjedne teritorije.
Usred straha od razmjene nuklearnih napada, visoki zvaničnici Sjedinjenih Američkih Država pozvali su indijske i pakistanske dužnosnike da prekinu sukob.

Američki predsjednik Donald Trump 10. maja je objavio da je Washington uspješno posredovao u prekidu vatre između nuklearno naoružanih susjeda. Uprkos početnim optužbama za kršenja s obje strane, prekid vatre se i dalje održava.
Pakistan je u utorak izvijestio da je u indijskim napadima ubijena najmanje 51 osoba, uključujući 11 vojnika i nekoliko djece, dok je Indija tvrdila da je poginulo najmanje pet vojnika i 16 civila.
Šta je Pakistan tvrdio?
U razgovoru za Al Jazeeru ubrzo nakon napada 7. maja, pakistanski ministar informiranja Attaullah Tarar rekao je da je Islamabad, u znak odmazde, oborio pet indijskih aviona, dron i mnoge kvadkoptere.
Kasnije tog dana, pakistanski vojni glasnogovornik Ahmed Sharif Chaudhry rekao je da su svi borbeni avioni oboreni unutar indijske teritorije i da avioni ni sa jedne strane nisu prešli na teritoriju druge tokom napada, što je tvrdnja koju je Indija podržala.
„Ni Indija ni Pakistan nisu imali potrebu slati vlastite avione izvan vlastitog nacionalnog zračnog prostora“, rekao je za Al Jazeeru britanski odbrambeni analitičar Michael Clarke.
„Njihovo oružje imalo je dovoljno velik domet da dosegne svoje očite ciljeve dok lete u vlastitom zračnom prostoru“, dodao je Clarke, gostujući profesor na Odjelu za ratne studije na King's Collegeu u Londonu.
U petak je pakistanski vicemaršal avijacije Aurangzeb Ahmed tvrdio da su među pet oborenih aviona bila tri Rafala, MiG-29 i Su-30, pružajući elektroničke potpise aviona, uz tačne lokacije gdje su avioni pogođeni.
Bitka između pakistanskih i indijskih aviona trajala je nešto više od sat vremena, rekao je novinarima Ahmed, koji je ujedno i zamjenik šefa operacija.
Izjavio je da je u sukobu učestvovalo najmanje 60 indijskih aviona, među njima 14 francuskih Rafala, dok je Pakistan rasporedio 42 „visokotehnološka aviona“, uključujući američke F-16 i kineske JF-17 i J-10.
Kakav je bio indijski odgovor?
Nakon što je kineski državni medij The Global Times napisao da je Pakistan oborio indijske borbene avione, indijska ambasada u Kini opisala je izvještaj kao “dezinformaciju”.
Međutim, osim toga, New Delhi nije formalno potvrdio niti demantirao izvještaje.
Na konkretno pitanje je li Pakistan uspio oboriti indijske avione, indijski generalni direktor zračnih operacija AK Bharti izbjegao je direktan odgovor.
“Nalazimo se u borbenom scenariju i gubici su dio toga”, rekao je. “Što se tiče detalja, u ovom trenutku ne bih želio komentirati, jer smo još uvijek u borbi, i dati prednost protivniku. Svi naši piloti su se vratili kući.”
Šta još znamo?
Osim službenih izvještaja, lokalni i međunarodni mediji izvijestili su o različitim verzijama pakistanskih tvrdnji o obaranju aviona.
Prema indijskim sigurnosnim izvorima koji su razgovarali s Al Jazeerom, tri borbena aviona srušila su se unutar teritorije pod kontrolom Indije.
Nisu potvrdili kojoj zemlji pripadaju ratni avioni. Međutim, budući da nijedna strana ne sugerira da su pakistanski avioni prešli u indijski zračni prostor, svi ostaci na teritoriji pod kontrolom Indije vjerovatno potiču od indijskog aviona.
Novinska agencija Reuters također je izvijestila, pozivajući se na četiri vladina izvora u Kašmiru pod indijskom upravom, da su se tri borbena aviona srušila u regiji. Izvještaji na CNN-u navode da su se srušila najmanje dva aviona, dok je francuski izvor rekao američkoj agenciji da je srušen najmanje jedan Rafale.
Fotografije koje su snimili fotoreporteri novinske agencije AP prikazuju ostatke aviona u okrugu Pulwama u Kašmiru pod indijskom upravom.
Hoće li se obje strane ikada složiti oko onoga što se dogodilo?
Odbrambeni analitičar Clarke rekao je da bi, ako je Indija zaista izgubila Rafale, to sigurno bilo „neugodno“.
„Ako je pao unutar indijske teritorije, što mora biti slučaj ako je uništen, Indija će to htjeti zadržati samo kao glasinu što je duže moguće“, dodao je.
„Indija je rekla da su „gubici“ neizbježni i to je vjerovatno najbliže što će priznati gubitak određenog aviona neko vrijeme.“