Oružje kojih zemalja Ukrajina koristi u upadu u Rusiju?

Izvještaji govore da je nekoliko zemalja NATO-a, uključujući UK i Njemačku, dopustilo Ukrajini da upotrijebi njihovo oružje u Kursku.

Ukrajinski upad u Kursk koji je u toku započeo je 6. augusta (REUTERS/Thomas Peter)

Ukrajina je u srijedu potvrdila da je upotrijebila oružje koje su joj dostavili Sjedinjene Američke Države za napad na ruske mostove preko rijeke Sejm u Kursku.

U ponedjeljak je ruski vojni istražitelj rekao da je Ukrajina potpuno uništila jedan od tri mosta na Sejmu, oštetivši druga dva. SAD nije službeno komentirao je li korišteno njihovo oružje.

Međutim, glasnogovornik Kremlja prethodno je optužio Kijev za korištenje oružja proizvedenog na Zapadu u svom nedavnom upadu u regiju Kursk.

“Prvi put je regija Kursk pogođena raketnim bacačima zapadne proizvodnje, vjerovatno američkim HIMARS-om [High Mobility Artillery Rocket System],” rekla je Maria Zaharova, glasnogovornica ruskog Ministarstva vanjskih poslova, 16. augusta na Telegramu.

Ukrajinski upad u Kursk koji je u toku započeo je 6. augusta.

Evo šta znamo o stranom oružju koje koristi Ukrajina:

Koje oružje koristi Ukrajina u svom prodoru u Rusiju?

  • Ukrajina je u srijedu potvrdila da je upotrijebila HIMARS (High Mobility Artillery Rocket System) koje je isporučio SAD tokom svojih napada na mostove u Rusiji.

  • Britanski mediji, uključujući Sky News i BBC, objavili su 15. augusta nagađanja da je Ukrajina koristila britanske tenkove Challenger 2 na ruskom teritoriju. Ministarstvo odbrane u Londonu odbilo je komentirati koje konkretno oružje koristi Ukrajina, objavila su oba medija.
  • Također se vjeruje da je njemačko oružje korišteno u prodoru u Kursk. Njemačka je jedan od najvećih dobavljača oružja Ukrajini, odmah iza SAD-a. Kijevu isporučuje borbena pješadijska vozila Marder, borbene tenkove Leopard, sisteme protuzračne odbrane, bespilotne letjelice i sisteme za lansiranje raketa.

Koje su zemlje NATO-a dopustile Ukrajini da koristi njihovo oružje unutar Rusije?

Američki predsjednik Joe Biden ublažio je 31. maja zabranu Ukrajini da koristi američko oružje unutar ruskog teritorija, rekao je državni sekretar Antony Blinken na konferenciji za novinare tokom neformalnog sastanka NATO-a u Pragu.

Ovo je označilo promjenu u Bidenovoj politici, koji je prethodno odbio dopustiti Ukrajini da koristi američko oružje u Rusiji.

U aprilu je Biden potpisao vojnu podršku Ukrajini vrijednu gotovo 61 milijardu dolara, od čega se oko 23 milijarde dolara koristi za popunjavanje vojnih zaliha, a 14 milijardi dolara ide u Inicijativu za sigurnosnu pomoć Ukrajini, putem koje će američka vlada kupovati sisteme naoružanja od američkih proizvođača za Ukrajinu.

Alex Gatopoulos, Al Jazeerin urednik za odbrambena pitanja, objavio je u srijedu iz Kijeva da je 13 zemalja NATO-a sada dalo dozvolu Ukrajini da koristi zapadno oružje poput tenkova, artiljerijskih sistema i borbenih pješadijskih vozila unutar Rusije.

Ove zemlje uključuju: Francusku, UK, Poljsku, Litvaniju, Latviju, Estoniju, Nizozemsku, Švedsku, Češku, Finsku, Dansku, Norvešku i Kanadu.

Koje uvjete su SAD postavile Ukrajini za korištenje svog oružja?

Sve do Bidenovog ublažavanja ograničenja 31. maja, Ukrajina je bila ograničena na korištenje američkog oružja samo unutar ukrajinskog teritorija.

Službeno, Washington još uvijek ne dopušta Ukrajini da koristi američke projektile dugog dometa za gađanje ciljeva unutar Rusije, zbog zabrinutosti da bi se mogli koristiti na ciljevima duboko unutar ruskog teritorija što bi moglo dovesti do eskalacije sukoba.

Projektil dugog dometa ispaljuje bojeve glave u pokretne projektile prema udaljenom cilju.

Međutim, u aprilu su američki dužnosnici priznali da je SAD u martu isporučio Ukrajini rakete dugog dometa kao dio paketa pomoći, te da je Ukrajina do kraja aprila dvaput upotrijebila te rakete na Krimu koji je Rusija anektirala.

Savjetnik Bijele kuće za nacionalnu sigurnost John Kirby rekao je 12. augusta na konferenciji za novinare da neće komentirati vojne operacije Ukrajine. “Pustit ću ih da govore o tome što rade”, rekao je.

Ideje da su Zapad ili NATO u ratu s Rusijom pretvorio je u “smiješnu Putinovu propagandu”, dodavši da su “jedini ljudi koji ratuju u Ukrajini Rusi”.

Također je dodao da ako ukrajinske vojne operacije u Rusiji čine Putina neugodnim: “On može jednostavno otići iz Ukrajine i završiti s tim.”

Međutim, 16. augusta, američki dužnosnik rekao je novinskoj agenciji Reuters pod uvjetom anonimnosti da ako Ukrajina počne gađati nevojne ciljeve kao što su ruska sela, “to bi se moglo smatrati povećanjem granica koje je Washington nametnuo, upravo kako bi se izbjegla bilo kakva percepcija direktnog sukoba NATO-a i Rusije”.

Šta druge zemlje NATO-a kažu o upotrebi svog oružja u upadu u Rusiju?

“Reakcija Zapada bila je iznenađujuće skromna jer je do sada poruka sa Zapada sprječavala Ukrajinu da koristi zapadno oružje na ruskom teritoriju”, rekla je za Al Jazeeru  Samantha de Bendern, saradnica u programu za Rusiju i Euroaziju u Chatham Houseu.

  • UK: Ministarstvo odbrane je 15. augusta potvrdilo da Ukrajina može koristiti oružje koje je isporučila Britanija unutar ruskog teritorija. Međutim, Ukrajini je još uvijek zabranjeno koristiti dalekometne rakete Storm Shadow u Rusiji.
  • Njemačka: Njemački mediji objavili su da je parlamentarni Odbor za odbranu također potvrdio da je ukrajinska upotreba oružja koje je isporučila Njemačka, uključujući oklopna vozila, unutar Rusije zakonski opravdana. “Oružje je prebačeno pod odgovornost Ukrajine, koja se brani od agresora i koristi svoje pravo na samoodbranu”, rekao je njemački ministar finansija Christian Lindner novinarima na njemačkom jeziku, kako je prevela ukrajinska internetska stranica Ukrajinska Pravda.

Šta Ukrajina kaže o svojoj sposobnosti korištenja oružja iz zemalja NATO-a?

Ukrajina želi da se ukinu ograničenja koja su donatori poput SAD-a i UK-a nametnuli u korištenju projektila dugog dometa.

“Ukrajinci su vrlo glasni u svom zahtjevu da SAD, Ujedinjeno Kraljevstvo i Francuska prestanu ograničavati upotrebu projektila dugog dometa koje su dali”, rekla je de Bendern.

U julu je Politico citirao Andrija Jermaka, glavnog savjetnika ukrajinskog predsjednika Volodimira Zelenskog, koji je rekao da Ukrajina posebno želi da im SAD dopusti korištenje vojnih taktičkih raketnih sistema većeg dometa (ATACMS) za napad na ruski teritorij.

Šef diplomatije Evropske unije Josep Borell pozvao je donatore da ukinu ograničenja za Ukrajinu, u objavi na X-u u srijedu.

Šta je još Rusija rekla o korištenju oružja zemalja NATO-a?

Rusija je udarila na zapadne i zemlje NATO-a zbog onoga što vidi kao njihovu umiješanost u upad isporukom oružja Ukrajini.

“Ovo se događa u kontekstu Rusije koja je prošla kroz veliku rekonstrukciju u svom ministarstvu odbrane”, rekla je de Bendern, dodajući da je od aprila zamijenjeno 17 dužnosnika u ministarstvu odbrane.

Putin je u junu smijenio četiri zamjenika ministra odbrane, imenovavši svoju rođakinju Anu Tsivilevu da preuzme dužnost jednog od njih.

“Svaki put kada Zapad Ukrajini obeća novo oružje, Putin prijeti nuklearnom upotrebom i strašnom odmazdom. Sada Putin umanjuje značaj ove invazije”, rekla je de Bendern.

“Nered u Rusiji pokazuje da oružane snage prolaze kroz neku vrstu haotičnog mehanizma odgovora.”

Izvor: Al Jazeera

Reklama