Korupcija i fiktivni vojnici koče borbu protiv ISIL-a

Haider al-Abadi otkrio da u vojsci postoji 50.000 fiktivnih vojnika, stručnjaci kažu da ih je 80.000 (EPA)

Piše: Alaa Yousif

BAGDAD – Irački političari i posmatrači situacije u Iraku nisu bili iznenađeni kada je irački premijer Haider al-Abadi otkrio da u vojsci postoji gotovo 50.000 fiktivnih vojnika, s obzirom na to da su svi bili upućeni u ovaj problem još od samog formiranja ove vojske, nakon američke okupacije 2003. godine.

Pohvalili su Abadija zbog pokretanja akcije na ovom planu, budući da njegov prethodnik Nouri al-Maliki nije bio u stanju to učiniti za osam godina svog mandata.

Tokom obraćanja pred Predstavničkim domom, Abadi je otkrio podatak o postojanju gotovo 50.000 fiktivnih vojnika u četiri vojne divizije, naglasivši da je “uspio u rekordnom vremenskom roku – koji je trajao samo mjesec – otkriti kroz reviziju dokumenata postojanje blizu 50.000 ‘vanzemaljaca’ u četiri vojne divizije.”

Termin “vanzemaljci” postao je popularan u Iraku kao izraz koji upućuje na vojnike sa platnog spiska vojske, a koji zapravo ne postoje.

Pojedinci kritiziraju iračku vojsku, koja je formirana nakon američke okupacije 2003. godine, da je uspostavljena na sektaškim i stranačkim osnovama te da se veliki broj činova i vodećih pozicija dodijelio liderima milicija poznatim po svojim vezama u inostranstvu.

Preliminarni podaci

Abdul Aziz Hassan, član Parlamentarne komisije za odbranu i sigurnost, kaže kako su brojevi koje je iznio Al-Abadi samo preliminarni te je u razgovoru za Al Jazeeru pojasnio kako je on došao do ovih imena tako što je zahtijevao da se plata primi samo lično.

Dodaje kako je među tih 50.000 novootkrivenih vojnika jedan broj poginulih ili nestalih, zatim imena onih koji primaju samo pola plate u zamjenu za pokrivanje vođa, ali i imena vojnika koji uopće ne postoje u iračkoj vojsci.

Hassan ističe kako je formirana komisija Ministarstava odbrane i unutrašnjih poslova i Parlamentarna komisija za odbranu i sigurnost koje će raditi na otkrivanju strana odgovornih za ovu administrativnu i finansijsku korupciju te da će im se suditi prema zakonu koji je na snazi u Iraku.

Naglašava da je bivši premijer Nouri al-Maliki odgovoran zbog toga što nije pratio ovaj problem za vrijeme svoga mandata, što je prouzrokovalo ogromne gubitke u državnom budžetu.

No, stvarna situacija gora je od onoga što je otkriveno, budući da stručnjak za sigurnost Wahab al-Tai tvrdi kako postoji više od 80.000 fiktivnih vojnika u redovima iračke vojske i snagama sigurnosti koji primaju platu od države te se procjenjuje da to državu košta više od osam miliona dolara mjesečno.

U razgovoru za Al Jazeeru ukazao je na to da su ova fiktivna imena jedan od razloga neuspjeha iračke vojske u borbi protiv oružane grupe Islamska država Irak i Levant (ISIL), te da je to u velikoj mjeri doprinijelo okupaciji nekoliko iračkih područja, kao rezultat prisustva njihovih imena na popisu vojnih timova, dok oni zapravo nisu ni postojali.

Odgovornost Malikija

Pojasnio je da iza ove korupcije stoje visoki oficiri i političke stranke, kao i nedovoljna pažnja prethodne Vlade, s obzirom na to da su i ranije mnogi govorili o problemu fiktivnih vojnika i zahtijevali od Vlade da istraži ovo pitanje, no ona nije preduzela nikakve korake.

S druge strane, Walid Mohammadi, bivši poslanik, odgovornost prebacuje na Malikija, koji je obnašao dužnost premijera i vrhovnog zapovjednika oružanih snaga, te se pita o razlozima zbog kojih vojni lideri nisu bili prisutni u Predstavničkom domu radi ispitivanja.

Također, Maliki nije poduzeo nikakve mjere protiv oficira koji su uzimali sebi plate fiktivnih vojnika, iako je znao za to, jer je većina u Iraku bila svjesna da postoje imaginarni vojnici čije plate uzimaju oficiri i komandanti.

Mohammadi optužuje političke i vjerske stranke za umetanje nepostojećih imena na liste s namjerom da vrše krivična djela i zlostavljaju iračke građane, uz izgovor da prestupnici pripadaju vojsci.

Naglašava kako je korupcija, koja je uzela maha u vojnim institucijama, dovela do “uništenja zemlje, pogoršanja sigurnosne situacije i kontrole ISIL-a nad mnogim teritorijama u zemlji”.

Pojasnio je kako je Abadi ozbiljan u namjeri da stane ukraj korupciji, posebno u ministarstvima odbrane i unutrašnjih poslova, gdje su na spiskovima deseci hiljada fiktivnih imena.

Izvor: Al Jazeera


Reklama