Na Balkanu vlada euro

Dužnička kriza u eurozoni nije izazvala paniku na Balkanu, bez obzira na to što je jedinstvena evropska valuta u tom regionu referentna i što je koriste Crna Gora i Kosovo, mada još treba ju proći dug put do učlanjenja u taj monetarni blok.
Širom regiona Balkana zajmovi se uzimaju u eurima i štedi se u toj valuti, a i plate se određuju na osnovu jedinstvene evropske valute, navela je u analizi francuska agencija AFP.
“U prošlošti smo svi mi na Balkanu bili u ljubavi s nemačkom markom. Posle njenog nestanka vlada evro”, objasnio je Zoran Jovanović, ispijajući kafu u popularnom beogradskom kafeu “Biblioteka”.
Kosovo i Crna Gora su već učinili euro svojom nacionalnom valutom.
“Tako je u Beogradu, Zagrebu, Podgorici, Skoplju, Tirani, Sarajevu ili u Prištini, svi računaju u evrima”, ukazao je taj arhitekta.
Dok se pojedine članice Evropske unije (EU) već godinama trude da ispune stoge ekonomske i monetrane kriterije za ulazak u zonu jedinstvene valute, Kosovo i Crna Gora su već učinili euro svojom nacionalnom valutom.
Podgorica je unilateralno uvela euro poslije proglašenja nezavisnosti 2006. godine, dok je Priština počela koristiti tu valutu ubrzo nakon njenog puštanja u opticaj 2002. godine, prenosi Tanjug.
Pod zaštitom NATO-a
“EU nije zvanično dala Kosovu pravo da koristi evro, ali je postojao džentlmenski sporazum između Ujedinjenih naroda (UN) i EU da se Kosovu dozvoli da ga koristi”, rekao je zvaničnik Centralne banke Kosova Agron Dida i objasnio kako je prva pošiljka od 150 miliona eura poslata iz njemačke centralne banke u Prištinu avionom pod vojnom zaštitom NATO-a.
Njemačka marka se ne zaboravlja
“Euro je solidna valuta i uvjeren sam da će je lideri eurozone spasti”, kaže Jasmin Delić iz Sarajeva, koji svoju ušteđevinu u banci čuva u eurima.
Ako euro ne opstane, mnogi u regionu su spremni vratiti se svojoj prvobitnoj ljubavi – njemačkoj marki.
“Ukoliko euro bude napušten, najbolja odluka će biti povratak njemačkoj marki”, rekao je za AFP ekonomista iz Podgorice Melenko Popović.
Prodavac iz Prištine Mentor Latifi također vjeruje da bi se Kosovo u slučaju takvog scenarija vratilo njemačkoj marki, koju je koristilo poslije napuštanja dinara.
“Kosovo je mala zemlja i mi svoje nade polažemo u veze s Njemačkom. Usvojit ćemo njemačku marku i nećemo biti jedini koji će to učiniti”, predviđa Latifi.
Izvor: Agencije