UAE sa Trumpom dogovorio ulaganje 1.400 milijardi dolara u SAD

UAE će uložiti milijarde dolara u umjetnu inteligenciju u SAD-u, u zamjenu za mikročipove.

Donald Trump i predsjednik UAE-a šeik Mohamed bin Zayed Al Nahyan u Abu Dhabiju (Brian Snyder / Reuters)

Nakon posjete Kataru, američki predsjednik Donald Trump je stigao u Ujedinjene Arapske Emirate, bogatu zaljevsku zemlju koja se nada američkoj pomoći kako bi postala globalni lider u umjetnoj inteligenciji.

SAD ima preliminarni sporazum s UAE-om koji im omogućuje uvoz 500.000 najnaprednijih čipova za umjetnu inteligenciju godišnje, počevši od ove godine.

Prema dogovoru sa SAD-om, UAE će u narednih deset godina uložiti 1.400 milijardi dolara u umjetnu inteligenciju u SAD-u, u zamjenu za mikročipove koji će biti dati UAE-u.

Sporazum bi trebao potaknuti izgradnju podatkovnih centara u zemlji koji su ključni za razvoj modela umjetne inteligencije.

Američki predsjednik Donald Trump i katarski emir Tamim bin Hamad Al Thani dočekuju goste prije državničke večere u palači Lusail (Brian Snyder / Reuters)

No, sporazum je izazvao zabrinutost za nacionalnu sigurnost u raznim dijelovima američke vlade, rekli su izvori.

Trump je u Emiratima primio medalju osnivača Ujedinjenih Arapskih Emirata Zayeda bin Sultana Al Nahyana, oca sadašnjeg predsjednika.

To je najviši orden u Ujedinjenim Arapskim Emiratima, dodijeljen Trumpu u znak zahvalnosti i priznanja snažnog odnosa između SAD-a i UAE-a.

Američki predsjednik rekao je da je njegova administracija prikupila deset hiljada milijardi dolara planiranih ulaganja, uključujući 1.400 milijardi iz UAE-a za umjetnu inteligenciju.

Niz sporazuma

Niz ekonomskih sporazuma potpisan je tokom Trumpove četverodnevne posjete zemljama Zaljeva, uključujući sporazum s Qatar Airwaysom o kupovini do 210 širokotrupnih aviona Boeing, obavezu Saudijske Arabije da uloži 600 milijardi dolara u SAD i 142 milijarde dolara ‘teške’ prodaje američkog oružja toj zemlji.

Qatar Airways je sporazum pozdravio kao “historijski”, a radi se o avionima 787 Dreamliner i 777X, po cijeni od 96 milijardi dolara.

Govoreći na državnoj večeri u glavnom gradu Katara, Trump je insistirao na tome da Iran prihvati sporazum o ograničavanju svog nuklearnog programa, rekavši da ne želi da razgovori krenu “nasilnim putem”.

Ukidanje sankcija Siriji

Trump je u utorak iznenađujuće objavio da će SAD ukinuti dugogodišnje sankcije Siriji, a potom se sastao sa sirijskim privremenim predsjednikom Ahmedom al-Sharaaom.

Govoreći u televizijskom obraćanju, sirijski predsjednik je pozdravio “hrabro” ukidanje sankcija predsjednika Trumpa njegovoj zemlji.

Trumpova iznenadna objava navodno je iznenadila i osoblje State Departmenta i Ministarstva finansija, a dužnosnici sada navodno pokušavaju shvatiti kako dalje postupiti.

Strahovi Bidenove administracije

Administracija bivšeg predsjednika Josepha Bidena uvela je strogi nadzor nad izvozom američkih čipova za umjetnu inteligenciju na Bliski istok i u druge regije.

Među strahovima Bidenove administracije bio je i taj da će vrijedni poluprovodnici biti preusmjereni u Kinu i ojačati vojnu snagu Pekinga.

Trump je poboljšanje odnosa s nekim zemljama Zaljeva postavio kao ključni cilj svoje administracije.

Ako se svi predloženi sporazumi o čipovima sa zemljama Zaljeva, a posebno s UAE-om, ostvare, regija bi postala treća sila u globalnoj konkurenciji u području umjetne inteligencije nakon Sjedinjenih Američkih Država i Kine.

Izvor: Al Jazeera i agencije

Reklama