Savezni sudija spriječio slanje radnika USAID-a na prinudni odmor
Udruženja radnika tvrdila su da Trump nema ovlaštenja da tako brzo rasformira agenciju staru 60 godina, čiji je rad regulisan zakonima usvojenim u Kongresu.

Savezni sudija privremeno je blokirao izvršnu naredbu američkog predsjednika Donalda Trumpa kojom je predviđeno slanje na prinudni odmor 2.200 zaposlenih u Agenciji za međunarodni razvoj (USAID), kao i da se u roku od 30 dana radnici te agencije u inostranstvu vrate u SAD, javlja Tanjug.
Sudija Carl Nichols, koga je postavio Trump, saglasio se sa dva udruženja saveznih radnika koji traže pauziranje planova administracije da se zaposleni u USAID-u pošalju na plaćeno odsustvo počevši od petka u ponoć, prenosi AP.
Nastavite čitati
list of 4 itemsOrganizacije: Obustava američke humanitarne pomoći dovela milione žena u opasnost
Rubio: SAD zvanično obustavlja 83 posto programa USAID-a
Dašić: Srbija se podaništvom pokušava dodvoriti novoj Trumpovoj administraciji
Udruženja radnika tvrdila su da Trump nema ovlaštenja da tako brzo rasformira agenciju staru 60 godina, čiji je rad regulisan zakonima usvojenim u Kongresu.
Nichols, međutim, nije prihvatio drugi zahtjev sindikata – da ponovo otvori zgrade USAID-a i obnovi finansiranje za grantove i ugovore agencije.
U tužbi se navodi da Trump nema ovlaštenja da ugasi agenciju koja svoje utemeljenje ima u zakonodavstvu Kongresa.
“Vladini zvaničnici nisu uspjeli da uvide katastrofalne posljedice svojih postupaka, kako po američke radnike, živote miliona širom svijeta, tako i po nacionalne interese SAD-a”, dodaje se u tužbi.
Smanjenje broja zaposlenih
Administracija je ranije ove sedmice dala gotovo svim zaposlenima u USAID-a, koji su bili poslani u inostranstvo, rok od 30 dana, počevši od petka, da se vrate u SAD, pri čemu im plaća njihove putne troškove i selidbu.
Radnici koji odluče da ostanu duže, osim ako ne dobiju posebno izuzeće, možda će morati sami da pokriju svoje troškove, navodi se u obavještenju na web stranici USAID-a.
Trumpovim planom se predviđa da na poslu bude zadržano manje od 300 službenika od trenutno 8.000 stalno zaposlenih i honoraraca.
Oni bi, zajedno sa nepoznatim brojem od sadašnjih 5.000 stranih honoraraca angažovanih u inostranstvu, vodili nekoliko programa za spašavanje života za koje administracija tvrdi da namjerava da ih održi aktivnima, za sada.
Naziv agencije na tabli ispred njenog sjedišta u Washingtonu prelijepljen je trakom, a njena zastava je spuštena.
Nekoliko zvaničnika USAID-a je u razgovoru sa novinarima odlučno demantovalo tvrdnje državnog sekretara Marca Rubija da većina ključnih programa kojima se spašavaju životi u stranim zemljama dobija potrebna izuzeća kako bi nastavili rad.
Trump i Musk žestoko ciljali na USAID
“S obzirom na to da su svi, osim nekoliko stotina zaposlenih, poslani na prinudni odmor, a finansiranje je zaustavljeno, agencija je prestala da postoji”, rekao je jedan od zvaničnika koji su učestvovali u razgovoru.
Trumpova administracija i predsjednikov saveznik, milijarder Elon Musk, koji vodi Odjeljenje za smanjenje budžeta za vladinu efikasnost, najžešće su do sada ciljali na USAID u izazovu bez presedana upućenom federalnoj vadi i njenim programima.
Od Trumpove inauguracije 20. januara, veliko zamrzavanje finansiranja zatvorilo je većinu programa Agencije širom svijeta, a gotovo svi njeni radnici su poslani na administrativni ili na prinudni odmor.
Musk i Trump su govorili o eliminaciji USAID-a kao nezavisne agencije i premještanju preživjelih programa pod State Department.
Trump je nedavno potpisao izvršnu naredbu o zamrzavanju pomoći inostranstvu na tri mjeseca i naložio zvaničnicima da izvrše reviziju svih programa kako bi se uvjerili da su u skladu sa njegovom vizijom vanjske politike SAD-a.
USAID šalje pomoć zajednicama pogođenim sukobima i pomaže zemljama u razvoju u mnogim aspektima.