Hoće li arapske inicijative uspjeti u suprotstavljanju Trumpovom planu

Egipatski predsjednik Abdul Fattah al-Sisi opisao je prijedlog za deportaciju Palestinaca kao „nepravdu u kojoj ne mogu sudjelovati“.

Sisi (desno) i jordanski kralj Abdullah (lijevo) potvrdili su jedinstven stav Egipta i Jordana protiv iseljavanja Palestinaca iz Pojasa Gaze (Egipatsko predsjedništvo/Handout via REUTERS)

U rijetkom jedinstvenom potezu arapske zemlje okupljaju se kako bi koordinirale svoje korake i stavove u suprotstavljanju prijedlogu američkog predsjednika Donalda Trumpa da se Palestinci prebace iz Pojasa Gaze u Jordan i Egipat.

Nekoliko utjecajnih arapskih zemalja, među kojima su i historijski saveznici Sjedinjenih Američkih Država (SAD), poput Egipta, Jordana, Saudijske Arabije, Ujedinjenih Arapskih Emirata i Katara, pojačale su svoje diplomatske napore posljednjih dana kako bi potvrdile odbacivanje Trumpovog prijedloga i protivljenje iseljavanju Palestinaca s palestinskih teritorija.

Čini se da je Kairo predvodnik ovog koordiniranog arapskog poteza, budući da je najavio da će biti domaćin hitnog arapskog samita krajem februara, na kojem će se raspravljati o opasnom razvoju situacije u palestinskom pitanju.

Egipat je, također, saopćio da će „predstaviti sveobuhvatnu viziju“ za obnovu Gaze, koja će garantirati ostanak Palestinaca na svojoj zemlji. Kairo je „načelno“ dobio odobrenje za održavanje hitnog ministarskog sastanka Organizacije za islamsku saradnju nakon predstojećeg samita.

Egipatski predsjednik Abdul Fattah al-Sisi opisao je prijedlog za deportaciju Palestinaca kao „nepravdu u kojoj ne možemo sudjelovati“.

Nakon sastanka sa svojim američkim kolegom Marcom Rubijem u Washingtonu, egipatski ministar vanjskih poslova Badr Abdel Aati naglasio je da se odbacuje bilo kakvo rješenje koje bi narušilo prava Palestinaca da ostanu u Gazi.

Agencija France-Presse citirala je bivše egipatske diplomate koji su rekli da je Egipat poslao jasnu poruku kako će se svaki pokušaj protjerivanja Palestinaca s njihove zemlje „smatrati ratnim činom“.

Protivljenje iseljavanju

U srijedu su egipatski predsjednik Sisi i jordanski kralj Abdullah II potvrdili jedinstven stav Egipta i Jordana protiv iseljavanja Palestinaca iz Pojasa Gaze, naglašavajući potrebu za obnovu Pojasa i dopremanje humanitarne pomoći, prema saopćenjima jordanske kraljevske palače i egipatskog predsjedništva.

Jordan je, također, bio odlučan u odbijanju Trumpovog plana. Nakon razgovora s Trumpom u Washingtonu u utorak, kralj Abdullah II ponovio je „čvrst stav svoje zemlje protiv iseljavanja Palestinaca iz Gaze i Zapadne obale“, kao i svoju predanost „interesima Jordana“.

„Ovo je jedinstveni arapski stav. Obnova Gaze bez iseljavanja Palestinaca i rješavanje ozbiljne humanitarne situacije trebaju biti prioritet svima“, napisao je jordanski kralj na svom nalogu na društvenoj mreži X.

Saudijska Arabija je zauzela sličan stav, a Ministarstvo vanjskih poslova te zemlje ponovilo je opredijeljenost Rijada za palestinsku državu te osudilo svaki pokušaj „protjerivanja Palestinaca sa svoje zemlje“. Saudijski prijestolonasljednik Mohammed bin Salman jasno je poručio da svaki sporazum o normalizaciji odnosa s Izraelom ostaje uvjetovan uspostavom palestinske države.

Ujedinjeni Arapski Emirati, koji su normalizirali odnose s Izraelom 2020. godine, također su potvrdili svoje „čvrsto odbijanje bilo kakvog kršenja neotuđivih prava palestinskog naroda ili pokušaje njihovog raseljavanja“.

Bahrein, koji je također normalizirao odnose s Izraelom, pozvao je na „uspostavu palestinske države s punim suverenitetom i na način koji omogućuje miran suživot s Izraelom“.

U Siriji je privremeni predsjednik Ahmed al-Sharaa osudio Trumpov plan, nazvavši ga „izrazito velikim zločinom koji se ne može dogoditi i misli da neće uspjeti“.

Nedavno izabrani libanski predsjednik Joseph Aoun odbacio je „prijedloge koji bi doveli do bilo kakvog raseljavanja Palestinaca s njihove zemlje ili kršenja njihovih legitimnih prava“.

Osjetljivo pitanje

„Arapske države ne mogu prihvatiti da ih se doživljava kao one koji stoje na strani Sjedinjenih Američkih Država i Izraela i podržavaju politiku etničkog čišćenja Palestinaca iz Gaze“, rekla je Anna Jacobs, istraživačica na Institutu arapskih zaljevskih država u Washingtonu. Dodala je da je palestinsko pitanje vrlo osjetljivo i vrlo važno za arapsku javnost.

Trump se u svakoj prilici drži svog prijedloga koji predviđa da Pojas Gaze bude u vlasništvu SAD-a, a da se njegovi stanovnici presele u Jordan i Egipat bez prava povratka nakon obnove. Trump želi „očistiti“ devastirani Pojas i pretvoriti ga u „Rivijeru Bliskog istoka“.

Njegove izjave prate i prijetnje o obustavi pomoći Kairu i Amanu ako odbiju primiti Palestince, ali ovaj šokantni prijedlog naišao je na širok otpor u regiji i svijetu.

„Egipat to ne može učiniti sam i stvarno mu je potrebna podrška Arapa, posebno zaljevskih država, kako bi zauzeli jedinstveni arapski stav o pitanju raseljavanja“, rekao je Michael Hanna, direktor Američkog programa pri Međunarodnoj kriznoj grupi.

„Egipat nema ekonomski utjecaj, ali podrška Zaljeva povećava njegovu sposobnost donošenja odluka na međunarodnoj sceni i pred Trumpom“, dodao je.

U Ammanu je jordanski kolumnista i politički analitičar Labib Kamhawi rekao: „Jordan je mala i slaba zemlja i ne može stajati sam usred ove oluje“.

Ovaj jedinstveni stav predstavlja izniman trenutak u regiji koja je često podijeljena suprotnim geopolitičkim interesima.

Egipatski politički analitičar Ahmed Maher rekao je: „Poruka arapskog svijeta je bila jasna: ne postoji ništa poput prisilnog iseljavanja… rješenje je model s dvije države. Bilo koja rasprava izvan ove dvije tačke nije prihvatljiva“.

Izvor: Agencije

Reklama