Šta Turska dobija jačanjem svog utjecaja u Africi?
Saradnja Ankare s afričkim zemljama uključuje kombinaciju saradnje u oblastima obavještajnih i odbrambenih pitanja sa saradnjom u rudarskom i energetskom sektoru.
Turska nastoji proširiti svoj utjecaj u Africi i poboljšati energetsku sigurnost, a planirano je da sljedećeg mjeseca pošalje 86 metara dug istraživački brod Oruc Reis u istraživanje naftnih nalazišta Somalije.
Prema izvještaju Bloomberga, ovaj korak – koji je potvrdio somalijski ministar za naftu Mohamed Hashi – mogao bi pomoći u diversifikaciji turskog snabdijevanja sirovom naftom i dio je stalne težnje Ankare za jačanjem veza u regiji u kojoj se Kina, Rusija, Zaljevske zemlje i Zapad takmiče za utjecaj.
Nastavite čitati
list of 3 itemsErdogan: Turska neće odobriti pokušaje NATO-a da sarađuje s Izraelom
Erdogan: Ako bude potrebno, Turska će izgraditi vojnu bazu na Kipru
Ekonomski rast
Zbog mineralnog bogatstva kontinenta i rastuće populacije koja bi mogla pokrenuti novi talas ekonomskog rasta, fokus na Afriku u velikoj mjeri opravdava tursko pokazivanje svog međunarodnog utjecaja, navodi Bloomberg.
Bloomberg je citirao Batua Coskuna, istraživača libijskog instituta Sadeq sa sjedištem u Ankari, koji je rekao: „Afrika je interesantna za Tursku jer je to tačka odakle koje može isprobati sve novostečene alate i ciljeve svoje aktivne vanjske politike. S jedne strane, tu su centri za pomoć, obrazovanje i turski jezik, a s druge strane trgovinski i ekonomski odnosi.“
Prema Bloombergu, Somalija je najbolji primjer za ovo, gdje Turska upravlja svojom najvećom vojnom bazom u inostranstvu i gdje turske kompanije upravljaju lukom i aerodromom u glavnom gradu.
Turska kompanija Baykar koja proizvodi dronove, a koju vodi Selcuk Bayraktar, zet predsjednika Recepa Tayyipa Erdogana, obezbijedila je Somaliji nepoznat broj dronova TB2, što je dovelo do širenja napada Somalije na grupu Al-Shabaab.
Igra snage
Ranije ove godine, Turski parlament je odobrio Erdoganov prijedlog za slanje pomorske podrške u somalijske vode, usred porasta piratstva izazvanog nesigurnošću u Crvenom moru.
Omar Mahmoud, viši analitičar za istočnu Afriku u Međunarodnoj kriznoj grupi, rekao je: „Za Tursku, Somalija nudi geostratešku lokaciju za jačanje svog uticaja na Rogu Afrike i regionu Indijskog okeana. Veza sa Somalijom poslužila je kao test i kamen temeljac sveobuhvatne strategije Turske za produbljivanje diplomatskih, trgovinskih i sigurnosnih odnosa širom afričkog kontinenta.“
Otkako je glad smanjila populaciju Somalije 2011. godine, Ankara snažno podržava Mogadishu.
Danas somalijska omladina može pohađati tursku školu koju finansira država, a kojom upravlja fondacija Maarif u Hargeisi i Mogadishu. Prema podacima Turskog ministarstva vanjskih poslova, pomoć Somaliji je u protekloj deceniji premašila milijardu dolara, pored brojnih potrošačkih proizvoda, od lijekova do odjeće, koji su distribuirani širom glavnog grada.
Bloomberg je prenio riječi Mohameda Othamana, 18-godišnjeg učenika Maarifa u Mogadishu: „Naša veza s Turskom je ukorijenjena u stoljećima zajedničke islamske kulture. Njihova podrška je bila prekretnica.“
Ranije je ta škola bila zapušteno sklonište za interno raseljena lica, ali je renovirana i preuređena modernim učionicama opremljenim računarima.
Od 1992. godine više od hiljadu somalijskih studenata dobilo je stipendije na univerzitetima u Turskoj, a viza za Somalijce koji posjećuju Tursku bila je mnogo manje restriktivna u poređenju s viznim režimom za građane drugih afričkih zemalja.
Šira strategija
Turski odnosi sa Somalijom dio su šire politike u Africi. Prema podacima koje je prikupio Bloomberg, turski izvoz u Afriku iznosio je 28,6 milijardi dolara u 2023. godini, što je pad u odnosu na 30,6 milijardi dolara iz 2022, pri čemu su Egipat, Maroko, Južna Afrika i Nigerija preuzeli najveći udio izvoza.
Saradnja Ankare s afričkim zemljama uključuje kombinaciju saradnje u oblastima obavještajnih i odbrambenih pitanja sa saradnjom u rudarskom i energetskom sektoru.
Ranije ove godine, delegacija koju je predvodio turski ministar vanjskih poslova Hakan Fidan posjetila je Niamey, glavni grad Nigera, i potpisala niz sporazuma, nakon što je vojna vlada te zemlje protjerala francuske snage i naredila Sjedinjenim Američkim Državama da zatvore svoju vojnu bazu.
Niger je sedmi najveći proizvođač uranijuma u svijetu, a turska rudarska kompanija MTA već istražuje zlato u zemlji, a također je u protekla tri mjeseca vodila pregovore s Alžirom, Obalom Slonovače i Zimbabveom.
Turska je potpisala slične sporazume sa Alžirom, jer su alžirska državna energetska kompanija i njen turski partner Turkish Petroleum dogovorili istraživanje nafte i plina. Kompanija Afro Turk, također, ulaže napore da uđe na tržište zlata u Burkini Faso, a Turkish Airlines sada upravlja letovima do nekih od najudaljenijih područja kontinenta.