Reuters: Kojim oružjem raspolaže Hezbollah?
Naoružana grupa koju podržava Iran posjeduje više od 150.000 projektila i raketa, prema podacima američke Centralne obavještajne agencije (CIA).
Libanski Hezbollah koristio je prilično širok arsenal naoružanja tokom više od devet mjeseci prekograničnih okršaja sa Izraelom, piše Reuters i dodaje kako je jedna od najoružanijih nedržavnih grupa na svijetu objavila da je do sada upotrijebila samo mali dio svog naoružanja.
Naoružana grupa koju podržava Iran posjeduje više od 150.000 projektila i raketa, prema podacima američke Centralne obavještajne agencije (CIA). Iz Hezbollaha navode kako imaju projektile koje mogu pogoditi sva područja Izraela. Mnogi su nenavođeni, ali imaju i precizno navođene projektile, bespilotne letjelice i protutenkovske, protuzračne i protubrodske projektile.
Nastavite čitati
list of 4 itemsDvoje djece među desecima ubijenih na jugu Gaze
Penzionisani izraelski general: Vojnici su izgubili povjerenje u Netanyahua
Bivši šef izraelske vojske: Izrael čini ratne zločine u Gazi
Glavni pomagač Hezbollaha i dobavljač oružja je Iran, te su mnogi primjerci naoružanja libanske grupe iranski, ruski ili kineski modeli.
Širenje kapaciteta preciznih raketa
Vođa Hezbollaha Sayyed Hassan Nasrallah rekao je kako je 2021. organizacija imala 100.000 boraca. Sa druge strane, u podacima CIA-e se navodi kako je Hezbollah 2022. godine imao do 45.000 boraca, od kojih je otprilike 20.000 stalno angažirano.
Nenavođene rakete činile su većinu Hezbollahovog raketnog arsenala u posljednjem ratu s Izraelom 2006. godine, kada je grupa ispalila približno 4.000 na Izrael – uglavnom projektila tipa katjuša s dometom od 30 kilometara.
Nasrallah je rekao da je najveća promjena u Hezbollahovom arsenalu od 2006. bila proširenje njegovih preciznih sistema za navođenje i da grupa u Libanu ima mogućnost naknadnog opremanja raketa sa sistemima za navođenje.
Hezbollah ima iranske modele raketa kao što su Raad (arapski naziv za grom), Fajr (Zora) i Zilzal (potres) rakete koje imaju veću nosivost i veći domet od katjuša.
Rakete koje je Hezbollah ispalio na Izrael tokom sukoba u Gazi od oktobra uključivale su katjuše i projektile Burkan (vulkan) sa eksplozivnom nosivošću od 300 do 500 kilograma.
Rakete Falaq 2 iranske proizvodnje, korištene prvi put u junu, mogu nositi veću bojevu glavu od prethodno korištenih Falaq 1.
Obrnuti inženjering izraelskog oružja
Hezbollah je intenzivno koristio navođene protutenkovske projektile u ratu 2006. i ponovo ih je rasporedio, uključujući i Kornet ruske proizvodnje.
Također je koristio navođeni projektil iranske proizvodnje poznat kao al-Mas, prema informacijama proiranske televizije al-Mayadeen. Al-Mas može pogoditi mete izvan vidnog polja prateći zakrivljenu putanju, što mu omogućava “napad odozgo”, navodi se u izvještaju izraelskog Centra za istraživanje i obrazovanje Alma.
Projektil je dio ‘porodice’ oružja koju je napravio Iran obrnutim inženjeringom na osnovu izraelske ‘porodice’ raketa Spike, navodi se u izvještaju.
Hezbollah je tokom ovog sukoba nekoliko puta oborio izraelske bespilotne letjelice projektilima zemlja-zrak, pogodivši izraelske bespilotne letjelice Hermes 450 i Hermes 900. Iako se dugo vjerovalo da Hezbollah posjeduje protuzračne projektile, ovi napadi potvrdili su prvi put da je organizacija upotrijebila tu sposobnost.
U još jednom ‘prvom’ slučaju, Hezbollah je rekao da je pucao na izraelske ratne avione, prisilivši ih da napuste libanski zračni prostor, ne navodeći koju vrstu oružja je koristio. Nije pogodio nijednu letjelicu.
Dronovi i protivbrodske rakete
Hezbollah je izveo brojne napade jednosmjernim eksplozivnim dronovima i rekao je da koristi bespilotne letjelice koje bacaju bombe i vraćaju se u Liban.
U nekim su napadima bespilotne letjelice poslane kako bi odvratile pažnju izraelske protuzračne odbrane, dok su druge letjele na ciljeve.
Hezbollahov arsenal uključuje lokalno sklopljene modele Ayoub i Mersad, za koje analitičari kažu da su jeftini i relativno jednostavni za proizvodnju.
Hezbollah je prvi put dokazao da ima protivbrodske projektile 2006. godine kada je pogodio izraelski ratni brod 16 km od obale, ubivši četiri člana posade i oštetivši brod.
Od rata 2006. Hezbollah je nabavio protivbrodsku raketu Yakhont ruske proizvodnje s dometom od 300 km, navode izvori upoznati s njegovim arsenalom. Hezbolah nije potvrdio da ima ovo oružje, piše Reuters.