Američka vojska u Tunis prebacila višegodišnjeg zatvorenika iz Guantanama
Puštanje Ridaha bin Saleha al-Yazidija iz zatvora američke vojske na Kubi četvrto je u dvije sedmice.
![](/wp-content/uploads/2024/12/AP21252665697862-1735639811.webp?resize=770%2C513&quality=80)
Pentagon je oslobodio zatvorenika iz Tunisa, koji je držan u zaljevu Guantanamo od prvog dana otvaranja ozloglašenog zarobljeničkog logora 2002. godine, a da protiv njega nije podignuta optužnica.
Ridah bin Saleh al-Yazidi je u ponedjeljak vraćen iz američkog vojnog zatvora na Kubi u Tunis, navodi se u saopćenju Američkog ministarstva odbrane.
Nastavite čitati
list of 4 itemsTrumpova vanjska politika | Granice istoka
SAD proširio sankcije Dodiku i saradnicima zbog narušavanja regionalnog mira
Je li energetska sigurnost Bosne i Hercegovine u rukama Dragana Čovića | AJB Start
Transfer je četvrti u dvije sedmice odlazeće administracije predsjednika Joea Bidena u nastojanju da smanji broj ljudi u vojnom zatvoru u kojem je bilo 40 zatvorenika kad je Biden preuzeo dužnost 2020. godine.
Al-Yazidi je “određen rigoroznim međuagencijskim postupkom revizije” kao prihvatljiv za transfer.
Još 26 zatvorenih
“Dana 31. januara 2024, ministar odbrane [Lloyd] Austin obavijestio je Kongres o svojoj namjeri da podrži ovu repatrijaciju i, u dogovoru s našim partnerom u Tunisu, ispunili smo zahtjeve za odgovorno prebacivanje”, objavio je Pentagon.
Al-Yazidija (59) nikada američke vlasti nisu optužile za zločin i odobren je za transfer prije više od deset godina, ali do sada nije sklopljen dogovor s Vladom Tunisa da ga vrate kući.
Pakistanski vojnici zarobili su Al-Yazidija blizu granice s Afganistanom u decembru 2001, a za njega se sumnjalo da je borac Al-Qaide, objavio je The New York Times.
Dvadeset i šest zatvorenika ostaje u Guantanamo Bayu, a 14 ispunjava uvjete za transfer, navodi se u saopćenju. Tri zatvorenika imaju pravo na periodičnu reviziju svog statusa, sedam ih je trenutno uključeno u proces vojnih komisija, a dvojica su osuđena i izrečene su im kazne, dodaje se.
Al-Yazidi je poslan u zatvor na dan kada je otvoren 11. januara 2002. tokom američkog takozvanog “rata protiv terorizma”, koji je uslijedio nakon napada 11. septembra 2001.
‘Crne lokacije’
Smješten u američkoj vojnoj bazi na Kubi, zatvor djeluje prema pravnom sistemu koji vode vojne komisije i ne garantiraju ista prava kao tradicionalni američki sudovi.
Zatvorenici kojima je odobreno oslobađanje ponekad provode godine u Guantanamu, dok Washington traži države koje bi ih primile nakon što budu oslobođeni, a neke vlade ih ne žele primiti natrag.
U zaljevu Guantanamo nekada je bilo smješteno približno 800 zatvorenika, od kojih su mnogi u početku proveli vrijeme na tajnim lokacijama CIA-e, poznatim kao “crne lokacije”, gdje su neki bili mučeni prema programu “pojačanog ispitivanja”, koji je odobrila administracija bivšeg predsjednika Georgea W. Busha.
Objekt je postao trajni simbol američkih zlostavljanja tokom tog doba. Predsjednik Barack Obama, koji je naslijedio Busha, obećao je zatvoriti zatvor, ali nije uspio uglavnom zbog pravnih tehnikalija i domaćeg političkog protivljenja.