U martu su u ovoj sjevernoafričkoj zemlji uvedena isključenja vode tokom noćnih sati i zabranjeno je korištenje vode u poljoprivredi.

U martu su u ovoj sjevernoafričkoj zemlji uvedena isključenja vode tokom noćnih sati i zabranjeno je korištenje vode u poljoprivredi.
Libijska granična policija navodi kako je prošle sedmice u pograničnoj pustinjskoj regiji na granici s Tunisom preminulo 27 izbjeglica.
Organizacije za ljudska prava optužuju tuniske vlasti za protjerivanje stotina migranata iz supsaharske Afrike u pustinjskoj regiji blizu granice s Libijom.
Evropska unija i Tunis potpisali su protokol o ‘cjelovitom strateškom partnerstvu’ na području suzbijanja nezakonitih migracija, obnovljivih izvora energije i ekonomskog razvoja te zemlje.
Chaima Issa i Lazahr Akremi uhapšeni su u februaru zajedno s 20 drugih političkih čelnika.
Predsjednik Tunisa tvrdi da su snage sigurnosti zaštitile afričke migrante koji žele da se nastane u toj zemlji i da imaju human tretman.
Stotine ljudi pokupljene su iz Sfaxa i odvezene u militariziranu graničnu zonu između Tunisa i Libije ove sedmice.
Hiljade afričkih migranata bez dokumenata dospjelo je u tuniski grad Sfax posljednjih mjeseci, s ciljem da krenu ka Evropi čamcima.
Tunis finansijski opterećuje dug od približno 80 posto BDP-a i ne može više pozajmiti iz inozemstva, zbog čega ima stalne nestašice.
Stručnjaci i rodbina pritvorenih političara kažu da se u Tunisu vodi bitka između demokratije i diktature.
Broj poginulih u napadu ispred sinagoge na otoku Djerba u Tunisu povećan je na šest, uključujući napadača.
Od 210 tijela nađenih od 18. do 28. aprila, 70 je bilo na obalama istočnog Sfaxa i susjednih otoka Kerkennah i Mahdia koji su polazne tačke za većinu onih koji pokušavaju da stignu do Italije.
Zahtjev dolazi nakon hapšenja opozicinog čelnika Racheda Ghannouchija 17. aprila.
Rached Ghannouchi glavni je oponent predsjednika Kaisa Saieda, koji je optužen za orkestrirano preuzimanje vlasti nakon što je suspendirao parlament 2021.