Australija zabranila pristup društvenim mrežama mlađima od 16 godina

Društvene mreže koje ne budu sprovodile zabranu mogle bi dobiti kazne do 32,5 miliona američkih dolara.

Zakon, koji je Senat usvojio u četvrtak, zahtijeva da platforme društvenih mreža poput Instagrama, Facebooka i TikToka spriječe osobe mlađe od 16 godina da imaju račune [Lukas Coch/AAP Image via Reuters]

Australski parlament donio je zakon kojim se djeci mlađoj od 16 godina zabranjuje korištenje društvenih mreža, što je jedan od najstrožih propisa koji ciljaju platforme na svijetu.

Zakon, koji je Senat usvojio u četvrtak, zahtijeva da platforme društvenih mreža poput Instagrama, Facebooka i TikToka spriječe osobe mlađe od 16 godina da imaju račune.

Neuspjeh u tome može rezultirati kaznama do 50 miliona australskih dolara (32,5 miliona američkih dolara).

Premijer Anthony Albanese zagovarao je zakon i okupio roditelje da podrže prijedlog zakona.

Prije glasanja u parlamentu, Albanese je rekao da su društvene mreže “platforma za pritisak vršnjaka, pokretač tjeskobe, sredstvo za prevarante i, što je najgore, alat za online predatore”.

Dodao je da želi da se mladi Australci “skinu s telefona i odu na teren za nogomet i kriket, teniske terene i igrališta za košarku, u bazen”.

Dok su se zagovornici privatnosti i neke grupe za dječja prava protivili zakonu, 77 posto javnosti podržalo je zabranu za mlađe od 16 godina, prema posljednjoj anketi.

Australski zagovornik borbe protiv nasilja Ali Halkic, čiji je 17-godišnji sin Allem počinio samoubistvo 2009. nakon zlostavljanja na društvenim mrežama, pohvalio je zakon, rekavši da je vraćanje kontrole roditeljima “početna tačka”.

Mreže podrške

U međuvremenu, lobističke grupe i akademici upozoravaju da bi zabrana mogla spriječiti ranjive mlade ljude, uključujući one iz LGBTQ zajednice i migrantske tinejdžere, da pronađu mreže podrške.

Australska komisija za ljudska prava saopćila je da bi zakon također mogao utjecati na ljudska prava mladih blokirajući njihovu mogućnost sudjelovanja u društvu.

Za zagovornike privatnosti, zabrinutost u vezi s prijedlogom zakona je potencijal za pojačano prikupljanje ličnih podataka.

Sarah Hanson-Young, senatorica Zelenih, rekla je prije glasanja da je zakon “bumerski pokušaji mladima reći kako bi internet trebao funkcionirati da bi se osjećali bolje”.

Trenutno zakonodavstvo ne nudi detalje o tome kako će se zabrana provoditi, a proći će najmanje 12 mjeseci prije nego što regulatori razrade detalje prije nego što zabrana stupi na snagu.

Neke tvrtke, uključujući WhatsApp i YouTube, također će vjerojatno dobiti izuzetke, jer bi ih tinejdžeri mogli trebati za posao ili rekreaciju.

Izvor: Al Jazeera i agencije

Reklama