Velika pobjeda Veleža na Grbavici: Pao i grčki AEK

Nogometaši Veleža putuju na revanš u Atinu.

Velež je ofanzivno ušao u utakmicu i vidan je bio pritisak već od prvih minuta utakmice (Anadolija)

Nogometaši Veleža pobijedili su večeras na stadionu Grbavica u prvoj utakmici drugog pretkola Konferencijske lige favorizovanu ekipu AEK-a rezultatom 2:1, te tako putuju na revanš u Atinu.

Velež je ofanzivno ušao u utakmicu i vidan je bio pritisak već od prvih minuta utakmice.

Ipak, gosti su u 12. minuti došli do vodstva od 0:1, a strijelac je bio iskusni iranski reprezentativac Karim Ansarifard.

Dvije minute kasnije, dok je slavlje gostiju još uvijek trajalo, Omar Pršeš je sa velike udaljenosti postigao nevjerovatan pogodak i donio Veležu izjednačenje 1:1.

Bolja partija i puno više prilika za Velež i nastavku utakmice. Strijelac izjednačujućeg pogotka Pršeš je u 32. minuti ponovo zaprijetio golmanu AEK-a, no promjene rezultata nije bilo. Kraj prvog poluvremena 1:1.

Velež odličan i u drugom poluvremenu. U 52. minuti na sredini terena napravljen je faul na Pršešom. Brzo su to izveli igrači Veleža, a onda se sjajno s loptom snašao Dženan Zajimović i poslao je u mrežu golmana AEK-a. 2:1 za Velež.

Dobra igra Veleža do samog kraja utakmice, još nekoliko prilika, konačan rezultata 2:1.

Kultni mostarski klub

Kultni mostarski klub uskoro će slaviti 100. godišnjicu. Osnovan je 1922. godine kao ”Radničko športsko društvo” okupivši ljubitelje fudbala iz najvećeg grada na Neretvi.

Posljednje tri decenije, od rata koji je Bosnu i Hercegovinu pogodio 90-ih godina prošlog vijeka, Velež je prolazio kroz teške faze. Veležovci su u aprilu 1992. otjerani sa stadiona ”Pod Bijelim brijegom”.  Ispadali su iz Premijer lige Bosne i Hercegovine i bili primorani igrati i u nižerazrednoj Prvoj ligi entiteta Federacije BiH. Danas se klub oporavlja.

Nogometaši Veleža večeras su igrali najveću poslijeratnu utakmicu u historiji tog kluba.

Veležova legenda, proslavljeni bh. fudbalski stručnjak i selektor reprezentacije Maroka Vahid Halilhodžić rekao je u ranijem intervjuu za Al Jazeeru da je mostarski klub u pozitivnom zanosu i da povratak Veleža na evropsku scenu nakon 33 godine predstavlja veliki podvig.