Ambasada SAD-a: Dodik manipuliše državnim fondovima
Korupcija ima realnu cijenu za stanovnike u RS-u i širom BiH, rekli su u Ambasadi SAD-a u BiH.
Ambasada SAD-a u Sarajevu optužila je predsjednika bosanskohercegovačkog entiteta Republika Srpska Miloarada Dodika za ono što su opisali kao manipulacija državnim fondovima, u slučaju koji se odnosi na kupovinu sjedišta državne Uprave za indirektno oporezivanje u Banjoj Luci.
Milorad Dodik is manipulating state funds too. The BiH state budget includes funding for the Indirect Tax Authority to buy a new headquarters in Banja Luka. This project has been tendered out five times, leaving only one company to contract with. Who in Dodik’s circle will…
— US Embassy Sarajevo (@USEmbassySJJ) August 2, 2024
“Državni budžet BiH uključuje sredstva za kupovinu novog sjedišta Uprave za indirektno oporezivanje u Banjoj Luci. Tender za ovaj projekat je raspisan pet puta, tako da je ostalo samo jedno preduzeće s kojim se sklapa ugovor. Kome će iz Dodikovog kruga ovaj sumnjivi proces dobro doći? Ova vrsta korupcije ima realnu cijenu za stanovnike u RS i širom BiH”, navela je u Ambasada SAD-a u Sarajevu u objavi na društvenoj mreži X.
Nastavite čitati
list of 3 itemsHitan poziv iz RS-a: Ne treba nam 70 miliona eura
RS povukao prijedlog o ‘mirnom razdruživanju’
Na kraju objave dodan je hešteg: “Gdje je novac?”, koji Ambasada SAD-a koristi poslednjih dana postavljajući Dodiku i nadležnima u RS-u razna pitanja u vezi sa korupcijom i zaduženošču entiteta, podsjeća agencija Beta.
Uprava za indirektno oporezivanje (UIO) BiH je krajem prošle godine raspisala javni oglas za kupovinu zgrade na koji je u predviđenom roku stigla jedna ponuda od banjalučke firme “Grand Trade”, u vlasništvu Mileta Radišića, za kojeg mediji navode da je kum Milorada Dodika.
Ponuda “Grand Tradea” iznosila je 50,5 miliona eura.
U budžetu BiH za 2024. godinu, koji je izglasan u julu, osigurana su dodana sredstva u iznosu od oko 30 miliona eura, koliko je bilo potrebno da se zaokruži finansijska konstrukcija za kupovinu zgrade. Ranije je osigurano 34,6 miliona eura.
Dodik o državnoj imovini
U isto vrijeme, Dodik je na mreži X komentarisao pitanje državne imovine, još jedan slučaj zbog kojeg je čelnik RS-a u sukobu sa međunarodnom zajednicom i Ustavnim sudom BiH. Dok Dodik tvrdi da su javno zemljište, uključujući šume, rijeke i druga javna dobra u vlasništvu entiteta [Republike Srpske i Federacije BiH], Ustavni sud BiH tumači da o takvim dobrima mogu odlučivati isključivo institucije države Bosne i Hercegovine.
Вријеме је да се ствари назову правим именом. Кључно питање имовине у БиХ није ко је њен власник, већ ко би требао да постане њен власник. Не постоје недоумице у вези сa имовинoм, она припада Федерацији БиХ и Републици Српској. И да се разумијемо, за странце се не ради о…
— Милорад Додик (@MiloradDodik) August 2, 2024
“Ne postoje nedoumice u vezi sa imovinom, ona pripada Federaciji BiH i Republici Srpskoj”, napisao je Dodik.
“I da se razumijemo, za strance se ne radi o vlasništvu nad šumama i zemljištem. Potpuno je irelevantno onima koji su itekako zainteresovani da li će šume sjeći Srbi, Bošnjaci ili Hrvati. Niko drugi neće doći. Jednako im je nevažno ko će orati, sijati ili na toj zemlji graditi hotele, apartmane, zgrade. Suština je u rudnim i mineralnim bogatstvima. Ne postoji nijedna domaća kompanija koja bi mogla vršiti eksploataciju tih sirovina”.
“Nije tajna da moćne kompanije iz Evrope, SAD, Kanade, Australije, Rusije, Kine pokazuju veliko interesovanje za ovdašnje prirodne resurse. A, kompanije razmišljaju drugačije od politike. Kompanije stavove formulišu na osnovu analiza stručnjaka, koje su zasnovane na činjenicama, a ne na strasti. Bio sam iznenađen racionalnošću i poznavanjem prilika predstavnika jedne velike evropske kompanije. U najkraćem ono izgleda ovako: ‘O svakoj imovini koja bi bila vlasništvo BiH, a koja je predmet prodaje, makar to bio kiosk, moraju se dogovoriti Srbi, Bošnjaci i Hrvati. S obzirom na prilike, odnose i uticaje, to može trajati godinama i možete nikada da se ne dogovorite. Ako je imovina vlasništvo entiteta, u Republici Srpskoj dogovaramo se sa Srbima, u Federaciji BiH sa Bošnjacima i Hrvatima. Lakše je dogovarati sa jednim ili sa dva, nego čekati da se dogovere tri, pa da sa ta tri pregovarate’. Upoznali su nas! Još samo da drugi shvate. Za sada i zauvijek imovina pripada Republici Srpskoj i Federaciji BiH”, napisao je Dodik.
Entitetski čelnik kaže da samo sporazum Republike Srpske i Federacije BiH može rješiti ovaj spor.