Iran: Ako dođe do sukoba, gađat ćemo američke baze u regiji

Sve američke baze su nam u dometu i hrabro ćemo ih ciljati u zemljama domaćinima ako nas SAD prvi napadne, rekao je iranski ministar odbrane.

Aziz Nasirzadeh izjavio je da će njegova zemlja ciljati američke vojne baze u regiji ako dođe do sukoba sa SAD-om [File: Marcelo Garcia/AFP]

Iranski ministar odbrane Aziz Nasirzadeh izjavio je da će njegova zemlja ciljati američke vojne baze u regiji ako dođe do sukoba sa SAD-om, nakon što je je američki predsjednik Donald Trump rekao da gubi povjerenje u postizanje nuklearnog sporazuma.

Washington i Teheran su od aprila održali pet rundi razgovora, dok Trump traži sporazum koji bi Iranu ograničio obogaćivanje uranija. Zaprijetio je i napadom na Iran ako se ne postigne dogovor.

Nastavite čitati

list of 4 itemsend of list

Ministar odbrane Irana Aziz Nasirzadeh rekao je u srijedu da će njegova zemlja gađati američke vojne baze u regiji, ako ga SAD prvi napadne.

„Neki zvaničnici sa druge strane prijete sukobom ako pregovori ne urode plodom. Ako nam se nametne sukob… sve američke baze su nam u dometu i hrabro ćemo ih ciljati u zemljama domaćinima“, rekao je Nasirzadeh novinarima, izvijestila je novinska agencija Reuters.

Šesti krug razgovora očekuje se kasnije ove sedmice. Trump tvrdi da će se održati u četvrtak, a Teheran govori o nedjelji, a domaćin bi trebao biti Oman.

Trump ‘manje uvjeren’ u dogovor

Trump je u komentarima u podcastu objavljenom u srijedu rekao da je sve manje uvjeren da će se postići nuklearni sporazum.

„Ne znam“, rekao je američki čelnik u podcastu Pod Force One u ponedjeljak, kada su ga pitali misli li da može postići dogovor s Iranom.

„Sada sam manje uvjeren nego što bih bio prije nekoliko mjeseci. Nešto im se dogodilo, ali puno sam manje uvjeren da će se postići dogovor“, rekao je.

Trump je ponovio stav SAD-a da će Iran biti spriječen u razvoju nuklearne bombe, bez obzira na to hoće li se postići dogovor.

„Ali bilo bi ljepše to učiniti bez ratovanja, bez umiranja ljudi, toliko je ljepše to učiniti“, rekao je u podcastu.

„Ali ne mislim da vidim isti nivo entuzijazma da postignu dogovor.“

Rusija nudi pomoć

Iran insistira na tome da je njegov nuklearni program isključivo u civilne svrhe, ali zapadne sile već dugo izražavaju strah da Teheran namjerava razviti nuklearno oružje.

U sljedećem krugu pregovora, očekuje se da će Iran iznijeti svoj odgovor na prethodnu američku ponudu koju je Teheran odbio.

Globalno tijelo za nadzor nuklearne energije, Međunarodna agencija za atomsku energiju (IAEA), trenutno se sastaje u Beču, gdje će glasati o rezoluciji kojom bi se Iran osudio zbog optužbi da nije ispunio obaveze o neširenju nuklearnog oružja.

Iran je obećao “proporcionalan” odgovor na svaku akciju protiv njega od strane te organizacije ili zapadnih sila.

Rusija je također pozvala na veće napore u pronalaženju rješenja za nuklearno pitanje. Zamjenik ministra vanjskih poslova Sergej Rjabkov, koji nadgleda kontrolu naoružanja i odnose sa SAD-om, rekao je u srijedu da Moskva može pružiti praktičnu pomoć u pronalaženju rješenja, te ponudio da Rusija ukloni nuklearni materijal iz Irana kako bi se pretvorio u gorivo za civilne reaktore.

„Predsjednik Trump stupio je na dužnost rekavši da Iran ne bi trebao imati nuklearno oružje. To je zapravo u skladu sa našom vlastitom doktrinom i moglo bi postati glavni temelj za dogovor“, napisao je iranski ministar vanjskih poslova Abbas Araghchi na X-u.

„Dok nastavljamo razgovore u nedjelju, jasno je da je sporazum koji može osigurati nastavak miroljubive prirode iranskog nuklearnog programa nadohvat ruke – i da bi se mogao brzo postići“, napisao je.

„Taj obostrano koristan ishod ovisi o nastavku iranskog programa obogaćivanja, pod punim nadzorom IAEA-e, te učinkovitom ukidanju sankcija.“

Iran uspješno testirao raketu

Još jedna velika prepreka u pregovorima je iranski raketni program, koji bi se koristio za bilo kakvo nuklearno oružjea.

Nasirzadeh je u srijedu također rekao da je Iran prošle sedmice uspješno testirao raketu koja nosi bojevu glavu od dvije tone.

Nije precizirao je li riječ o varijanti balističke rakete Khorramshahr – iranskog projektila s najvećim dometom koji može putovati preko dvije hiljade kilometara – ili o novom modelu, niti je pružio daljnje detalje o raketi.

Tokom prvog mandata u Bijeloj kući od 2017. do 2021, Trump je povukao SAD iz sporazuma iz 2015. između Irana i svjetskih sila kojim je ograničen iranski program obogaćivanja uranija u zamjenu za ublažavanje sankcija.

Izvor: Al Jazeera, Reuters

Reklama