U Evropu ušlo 29 miliona migranata u posljednjih deset godina
Većina balkanskih zemalja tranzitno je područje za migrante, osim Srbije koja za ljude iz Rusije predstavlja zemlju destinacije.

Predsjednica Centra za vanjsku politiku Srbije Aleksandra Joksimović izjavila je u četvrtak da migrantska kriza intenzivno traje već skoro 15 godina, kao i da je na tlo Evrope u posljednjih deset godina ušlo 29 miliona legalnih i ilegalnih migranata.
Joksimović je tokom uvodnog obraćanja na konferenciji “Migrantska kriza i Zapadni Balkan” u Beogradu, koju organizuju Centar za vanjsku politiku i Hanns Seidel fondacija, istakla da nisu sve zemlje podjednako izložene dolasku migranata, a prva država koja je bila na udaru migrantskog talasa je bila Italija 2010. godine.
Nastavite čitati
list of 4 itemsStudenti podnijeli krivičnu prijavu protiv Aleksandra Vučića
Novi Sad: Sukob građana i policije ispred Skupštine Grada
Kandić: Studentski protesti postali su bajka na ivici zabrane
“Ostrvo Lampaduza je i danas prvo stajalište za veliki broj migranata, a kriza je kulminirala 2015. ratom u Siriji. Rute su se promenile i Zapadni Balkan je došao u središte ove teme kao tranzitna ruta, ali ne i krajnja destinacija što je pokazalo koliko je ova oblast iz bezbednosnog ugla značajna za EU”, rekla je Joksimović.
Prema njenim riječima, Srbija je pokazala izuzetnu operabilnost da sa problemom migracija na adekvatan način izađe na kraj, dok države EU-a nisu podjednako reagovale.
“Imamo Mađarsku koja je podigla žičanu ogradu na granici sa Srbijom koja i danas postoji. Veliki broj migranata je ugrozio određene evropske vrednosti jer unutrašnje granice u EU nisu slobodne kao što su bile u periodu pre krize jer postoje kontrolni punktovi na graničnim prelazima između određenih država članica što izaziva i negativne reakcije”, kazala je Joksimović, prenosi Tanjug.
Kriza utječe na sve sfere života
Regionalni direktor Hanns Seidel fondacije za Jugoistočnu Evropu Klaus Fleisinger izjavio je da je većina balkanskih zemalja tranzitno područje za migrante, ali da za Srbiju ne može da se kaže da je samo tranzitna država, jer za ljude iz Rusije predstavlja zemlju destinacije.
“Migrantska kriza je buknula tokom 2015. i 2016. godine, ali ona još uvijek nije gotova. Još uvijek se ulažu zajednički napori da se na pravnom nivou suzbije nelegalna migracija. Međutim, još uvijek nam nedostaje jedinstvo i jednoglasnost zbog čega treba razgovarati o tome da bismo pronašli neka zajednička rešenja”, poručio je Fleisinger.
Napomenuo je da je Srbija nedavno dobila pohvalu od Federalne kancelarije za izbjeglice Njemačke zato što je djelotvorno upravljala granicom na prijelazima sa Mađarskom.
Prema njegovim riječima, migrantska kriza utiče na sve sfere života, preko ekonomije, demografije, pa do kulture.