Fajon: Postignuta saglasnost za geostratešku pomoć zemljama regije na putu ka EU do 2030.
Neophodno pomoći zemljama Zapadnog Balkana na putu ka Evropskoj uniji do 2030. godine, istakla je Tanja Fajon, ministrica vanjskih poslova Slovenije.

Tanja Fajon, minitrica vanjskih poslova Slovenije, izjavila je u ponedjeljak da je na neformalnom sastanku sa ministrima vanjskih poslova sa Zapadnog Balkana postignuta saglasnost da je geostrateški neophodno pomoći kandidatima iz regiona na njihovom putu ka EU do 2030. godine.
“Svi smo se oko stola saglasili da je geostrateška neophodnost pomoći zemljama na njihovom putu ka Evropskoj uniji do 2030. godine”, rekla je Fajon nakon večere sa ministrima vanjskih poslova sa Zapadnog Balkana u nedjelju naveče u Luksemburgu, čiji je domaćin bila šefica evropske diplomatije Kaja Kallas.
Nastavite čitati
list of 4 itemsEU želi pregovorima riješiti pitanje trgovine sa SAD-om
Putinov glasnogovornik: SAD i Rusija još nisu približile stavove o Ukrajini
EU kaznio Apple i Metu zbog kršenja pravila o digitalnim tržištima
EU zabrinuta zbog ‘secesionizma’ u BiH
Fajon je danas, po dolasku na sastanak Vijeća EU za vanjske poslove u Luksemburgu, rekla da je tokom sinoćnje večere u Luksemburgu sa šefovima diplomatija iz regiona razgovarano i o političkoj situaciji u Srbiji i naglasila da EU želi jaku i stabilnu Srbiju.
Istovremeno je izrazila zabrinunost zbog situacije u Bosni i Hercegovini, posebno zbog “secesionističke retorike”, koja, kako je istakla, škodi putu te zemlje ka EU.
“Veoma je važno šta se dešava u našem regionu u sigurnosnom i političkom smislu, a posebno smo zabrinuti zbog situacije u Bosni i Hercegovini”, rekla je Fajon, prenio je Tanjug.
Dodala je da Albanija večeras otvara novo poglavlje u pristupnim pregovorima i ocijenila da Crna Gora “dobro napreduje” na putu ka EU, izrazivši pritom nadu da će još neka zemlja ubrzati reforme na tom putu. Fajon je istakla i da postoji inicijativa Slovenije i Njemačke da se ubrza proces proširenja uvođenjem glasanja kvalifikovanom većinom, navodeći da bi se time ubrzali pristupni pregovori i uklonile pojedine prepreke u bilateralnim odnosima.
‘Kandidati ne trebaju ići 9. maja u Moskvu’
Ministrica vanjskih poslova Latvije Baiba Braže rekla je novinarima, po dolasku na sastanak Vijeća EU za vanjske poslove, da je tokom večere sa partnerima sa Zapadnog Balkana razgovarano o usklađivanju sa zajedničkom vanjskom i sigurnosnom politikom EU, uključujući sa sankcijama bloka.
Dodala je da su ti razgovori uključivali “veoma jasne smjernice zemalja članica EU” da kandidati ne treba da učestvuju na paradi povodom Dana pobjede nad fašizmom 9. maja u Moskvi.
Hrvatski ministar vanjskih i evropskih poslova Gordan Grlić Radman naveo je da su kandidatima iz regiona prenijeta očekivanja o usklađivanju vrijednostima, politikama i principima EU “promovisanjem regionalne stabilnosti i dobrosusjedskih odnosa kao sveobuhvatnih principa”.
EU želi stabilnost u regionu
Na Zapadni Balkan osvrnula se i njemačka ministrica vanjskih poslova Annalena Baerbock, koja je ocijenila da će “ova mirovna unija biti još jača ako Zapadni Balkan može zajedno da se pridruži Evropskoj uniji”, dok je francuski ministar za Evropu i vanjske poslove Jean-Noel Barrot naglasio da EU želi da izvozi stabilnost u region, a ne da uvozi nestabilnost.
U Luksemburgu se danas održava sastanak Vijeća EU za vanjske poslove, na kojem će se razgovarati o Zapadnom Balkanu, ratu Rusije u Ukrajini, situaciji na Bliskom istoku, uključujući najnovija dešavanja u Siriji, odnosima EU sa Afrikom i drugim aktuelnim pitanjima, sa fokusom na odnose Armenije i Azerbejdžana.