Ukrajina i SAD traže put do ‘obostrano prihvatljivog’ sporazuma o mineralima
Dogovor o kojem se dugo govori smatra se ključnim za napore Kijeva da zadrži podršku SAD-a.

Ukrajinski ministar vanjskih poslova Andrij Sibiha rekao je u utorak da Kijev i Washington rade na “obostrano prihvatljivom” sporazumu o mineralnim resursima.
Dogovor o kojem se dugo govori smatra se ključnim za napore Kijeva da zadrži podršku SAD-a, dok je Ukrajina u isto vrijeme zabrinuta da američki predsjednik Donald Trump naginje prema ruskim planovima o prekidu vatre, u razgovorima koji su Ukrajinu i Evropu ostavili po strani.
Nastavite čitati
list of 4 itemsPonovno otvaranje Njemačke ambasade u Damasku: Između interesa i popunjavanja praznine
AFP: Njemačka će predložiti Baerbock za predsjedavajuću Generalne skupštine UN-a
Baerbock razgovor Trumpa sa Zelenskim nazvala sramotom
Sibiha je na konferenciji za medije u utorak rekao da je jedan krug konsultacija već održan, te da će dogovor o mineralima kojim se predviđa snažna prisutnost SAD-a u Ukrajini doprinijeti sigurnosti njegove zemlje.
“Proces će se nastaviti i mi ćemo raditi sa našim američkim kolegama kako bismo postigli obostrano prihvatljiv tekst za potpisivanje”, rekao je ukrajinski ministar.
Trump zaprijetio ‘velikim problemima’
Ukrajina je ranije objavila da su zapadne sigurnosne garancije ključne za bilo kakav prekid vatre. Trump je rekao da SAD neće niti osigurati, niti podržati prisutnost mirovnih snaga u Ukrajini, ali je konstatirao da bi prisutnost američkih kompanija u toj zemlji djelovala kao dovoljna garancija.
Trump je upozorio ukrajinskog predsjednika Volodimira Zelenskog da će se suočiti sa “velikim problemima” ako odustane od sporazuma koji bi SAD-u omogućio pristup resursima njegove zemlje.
Washington je iznio prošireni prijedlog nakon što dvije strane nisu uspjele potpisati okvirni sporazum tokom posjete Zelenskog SAD-u krajem februara, koja je završila vatrenom verbalnom razmjenom između dva čelnika.
Revidirani nacrt bi predviđao da Kijev šalje Washingtonu sav profit iz fonda koji kontrolira ukrajinske resurse, dok Kijev ne vrati svu američku ratnu pomoć sa kamatama, prema sažetku u koji je uvid imala novinska agencija Reuters.
Zelenski je u petak rekao da Ukrajina neće prihvatiti nikakav sporazum o pravima na rude koji prijeti njenoj integraciji s Evropskom unijom, ali da je prerano donositi sud o revidiranom sporazumu.
Rasprava o prekidu vatre u Ukrajini nastavlja oslikavati geopolitičke podjele.
Kineski ministar vanjskih poslova Wang Yi posjetio je u utorak Moskvu i tokom sastanka sa ruskim kolegom Sergejem Lavrovim rekao da će Peking podržati Rusiju u odbrani njenih “interesa” iako je spreman igrati “konstruktivnu ulogu” u okončanju sukoba.
Peking je produbio političku, vojnu i ekonomsku saradnju sa Moskvom otkako je Rusija u februaru 2022. pokrenula rat protiv Ukrajine.
Baerbock: Pregovori došli u ‘ćorsokak’
Kina se predstavlja kao neutralna strana u sukobu, napominjući da ne šalje vojnu pomoć niti jednoj strani, za razliku od SAD-a i drugih zapadnih zemalja.
Wang je rekao da je Kina ohrabrena razgovorima između SAD-a i Rusije.
Međutim, njemačka ministrica vanjskih poslova Annalena Baerbock je tokom nenajavljene posjete Kijev u utorak, upozorila da su pregovori došli u „ćorsokak“.
Odlazeća šefica njemačke diplomatije upozorila je SAD da se ne da zavesti ruskom “taktikom odugovlačenja”, dodajući da je, s obzirom na probleme u sklapanju primirja, kontinuirana podrška evropskih saveznika Ukrajini “apsolutno ključna”.
Baerbock je također rekla da svi sporazumi o rijetkim mineralima s Ukrajinom trebaju biti u skladu s evropskim zakonom, napominjući da EU već ima dogovor sa Kijevom.