The Guardian: Kako su dronovi promijenili rusko-ukrajinski rat
Većina borbi u Ukrajini sada se vodi pomoću dronova koji se ističu po svojim vojnim sposobnostima.
![](/wp-content/uploads/2025/01/2024-12-22T085514Z_1865858167_RC25SBA8JVGY_RTRMADP_3_UKRAINE-CRISIS-EAST-DRONES-1736157703.jpg?resize=770%2C513&quality=80)
Izvještaj u britanskom listu The Guardian skreće pažnju na značajan preokret u borbama koje se vode između Rusije i Ukrajine, budući da su FPV (First Person View) dronovi preuzeli dominaciju u ratu, zamijenivši vatreno oružje i tradicionalne borbe.
Prema izvještaju, većina borbi sada se vodi pomoću dronova koji se ističu po svojim vojnim sposobnostima. Ovi dronovi mogu postići brzinu od 60 kilometara na sat i nositi do jedan kilogram eksploziva. Upravljanje letjelicama vrši se pomoću specijalnih naočala i ručnog upravljača, što operaterima omogućava praćenje dešavanja na bojnom polju i izvođenje preciznih i ciljanih napada.
Nastavite čitati
list of 4 itemsIran i Rusija potpisali 20-godišnji sporazum o partnerstvu
Njemačka planira dopustiti vojsci da obara sumnjive dronove
Rusija optužuje SAD i Ukrajinu za napad na plinovod Turski tok
Efikasno oružje
U izvještaju se dodaje da ukrajinske i ruske snage koriste ove bespilotne letjelice za izviđanje, pojedinačne precizne udare slične snajperskim napadima te intenzivno bombardiranje duboko unutar borbenih linija, što pokazuje njihovu rasprostranjenost i prilagodljivost.
Prema izvještaju koji je napisao Dan Sabbagh, urednik lista za pitanja odbrane i sigurnosti, FPV dronovi često se proizvode od kineskih komponenti u ukrajinskim radionicama, što ih čini praktičnim i isplativim oružjem.
Ukrajinske bespilotne letjelice pružaju mogućnost obaranja naprednih ruskih jurišnih aviona i ruskih izviđačkih bespilotnih letjelica po znatno nižoj cijeni u poređenju s konvencionalnim sistemima protivzračne odbrane, navodi se u izvještaju.
Izazovi u obuci vojnika
Iako se Ukrajina u početku oslanjala na napore civilnog sektora u razvoju i nabavci dronova, Ukrajinsko ministarstvo odbrane značajno je povećalo njihovu proizvodnju. Prema izvještaju, očekuje se da će Ministarstvo isporučiti više od milion komada do kraja ovog mjeseca. Međutim, autor ističe da Rusija ima sličan broj dronova, što dovodi do eskalacije sukoba između dvije zemlje.
U izvještaju se ističe da obuka vojnika za upravljanje dronovima predstavlja veliki izazov. Trening uključuje 70 sati simulacija na specijaliziranim programima, kao i dodatnih 70 sati praktične obuke. Međutim, čak i nakon završenog treninga, i dalje je teško pratiti ciljeve i vršiti njihovo precizno gađanje, jer to zahtijeva vrijeme i vještinu.
Poboljšanja sposobnosti letjelica
U izvještaju se navodi da su u toku napori za unapređenje sposobnosti dronova, uključujući razvoj modela koji se mogu suprotstavljati ruskim helikopterima, dronovima Shaheed i velikim letjelicama.
Prema izvještaju, očekuje se da će buduće izmjene uključivati umjetnu inteligenciju, dok su ukrajinske snage trenutno fokusirane na postupna poboljšanja u dometu, brzini i dizajnu.
Autor na kraju izvještaja ističe značaj domaće tehnologije s obzirom na smanjenje strane podrške, posebno iz Sjedinjenih Američkih Država, s obzirom na očekivane promjene u američkoj administraciji.