Sjednica Vlade Crne Gore počela minutom šutnje za Srebrenicu

Vlada Crne Gore učestvovala je i u uzradi Rezolucije o Srebrenici koju je Generalna skupština UN-a usvojila krajem maja, što je izazvalo žestoke reakcije srbijanskog državnog vrha. 

Povodom 11. jula, Dana sjećanja na genocid u Srebrenici, 40. sjednica Vlade počela je minutom šutnje, dok je paralelno delegacija Crne Gore odala počast žrtvama u Potočarima na istoku Bosne (EPA-EFE/BORIS PEJOVIC)

Povodom 11. jula, Dana sjećanja na genocid u Srebrenici, 40. sjednica Vlade počela je minutom šutnje, dok je paralelno delegacija Crne Gore odala počast žrtvama u Potočarima na istoku Bosne.

Delegacija Vlade Crne Gore koju su činile ministrice evropskih poslova Maida Gorčević, rada i socijalnog staranja Naida Nišić i prosvjete, nauke i inovacija Anđela Jakšić Stojanović, kao i državni sekretar u Ministarstvu evropskih poslova Bojan Božović, prisustvovala je obilježavanju 11. jula, Dana sjećanja na genocid u Srebrenici.

“Kao Bošnjakinja iz Crne Gore, ali i kao majka i čovjek, žalim što istorija nije zabilježila drugi slijed događaja, žalim što među onima koji su morali biti prijatelji i komšije nije bilo dovoljno ljudi i što razum nije nadvladao zlokobnost nauma čije su posljedice nepovratne”, kazala je ministrica Gorčević u obraćanju u Memorijalnom centru Potočari na komemoraciji žrtvama genocida u Srebrenici.

Ona je, u ime Crne Gore izrazila najdublje saosjećanje sa porodicama žrtava i poštovanje svima koji istrajavaju u težnji da se genocid u Srebrenici nikada ne zaboravi.

Delegacija Vlade Crne Gore na komemoraciji u Srebrenici (Vlada Crne Gore)

Vlada Crne Gore učestvovala je i u uzradi Rezolucije o Srebrenici koju je Generalna skupština UN-a usvojila krajem maja, što je izazvalo žestoke reakcije srbijanskog državnog vrha.

Vlada Crne Gore podnijela je UN-u amandmane na nacrt Rezolucije o genocidu u Srebrenici, kojom se 11. juli proglašava danom sjećanja na genocid počinjen u Srebrenici 1995. godine. Amandmani su prihvaćeni i sastavni su dio Rezolucije.

Vlada u Podgorici amandmanima je predložila da se rezolucijom eksplicitnije precizira da su sudske presude u vezi s genocidom donesene protiv pojedinaca, a ne etničkih grupa ili država te da se potvrdi nepovredivost Dejtonskog sporazuma.

Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić je amandmane koje je Crna Gora podnijela nazvao “prljavom igrom”.

“Reč je o prljavoj igri i perfidnom triku. Namerno ostavljaju prostor da postoji jasno zaključivanje moralne i političke odgovornosti”, rekao je Vučić 19. maja za komercijalnu televiziju Pink.

Ministar vanjskih poslova Crne Gore Filip Ivanović poručio je da stavom prema Rezoluciji o genocidu u Srebrenici, Crna Gora ne želi da kvari odnose sa susjedima, već da djeluje kao “pomiritelj”.

Izvor: Agencije, Al Jazeera

Reklama