Hoće li projektil na Majdal Shams dovesti do rata

Incident s projektilom koji je pao na dječije igralište u selu Majdal Shams na okupiranom sirijskom Golanu otvorio je vrata za izazove u političkoj areni i na terenu

Fotografije s demonstracija kojima su stanovnici mjesta Majdal Shams na okupiranom Golanu dočekali ministre Netanyahuove vlade (agencije)

Incident s projektilom koji je pao na dječije igralište u selu Majdal Shams na okupiranom sirijskom Golanu otvorio je vrata za izazove u političkoj areni i na terenu nakon što je Izrael optužio Hezbollah za ispaljivanje projektila iz pograničnog sela Chebaa. Hezbollah je negirao da je izveo tu operaciju, tvrdeći da je do incidenta došlo nakon pada projektila iz sistema Željezna kupola usmjerenog protiv raketa koje su dolazile iz Libana.

Iz onoga što se dogodilo moguće je sagledati šire posljedice, bilo da je riječ o grešci u ispaljivanju projektila ili planiranoj operaciji. Treba imati na umu da se ovaj događaj poklopilo s pregovorima koji su se vodili u Rimu između međunarodnih posredničkih strana kako bi se zaustavio rat u Gazi. Paralelno s tim, Izrael priprema radni dokument koji će biti prezentiran na pregovaračkim sastancima sa Sjedinjenim Američkim Državama (SAD), Katarom i Egiptom.

Prema tome, direktne posljedice operacije postale su odmah očite kritičarima i analitičarima, svejedno govorimo li o posljedicama u Libanu, Izraelu ili čak u širem regionalnom kontekstu zbog straha da bi stvari mogle izmaknuti kontroli i krenuti opasnim ratnim stazama.

Podjela među saveznicima

Kada je riječ o posljedicama u Libanu, najvažnije je cementiranje unutrašnjih konflikata i podjela u zemlji nakon ovog događaja. Ova situacija je samo nastavak većih podjela koje se odnose na stavove podrške i protivljenja otvaranju južnog fronta kao podrške Gazi od 8. oktobra prošle godine. Ova podjela se odrazila čak i na saveznike Hezbollaha, koji sada otvoreno izjavljuju kako je potrebno zaustaviti vojne operacije i preći na direktne pregovore, uz regionalnu i međunarodnu podršku, koja je bila vidljiva od početka rata kroz djelovanje stranih posrednika u nastojanju da spriječi dalje eskaliranje situacije.

S druge strane, ovaj napad se najviše odrazio na stanje podijeljenosti u stavovima među komponentama koje čine zajednicu Druza u regiji, posebno između političkog položaja Druza u Libanu pod vodstvom Walida Jumblatta i Druza iz Izraela koji su direktno uključeni u pružanje podrške Izraelu u trenutnoj borbi u Gazi i na jugu preko poglavara zajednice Muwafaqa Tarifa.

Činilo se da je sve veći pritisak na Walida Jumblatta, kojeg vežu brojne veze s Druzima Izraela i Golana, počeo izazivati zabrinutost zbog mogućih unutrašnjih sektaških podjela u zajednici Druza. Takva situacija bi, prije svega, povećala pritisak na Jumblatta kao historijskog vođu, a zatim i na Hezbollah koji je godinama imao koristi od jedinstva u donošenju odluka unutar zajednice Druza u Libanu i Siriji; kao pokrića za svoje stavove u politici i na terenu od 2006. godine do danas.

Međutim, najvažnija i najupečatljivija je bila izjava Libanske vlade, koja je u svom kratkom saopćenju pokazala prisustvo straha i brige da stvari na jugu ne pođu po zlu. Vlada je naglasila da se protivi napadima na civile, uz zahtjev da se zaustavi rat u Gazi i na jugu, nakon više od devet mjeseci političkog i vojnog uvjeravanja i smirivanja situacije.

Ovo uvjeravanje, koje je izazivalo sumnju unutar zemlje, bilo je povezano, kao prvo, s trenutnom koordinacijom između premijera Najiba Mikatija i Hezbollaha kako bi se kontrolirao tempo rata i spriječio njegov produžetak, i drugo, kroz američke i zapadne poruke i uvjeravanja da je nemoguće dopustiti izbijanje rata velikih razmjera između Hezbollaha i Izraela, uprkos ogromnoj želji Izraela da ratuje s Hezbollahom i zada mu bolne udarce.

Što se tiče Izraela, zanimljivo je da je Yoav Galant, izraelski ministar odbrane u Netanyahuovoj vladi, poduzeo određene korake prije Netanyahuovog povratka iz Washingtona. Obavio je procjene vojne situacije s čelnicima sigurnosnih službi i odredio prirodu vojnog odgovora Hezbollahu. To znači da je jučerašnji sastanak Ratnog kabineta na čelu s Netanyahuom izgubio značaj u bilo kakvom pokušaju Netanyahua da kontrolira rat, njegov obim i prirodu, što dokazuje osnovnu tezu da je Gallant predan američkim smjernicama u vezi s Libanom.

Taktika Hezbollaha

Međutim, glavno pitanje koje se nameće u svemu ovome glasi: “Hoće li napad na Majdal Shams dovesti do rata?” Činilo se da je logičan odgovor ne, no sigurno je da će ono što se dogodilo dovesti do izraelskog napada duboko na teritoriji Libana, što bi mogao biti jedan od najbolnijih napada za Hezbollah. Ovdje se može postaviti još važnije pitanje: “Kako će Hezbollah reagirati na bilo koji napad u dubini?”, s obzirom na to da se on i dalje drži svoje taktike ”napad za napad” na terenu.

Kada je riječ o SAD-u, Washington, koji je prije nekoliko dana dočekao Netanyahua uz svečanu ceremoniju u Kongresu, ponovno je potvrdio da odbacuje opciju rata s Libanom iz više razloga. Stoga je američki izaslanik za energetsku sigurnost Amos Hochstein nekoliko sati prije operacije ponovio u svom intervjuu ideju o povezanosti između fronta u Libanu i fronta u Gazi.

To je bio suptilan odgovor na izraelski pokušaj razdvajanja dva fronta, bilo kroz diplomatsko rješenje koje bi prethodilo zaustavljanju rata u Gazi, što Hezbollah odbija, ili kroz plan koji je Netanyahu predložio tokom svoje posjete Washingtonu, a podrazumijeva ograničenu vojnu operaciju protiv Libana kako bi se prisilio na pregovore o prekidu vatre prije nego što se rat u Gazi završi.

S druge strane, čini se da je američki stav nakon operacije Majdal Shams postao čvršći kada je riječ o odbacivanju opcije rata širokih razmjera, uz obrazloženje da se ne može kontrolirati dinamika bilo kakvog razvoja dešavanja na terenu te da postoji opasnosti od toga da stvari prerastu u rat. Ovaj stav je popraćen i telefonskim razgovorom između Hochsteina i vođe Druza Walida Jumblatta, uz namjerno ”curenje”’ sadržaja ovog razgovora iz Bijele kuće.

Osim stavova Hochsteina, pokazatelji američkog straha i dalje postoje, a to se očitovalo i u odluci Bidena da Libancima kojima je istekla viza dopusti ostanak u SAD-u zbog razvoja situacije između Hezbollaha i Izraela. Postoji uvjerenje da Amerikanci dešavanja u Majdal Shamsu smatraju povoljnom prilikom za nametanje pregovaračkog puta kroz razdvajanje frontova i kroz isticanje potencijalnog stanja napetosti na izraelskoj strani.

S druge strane, posjeta zamjenika američkog državnog sekretara za ljudske resurse Libanu je, također, došla do izražaja, s obzirom na to da je bila usmjerena na istraživanje svih opcija za evakuaciju Amerikanaca koji žive u Libanu i na direktno upoznavanje sa situacijom u slučaju da se stanje pogorša. To znači da Washington nije potpuno siguran u ono što bi Benjamin Netanyahu mogao preduzeti.

Sigurnosni problem

Međutim, posmatrano srednjoročno i dugoročno, dešavanja do kojih je došlo dodatno potvrđuju narativ izraelske tvorevine da je Hezbollah postao strateški sigurnosni problem koji se treba detaljno razmotriti kako bi se uklonila njegova opasnost s granica. Ovaj problem nije samo kriza zbog raseljavanja više od stotinu hiljada doseljenika na sjeveru, već se opasnost za Izrael sada pomjera i prema drugim oblastima, posebno okupiranom Golanu. Ovdje se, također, prepliću izazovi, s obzirom na to da je rješavanje ovog pitanja povezano, prije svega, sa slijeganjem prašine u vezi s američkom predsjedničkom bitkom i njenim reperkusijama na unutrašnju politiku Izraela, a zatim i s prirodom odnosa bilo koje buduće administracije u Washingtonu s Iranom.

Na osnovu spomenutog, govor Kamale Harris prilikom dočeka Netanyahua može se shvatiti kao pokušaj obraćanja američkoj omladini koja je nezadovoljna Bidenovim stavom. Naime, zajednički govor Bidena i Netanyahua nakon njihovog susreta je otkazan, a objavljivanje zvaničnog stava prepušteno je njegovoj zamjenici koja je, također, kandidatkinja za predsjednicu.

Ali ono što je sigurno jeste da Liban, kao i cijela regija, čeka da vidi šta će donijeti ovi pritisci. Ako oni ne uspiju, moglo bi doći do povećanja eskalacije, pogotovo što će incident u Majdal Shamsu otvoriti vrata Netanyahuovim pokušajima da iskoristi vakuum i sukob koji se proteže od Washingtona do Bliskog Istoka.

Stavovi izraženi u ovom tekstu autorovi su i ne odražavaju nužno uredničku politiku Al Jazeere.

Izvor: Al Jazeera

Reklama