Ali objavio ‘Povelju egipatskog dogovora’ kao pripremu za rušenje Al-Sisija

Piše: Abdul Rahman Mohamed
Mohamed Ali, biznismen i umjetnik iz redova egipatske opozicije, objavio je Povelju egipatskog dogovora, koju je prethodno najavio na konferenciji u Londonu 20. novembra. Ali je tada rekao da zajedno s patriotskim snagama namjerava raditi na njenoj pripremi, što bi bio uvod za svrgavanje režima aktualnog predsjenika Abdel Fataha al-Sisija.
U video klipu objavljenom na svojim računima na društvenim mrežama ovaj bivši saradnik egipatske vojske je rekao da se susreo s predstavnicima svih političkih i intelektualnih struja koje se nalaze u “stanju teške iscrpljenosti jer su stalna meta egipatskog režima”.
Istaknuo je da je sarađivao sa različitim strujama na pronalaženju zajedničkih tačaka djelovanja čime bi se izbjegla područja neslaganja, kako bi se radilo na spašavanju Egipta i vraćanju slobode, dostojanstva i pravde.
Mohamed Ali je na početku svog obraćanja naglasio da je ono što je aktuelni predsjednik Al-Sisi učinio u julu 2013. bio “vojni puč protiv izabranog predsjednika”. Napomenuo je da je Muslimansko bratstvo nakon smrti predsjednika Muhameda Mursija objavilo da je legitimitet prešao u ruke egipatskog naroda.
‘Narod je izvor vlasti’
Povelja sadrži osam općih principa i 11 stavki o prioritetima djelovanja u narednoj fazi.
Na samom vrhu liste općih principa stoji da “sistem vlasti u Egiptu treba biti građanski, demokratski, zasnovan na pravdi i vladavini zakona. Narod je izvor vlasti. Potrebno je osigurati razdvajanje tri vlasti: izvršne, zakonodavne i sudske. Pored toga, mediji moraju biti nezavisni i kontrolirati jedni druge, a prijenos vlasti mora biti miran”.
Napomena o autorskim pravimaPreuzimanje dijela (maksimalno trećine) ili kompletnog teksta moguće je u skladu sa članom 14 Kodeksa za štampu i online medija Bosne i Hercegovine: “Značajna upotreba ili reprodukcija cijelog materijala zaštićenog autorskim pravima zahtijeva izričitu dozvolu nositelja autorskog prava, osim ako takva dozvola nije navedena u samom materijalu.”
Ako neki drugi medij želi preuzeti dio autorskog teksta, dužan je kao izvor navesti Al Jazeeru Balkans i objaviti link pod kojim je objavljen naš tekst.
Ako neki drugi medij želi preuzeti kompletan autorski tekst, to može učiniti 24 sata nakon njegove objave, uz dozvolu uredništva portala Al Jazeere Balkans, te je dužan objaviti link pod kojim je objavljen naš tekst.
Među tim principima su i “jačanje prava na državljanstvo… manjina i onih koji su geografski i povijesno marginalizirani… sprečavanje diskriminacije na temelju spola, boje, rase, porijekla, vjere ili društvenog sloja”, kao i “poštivanje ljudskih prava” različitih vrsta te “garantiranje slobode mišljenja, izražavanja i vjerovanja…”.
Također se navodi da je potrebno “garantirati slobodu osnivanja i upravljanja političkim strankama, strukovnim i radničkim sindikatima, unijama studenata, vjerskim institucijama i svim organizacijama civilnog društva” i “restrukturirati odnose države sa svim vjerskim institucijama, kako bi se osigurala njihova nezavisnost”.
Principi Povelje stavljaju akcenat na borbu i kriminalizaciju nasilja nad ženama i aktiviranje njenog učešća na svim poljima, smatrajući da je “prijelazna pravda garant za postizanje društvenog pomirenja, zasnovanog na pravednom ispunjenju prava mučenika, povrijeđenih i zatočenika”.
‘Promjena vladajućeg režima’
Posljednji od tih principa je “očuvanje potpune nacionalne nezavisnosti, odbacivanje ovisnosti, postavljanje temelja za obnovu nacionalne volje i očuvanje egipatskih nacionalnih interesa”.
Među glavnim prioritetima za rad tokom sljedeće faze, koji su uvršteni u povelju Mohameda Alija, nalaze se “promjena vladajućeg režima odgovornog za svu represiju i korupciju”, i “puštanje svih političkih zatvorenika, pritvorenika zbog izmišljenih slučajeva i zatvorenika savjesti, kao i odbacivanje tih slučajeva”.
Među prioritetima se također nalazi i “ulazak u prijelaznu fazu na osnovu saglasnosti i participacije između svih egipatskih nacionalnih struja”, “odbacivanje i kriminaliziranje vojnih udara, ograničavanje uloge vojnog establišmenta u zaštiti granica domovine” i “potpuna nezavisnost sudstva, uključujući i glavnog državnog tužioca”.
Među prioritetima su još i “restrukturiranje policije”, “preispitivanje stranih sporazuma koje je zaključio trenutni režim” i “donošenje izbornih zakona koji bi garantirali jednakost svim kandidatima”.
Mohamed Ali je 20. novembra pokrenuo, kako ga je nazvao, “Zajednički nacionalni projekat opozicije”, najavivši da će isti početi s pripremom programa djelovanja koji će predstaviti Egipćanima, što će biti uvod u pozivanje na masovni narodni pokret za obaranje Al-Sisijevog režima.
Izvor: Al Jazeera